Parlament sa v kritickej chvíli zasekol. Cigániková prezradila, čo ohrozilo hlasovanie

  • Poslanci dnes riešia termín predčasných volieb
  • Okrem septembrového je v hre aj máj a jún
Anna Záborská (OĽANO), Jana Bittó Cigániková (SaS)
TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanci dnes riešia termín predčasných volieb
  • Okrem septembrového je v hre aj máj a jún

Parlament už o pár minút čaká dôležité hlasovanie, ktoré rozhodne o termíne predčasných volieb. Národná rada sa však tesne pred ním zasekla, pretože poslanci neschválili program schôdze.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková neskôr objasnila príčinu. Predseda parlamentu Boris Kollár podľa nej zaradil do programu návrh poslankyne Anny Záborskej v rozpore s rokovacím poriadkom. Jej protipotratový zákon vzbudzuje kontroverzie už od začiatku volebného obdobia. 

https://www.facebook.com/AnnaZemanovaSaS/videos/544868597584779/

Poslanci si dnes posvietia na ostro sledovanú tému, a to termín predčasných volieb. Už minulý týždeň zákonodarcovia odklepli zmenu Ústavy a tým sa Slovensko ešte viac priblížilo k predčasným voľbám. Dnes o 17:00 by mali poslanci vybrať z trojice termínov. Každý z dátumov protežuje iný parlamentný tábor.

V hre tak je 27. máj, 24. jún a 30. september. Koalícia predložila uznesenie o skrátení volebného obdobia s tým, že voľby by mali byť 30. septembra. Nezaradení poslanci z Hlasu-SD navrhli termín na 24. júna a Smer-SD už na 27. mája.

Rokovania na poslednú chvíľu

Koalícia vo veľkej miere podporuje najmä septembrový termín. Stojí za ním OĽANO, no na druhej strane Sme rodina priznala, že podporí hocijaký z možných termínov. SaS taktiež bola spočiatku za septembrový termín. No cez víkend ešte preposlali liberáli stanovisko, v ktorom naznačujú, že by boli ochotní uvažovať aj nad skorším termínom.

My rešpektujeme dohodu, ktorá vznikla na úrovni bývalých koaličných partnerov. Termín 30. september bol kompromisom, s ktorým súhlasila aj pani prezidentka a všetci partneri. Preto budeme hlasovať za septembrový termín. Ak však vznikne dohoda všetkých partnerov na júnovom termíne, budeme s takouto dohodou súhlasiť. Vyzývame preto Borisa Kollára, ktorý najskôr súhlasil so septembrovým termínom a teraz dáva najavo svoju nespokojnosť, aby namiesto nariekania v médiách, inicioval rokovania na zmenu termínu. SaS je na takéto rokovania pripravená,“ podotkol šéf saskárov Richard Sulík.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

K rokovaniu ohľadom schválenia konečného termínu došlo ešte deň pred dnešným hlasovaním. Ako komentuje Denník N, ohľadom termínu debatovali Sme rodina a SaS. Rokovania ale sľúbené ovocie kompromisu nakoniec nepriniesli. Stretnutia sa nezúčastnila napríklad ani šéfka Za ľudí Veronika Remišová, bývalý financmajster a líder OĽANO Igor Matovič ale ani dočasne poverený premiér Eduard Heger. 

Poslanci si svojím hlasovaním v posledný januárový deň dali doslova „na čas“. Ide totiž o posledný deň ultimáta, s ktorým prišla prezidentka Zuzana Čaputová. Tá povedala, že dá šancu poslancom o termíne volieb rozhodnúť do konca januára, inak je možný aj ďalší scenár, a to úradnícka vláda.

Ktorý termín je najvhodnejší?

Koncom januára televízia TV JOJ v relácii Na hrane zverejnila prieskum agentúry AKO týkajúci sa práve termínu predčasných volieb. Za júnový dátum bolo 57,7 % opýtaných. Za termín, za ktorým stojí väčšina koalície, teda september bolo 13,2 % opýtaných. „Zdá sa, že ľudia chcú predčasné voľby čím skôr,“ prognózuje pre Startitup šéf AKO Václav Hřích.

Podľa jeho názoru si niektorí ľudia môžu myslieť, že predčasné voľby znamenajú aj okamžitú cenu. „Že bude lacnejší chlieb, dostupnejšia elektrika. Tá motivácia, aby to bolo skôr, tam ale je,“ poznamenal.

Termín a stranícke kampane

Hřích pripomína, že neskorší termín má svoje benefity a aj riziká. „Na jednej strane pre súčasné nielen vládne, ale aj opozičné strany, do septembra im ešte môže vyrásť konkurencia v nových projektoch. Stihnú sa zaregistrovať, a stihnú, akoby o sebe dávať vedieť. Takže na jednej strane to je riziko a na druhú, oni si možno myslia, že ak zostane teraz povalená vláda, že tak budú mať čas robiť ešte určité opatrenia a spopularizovať sa. získať nejaké body. Preto sa asi skôr uvažuje o tom septembrovom termíne,“ okomentoval Hřích.

Skorší termín volieb tak znamená, že výsledky volieb by sa viac blížili súčasným preferenciám z prieskumov. „Bolo by to oveľa ťažšie, ak nie nemožné, pre nové projekty,“ podčiarkol šéf agentúry.

Smeráci za september hlasovať nebudú

Ani jeden z 27 poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nebude hlasovať za 30. september ako termín predčasných parlamentných volieb. Potvrdil to šéf Smeru-SD Robert Fico. Strana žiada voľby v máji alebo júni, čo považuje za racionálne z hľadiska prípravy programového vyhlásenia vlády i rozpočtu. Vláda s obmedzenými kompetenciami bez mandátu nemôže podľa Fica vládnuť ďalšie mesiace.

Fico tvrdí, že dočasne poverená vláda nemôže prijímať niektoré zákony, preto sa do parlamentu dostali ako poslanecké návrhy, čo je v rozpore s Ústavou SR. „Na niektoré návrhy, ktoré by vláda predkladala, by potrebovala poverenie, pretože je v demisii, preto sa predstavitelia vlády rozhodli, že budú obchádzať ústavu a cez individuálne poslanecké návrhy sa pokúsia dostať do NR SR návrhy zákonov, ktoré by tam inak nemohli byť,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej konferencii.

Nie je podľa neho možné rokovať v NR SR napríklad o prevodoch podielov Východoslovenskej energetiky. „Na toto nemá vláda žiadne poverenie,“ dodal.

Šéf Smeru-SD upozornil, že pokiaľ by sa nepodarilo schváliť žiaden z termínov, okamžite sa dá prísť s novým návrhom uznesenia a hlasovať o termínoch opäť. Na odvolanú vládu treba podľa jeho slov vyvíjať tlak.

Zopakoval tiež, že predstavitelia dočasne poverenej vlády chcú urobiť všetko pre to, aby dostali opozičných lídrov a nominantov pod tlak trestného práva v podobe obvinení, žalôb či návrhov na vzatie do väzby.

Kollár musí zvolať mimoriadnu schôdzu

Poslanci neschválili program 81. schôdze Národnej rady (NR) SR. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rokovanie ukončil. Avizoval zvolanie mimoriadnej schôdze ešte v utorok popoludní, aby na nej poslanci rozhodli o termíne predčasných volieb.

„Zvolám mimo harmonogram novú schôdzu s jedným bodom programu, bude to o 17.00 h a bude sa hlasovať o uznesení o možnosti predčasných volieb,“ uviedol.

Po hlasovaní má byť polhodinová prestávka a následne sa má zísť grémium. Dohodnúť sa podľa jeho slov majú na tom, ktoré body z 81. schôdze zaradia na novú schôdzu a pokúsia sa ju otvoriť na ďalší deň.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TV JOJ, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá