Parkovanie na celom Slovensku čaká obrovská zmena. Obľúbenej možnosti musíme dať definitívne zbohom
- Parkovanie na chodníku sa stane čoskoro minulosťou
- Samosprávy musia do termínu pripraviť niekoľko nových parkovacích miest

- Parkovanie na chodníku sa stane čoskoro minulosťou
- Samosprávy musia do termínu pripraviť niekoľko nových parkovacích miest
Ešte prvého marca 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, v ktorej mal platiť celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou na to vyznačených miest. Takáto rázna zmena okamžite priniesla vlnu kritiky a žiadosť o odloženie účinnosti zákona.
Zákon naozaj chvíľu platil a polícia spočiatku porušovanie zákazu tolerovala, až sa odparkovanie auta na chodníku stalo opäť legálnym, informoval portál Topspeed. Podmienkou však zostalo ponechanie voľnej šírky minimálne 1,5 metra.
Napriek tomu, že sa ešte v marci minulého roka parkovanie na chodníkoch zakázalo a následne znova odobrilo, to tak nebude platiť na stálo. Zákaz sa mal podľa portálu odložiť do októbra 2023. Keďže novelu neskôr podpísala aj prezidentka, naozaj začne platiť od 1. októbra 2023.
Zámerom posunutia termínu platnosti novely bolo umožniť samosprávam zariadiť sa tak a pripraviť toľko parkovacích miest, aby nelegálne parkovanie na chodníku bolo pre vodičov jedinou možnosťou.
Pozmeňovací návrh k tomu, aby novela prišla do platnosti k 1. októbru 2023, podal poslanec NR SR Peter Cmorej (SaS). Ako uviedol, rok a pol (od 1. marca 2022 do 1. októbra 2023 pozn. red.) je pomerne dlhá doba na to, aby si samosprávy prichystali vodorovné a zvislé parkovacie miesta mimo chodníkov.
Napriek tomu bude s tým v mnohých mestách problém. Obavy majú nielen samosprávy, ale aj vodiči, ktorí si budú musieť hľadať legálne parkovacie miesto pri svojich bytoch.
Do októbra 2023 sú nateraz v platnosti pravidlá, ktoré povoľujú parkovanie na chodníkoch, avšak s podmienkou zachovania voľného miesta na chodníku do 1,5 metra. Okrem toho poslanci obmedzili parkovanie na chodníkoch len pre vozidlá do 2,8 tony. Do 1. marca 2022 to bolo povolené vozidlám do 3,5 tony.
Pokuta za nerešpektovanie
V Ružomberku spustili preventívnu informačnú kampaň zameranú na nesprávne parkovanie. Robí ju tamojšia mestská polícia. Od 1. októbra totiž už nebude možné parkovať s autom na chodníku a mestská polícia bude nerešpektovanie pokutovať. Informoval o tom hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík.
„Niektorí z vodičov si v minulých dňoch našli za stieračom auta upozornenie na nesprávne parkovanie na chodníku. Do októbra je ešte dostatočný časový priestor, skúsme sa preto na nové povinnosti pripraviť tým, že začneme ako motoristi nové pravidlá rešpektovať už dnes,“ podotkol Miškovčík.
Pozor na to, ako parkuješ
Ak svoje auto odparkuješ na kraj cesty s dvomi protismernými jazdnými pruhmi, daj si pozor, na ktorej strane a v akom smere zastavíš. Podľa Zákona o cestnej premávke, odseku 1 a paragrafu 23 (Zastavenie a státie), smie vodič zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty.
Na jednosmernej ceste môžeš stáť vpravo aj vľavo. Pri státí musí ostať voľný aspoň jeden pruh široký najmenej tri metre pre oba smery jazdy. Práve z tohto dôvodu je sadzobník pokút pri tomto priestupku nastavený celkom vysoko.
Výška blokovej pokuty v zastavení v protismere vľavo je od 20 do 40 eur. Ak pri státí nezostal voľný aspoň jeden jazdný pruh v šírke troch metrov pre oba smery, pokuta je od 30 do 50 eur.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Topspeed, Topspeed, TASR, Slov-lex