Parlament čaká legislatívne „peklo“: V smršti zákonov svietia kontroverzné perly, ktoré nepochopíš
- Na májovej schôdzi majú poslanci čo robiť
- Na stole je totiž vyše 250 návrhov zákonov
- Sú medzi nimi aj poriadne perly
- Na májovej schôdzi majú poslanci čo robiť
- Na stole je totiž vyše 250 návrhov zákonov
- Sú medzi nimi aj poriadne perly
Parlament „na roztrhanie“. Na májovú schôdzu Národnej rady sa doslova dovalí obrovská legislatívna smršť. Postupne sa totiž nahromadili stovky návrhov zákonov, ktoré čakajú na zákonodarcov počas májového rokovania.
Kalamita návrhov prekvapila odborníkov, ale aj ostrieľaných veteránov slovenskej politiky. Šéf parlamentu dokonca hovorí o možnom ochromení Národnej rady a kuriozitou je, že parlamentné sito zrejme čaká aj na poriadne kontroverzné kúsky a doslova legislatívne perly.
Dve schôdze?
Druhého mája odštartuje neštandardné rokovanie Národnej rady. Poslanci sa totiž budú musieť popasovať s vyše 250 návrhmi zákonov, ktoré boli do parlamentu predložené. „Aj my sme mali zákony, ktoré boli niekedy presunuté, ale toľko nikdy v živote,“ povedal pre Startitup s rozhorčením exšéf Most-Híd a veterán parlamentnej politiky Béla Bugár.
Okrem riadnej schôdze sa ale rysuje aj tá mimoriadna. Smer totiž vyrukoval s nápadom na mimoriadnu schôdzu, ktorá by sa mala uskutočniť 2. mája ešte pred riadnou schôdzou.
Podľa šéfa smerákov Roberta Fica by sa na „mimoriadke“ malo zacieliť na tému zdražovania potravín. Počas schôdze by sa mali podľa Fica prebrať návrhy, ktoré sa zaoberajú cenovou legislatívou a tiež návrh zákona, ktorý by odpustil prvovýrobcom na pol roka odvody za zamestnancov.
Parlament by sa mal podľa Fica dohodnúť, aby schôdza trvala maximálne tri týždne a aby sa na nej rokovalo len o podstatných veciach.
Zablokovaný parlament?
Vyše 250 návrhov zákonov je horúcou témou, ktorú majú na stole lídri politických strán, a polemizuje o nej aj predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár. Šéf národnej rady hľadá riešenie zložitej situácie.
„Povedali sme, nech si každá zo strán vyberie dva, tri naozaj reálne zmysluplné zákony, ale to isté umožníme aj opozícii. Na tom zvyšku sme sa dohodli tak, že to bude pustené do pléna bez podpory, takže môžu prejsť, nemusia,“ povedal Kollár slovenským novinárom v Prahe, informovala TASR.
Kollár zároveň dodal, že veľa noviel, ktoré pristáli v parlamente, považuje za populistické a sú súčasťou predvolebnej kampane.
„Môže sa stať, že sa pri tom zablokuje parlament, odsunie sa to automaticky na ďalšiu schôdzu alebo plénum rozhodne o odsunutí, a tým to bude bezpredmetné,“ krútil hlavou Kollár.
Podľa expremiéra a lídra Hlasu Petra Pellegriniho je Kollárova idea s priorizovaním návrhov dobrým nápadom. „Na pôde parlamentu je toľko zákonov, ktoré nemajú ale absolútne nič s aktuálnymi problémami ľudí na Slovensku,“ skritizoval Pellegrini počas nedávnej tlačovky.
Cigániková je proti
Kollárov nápad ale nie je príliš po chuti saskárke Jane Bittó Cigánikovej. „Jedna poslankyňa zo Za ľudí môže dať tri zákony a Saska s 20 poslancami tiež tri zákony? To čo je za úžasný kľúč? Ja s týmto zásadne nesúhlasím,“ kritizuje liberálka.
Cigániková podotkla, že saskári majú medzi návrhmi napríklad novelu týkajúcu sa interrupčnej tabletky, ale aj registrovaných partnerstiev. „A to je len za zdravotníctvo. Kolegovia za iné rezorty tam majú iné dôležité veci, ktoré presadzovali dlhodobo, nielen teraz na poslednú chvíľu. Za mňa osobne sa mi Borisov návrh nezdá príliš prepracovaný,“ prezradila Cigániková pre Startitup.
Čo sa stane so stovkami návrhov, ak sa nestihnú prerokovať a aké perly v nich sú?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V parlamente je podané obrovské množstvo návrhov zákonov
- Stovky legislatívnych nápadov by sa mali riešiť na májovej schôdzi Národnej rady
- Ostrieľaný politik Béla Bugár je šokovaný z legislatívnej smršti v parlamente
- Právnik pre Startitup prezradil, v akom prípade návrhy zákonov môžu skončiť „v koši“
- Boris Kollár vyrukoval s možným riešením problému
- Saskárka Jana Bittó Cigániková adresovala ostrý odkaz
- Medzi návrhmi zákonov sú aj poriadne kontroverzné legislatívne perly
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom