Paríž daruje Kyjevu stíhačky Dassault Mirage. Obávaný stroj v jednej veci prekoná aj F-16

  • Paríž oznámil darovanie francúzskych stíhačiek Dassault Mirage 2000-5 Ukrajine
  • Lietadlá sú síce staršie, no stále pre ne Kyjev nájde využitie
Mirage 2000-5
Ilustračné foto U.S. Air Force/Michael Cossaboom
  • Paríž oznámil darovanie francúzskych stíhačiek Dassault Mirage 2000-5 Ukrajine
  • Lietadlá sú síce staršie, no stále pre ne Kyjev nájde využitie

Ukrajinské vzdušné sily posilní ďalšia západná stíhačka – Dassault Mirage 2000-5. Jej darovanie oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron v štvrtok na oslavách 80. výročia od vylodenia spojencov v Normandii. Nespresnil, koľko týchto strojov zamieri na Ukrajinu, no uviedol, že Paríž zároveň ukrajinských pilotov na tieto stíhačky vycvičí. Ich výcvik by sa mohol začať už v lete.

„Obyčajne na to potrebujete päť až šesť mesiacov. Takže do konca roka budú vycvičení piloti. Ich výcvik bude prebiehať vo Francúzsku,“ uviedol Macron.

Podľa francúzskeho prezidenta pomôžu francúzske stíhačky s ochranou vzdušného priestoru Ukrajiny i obranou krajiny. Oznámenie darovania Dassault Mirage na výročie dňa D. nesie so sebou symboliku. Macron uviedol, že mier v Európe môže byť zachovaný iba v prípade, že Ukrajina prežije.

Paríž by teoreticky mohol darovať desiatky kusov 

Francúzske stíhačky už v minulosti patrili medzi horúcich kandidátov na obnovu vzdušných síl Ukrajiny. Podľa Forbesu mal Kyjev pred vojnou flotilu 125 lietadiel pochádzajúcich zo sovietskej éry. Išlo o lietadlá Mikojan-Gurevič MiG-29, Suchoj Su-23, Suchoj Su-24 či Suchoj Su-27.

V priebehu vojny prišilo ukrajinské letectvo o približne 80 týchto strojov. Niektoré z nich sa podarilo nahradiť napríklad slovenskými a poľskými MiGmi 29, no Ukrajina potrebuje presedlať zo sovietskych strojov na západné. Dôvod je jednoduchý – na Západe je množstvo lietadiel, ktoré sú pre Ukrajinu dostupné, a taktiež množstvo náhradných dielov. Oproti tomu ostatky sovietskeho inventáru už Ukrajina a jej spojenci čoskoro vyčerpajú.

Tento rok by mali ukrajinské vzdušné sily dostať prvé kusy stíhačiek F-16. Celkovo má Kyjev prisľúbených 86 kusov amerických strojov od Belgicka, Holandska, Dánska a Nórska.

Francúzske Dassualty sa tak stanú druhou západnou stíhačkou, ktorá rozšíri schopnosti Ukrajincov. Paríž má dostatok týchto stíhačiek, ktoré postupne vyraďuje z arzenálu, takže nie je vylúčené, že do rúk nášho východného suseda by sa mohlo dostať aj niekoľko desiatok kusov. Kyjevské sily by mohli vytvoriť i novú brigádu s francúzskymi stíhačkami.

V obratnosti prekoná aj F-15 a F-16 

Napriek tomu, že ide o staršie lietadlo, rozhodne ešte nie je na odpis. Lietadlo bolo vyvinuté koncom 70. rokov minulého storočia, do služby sa dostalo v polovici 80. rokov. Stíhačka sa vyznačuje revolučným dizajnom delta krídla, ktorému svedčí za svoju veľkú ohybnosť a manévrovateľnosť. 

National Interest uvádza, že čo sa týka obratnosti, francúzsky stroj prekoná aj svoje kolegyne stíhačky F-15 a F-16.

Vysokú obratnosť zachováva aj pri preletoch v nízkej výške. Pričom dokáže útočiť v 25 až 30 stupňoch. Vďaka delta krídlu dokáže prepravovať aj viac paliva ako jeho konkurenti.

Dassault Mirage 2000
zdroj: U.S. Air Force/Branden Rae

Delta krídlo sa podpísalo aj na nízkom odpore vzduchu. Prekonať dokáže aj mnohonásobné preťaženie. Dizajn krídla sa vyznačuje aj stealth charakteristikami, vďaka čomu má stíhačka nízky radarový podpis, je teda ťažšie odhaliteľná pre radary.

Lietadlo dokáže lietať pomocou systému Fly-by-wire, ktorý nahrádza manuálne riadenie ovládacích plôch počítačom. Vďaka tomu vie vykonať prudké obraty. Stíhačka nie je tiež taká náročná na udržiavanie a opravy ako modernejšie stroje.

Lietadlá vhodné na protivzdušnú obranu 

Dobrou správou pre Kyjev je, že Paríž vybral verziu Dassault Mirage – 2000-5, ktorá je obohatená o nové technológie. Stíhačka má radar, ktorý dokáže naraz odhaliť a sledovať viac cieľov, ďalej má modernizovaný systém pre rádioelektroniky boj a niesť dokáže francúzsku strelu vzduch-vzduch MBDA MICA. Tá dokáže nepriateľské lietadlá eliminovať na krátku i strednú vzdialenosť.

Stíhačka je preverená aj bojmi, ostré nasadenie zažila v Iraku, Afganistane, ale aj počas vojen v bývalej Juhoslávii. Vo výzbroji ju okrem Francúzov majú aj Gréci, Taiwan, India, Spojené arabské emiráty či Egypt.

Ako by si teda francúzske stíhacie eso poradí s ruskými strojmi? To závisí od toho, voči akým ruským strojom sa postaví a akú taktiku zvolí.

Poradiť by si mala s lietadlom pre priamu bojovú podporu Suchojom Su-25, v prípade MiG-29 či MiG-31 sú ich sily viac menej vyrovnané. Väčší problém Dassaultu Mirage 2000 môžu robiť stíhačky Su-30 či Su-35. Ide totiž o ťažké stíhačky, kým francúzsky stroj je ľahká až stredne ťažká stíhačka.

Suchoje preto nesú aj viac munície a dokážu útočiť z väčšej vzdialenosti. Francúzska stíhačka je však pre ich radary ťažšie odhaliteľná, zatiaľ čo naopak to neplatí. Ruské stroje radary odhalia rýchlejšie. Dassault Mirage 2000 sa vyznačuje aj oveľa väčšou ohybnosťou ako ruské stroje, čo môže byť výhoda v boji na blízko.

Úspech stíhačiek bude vo veľkej miere záležať od toho, ako ich ukrajinskí piloti využijú, pričom sa očakáva, že prioritou bude vzdušná obrana.

„Je to lietadlo určené výhradne na protivzdušnú obranu a jeho piloti sa na to špecializujú,“ povedala pre Combat Aircraft plukovníčka francúzskeho letectva Anne Labadieová.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Forbes, National Interest, Combat Aircraft

Najnovšie videá

Trendové videá