Parlament nevyslovil dôveru Ódorovej vláde: Prezidentka to považuje za „nezrelý postoj“

  • Vláda Ľudovíta Ódora nezískala podporu parlamentu
  • Za vyslovenie dôvery hlasovalo 34 poslancov
Ľudovít Ódor
Ľudovít Ódor TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda Ľudovíta Ódora nezískala podporu parlamentu
  • Za vyslovenie dôvery hlasovalo 34 poslancov

Úradníckej vláde Slovenskej republiky dnes (15. 6.) poslanci v parlamente nevyslovili dôveru a odmietli jej programové vyhlásenie. Rozhodli tak v hlasovaní v Národnej rade SR.

Ódorova vláda potrebovala 39 hlasov. Zo 136 poslancov hlasovalo za vyslovenie dôvery 34. Proti bolo 43, zdržalo sa 54, piati nehlasovali.

Vládu podporili len poslanci za SaS, nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera a Tomáš Valášek. Zdržali sa Sme rodina, OĽANO aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Proti hlasovali len poslanci Smeru-SD a niekoľkí nezaradení.

Od začiatku rokovania v Národnej rade prevládal chaos. Predseda Boris Kollár musel zvyšovať hlas a v závere rokovania poďakoval premiérovi Ľudovítovi Ódorovi, že v sále vydržal až do konca.

Ódor počas diskusie o programovom vyhlásení vlády (PVV) poslancov požiadal o dôveru a predstavil základné priority programu. Deklaroval, že jeho kabinet má ambíciu priniesť pokoj aj kultivovanú politickú diskusiu. Aktuálne podľa jeho slov treba zabezpečiť riadny chod štátu, prípravu a implementáciu opatrení na pomoc obyvateľom s infláciou, ale aj riešiť štátne financie.

Viacerí poslanci vládnemu programu vyčítali, že obsahuje len málo konkrétnych riešení. Smeru-SD chýbalo aj zhodnotenie aktuálneho stavu v SR. Naopak, SaS či nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera dopredu avizovali podporu vláde. Sme rodina sa plánovala pri hlasovaní o dôvere zdržať.

Diskusia o vládnom programe trvala dva dni, vystúpili v rámci nej viacerí poslanci, viackrát sa vyjadril aj premiér a niektorí ministri. Zákonodarcovia sa zapájali aj faktickými poznámkami.

Vláda predstúpila pred parlament so svojím programom v utorok (13. 6.). Kabinet odborníkov vystriedal exekutívu Eduarda Hegera, ktorá v decembri minulého roka stratila dôveru parlamentu a vládla s dočasným poverením prezidentky Zuzany Čaputovej. Poverenie jej prezidentka odobrala v máji a vymenovala Ódorovu vládu.

Prezidentka hovorí o nezrelom postoji 

Prezidentka oceňuje postoj poslancov a poslaneckých klubov, ktoré hlasovali za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. „Vznik úradníckej vlády bola jediná ústavná možnosť, ako priviesť Slovensko k predčasným voľbám po tom, ako parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera a zároveň sa v ňom nenašla parlamentná väčšina potrebná na vznik inej vlády,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Odmietnutie väčšiny poslancov vysloviť dôveru vláde odborníkov, navyše bez presvedčivých vecných argumentov, preto prezidentka považuje za veľmi nezrelý postoj. V zmysle ústavy prezidentka vládu Ľudovíta Ódora poverí vykonávaním jej pôsobnosti až do zostavenia novej vlády, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb v septembri,“ doplnil.

Program vlády

Premiér Ódor 13. júna predstavil poslancom Národnej rady (NR) SR programové vyhlásenie vlády (PVV). V pléne parlamentu vyzdvihol základné ciele programu a priority vlády. Požiadal poslancov o vyslovenie dôvery jeho kabinetu odborníkov.

„Som presvedčený, že tento program vie to preklenovacie obdobie medzi dvoma vládami zaplniť zmysluplne a vie to zaplniť aj kvalitnou a odbornou diskusiou, kvalitnými rozhodnutiami. Samozrejme, dôležité bude aj to, do akej miery vieme dialóg nastaviť do budúcnosti v prospech Slovenska,“ uviedol premiér.

Pri predstavovaní programu svojho kabinetu Ódor skonštatoval, že Slovensko sa nachádza na križovatke a nie je pripravené na moderné výzvy 21. storočia.

„Je v záujme nás všetkých urobiť maximum pre modernizáciu krajiny a včas a schopne reagovať na výzvy, ktoré nás neminú,“ uviedol.

Deklaroval tiež, že jeho vláda má ambíciu priniesť pokoj aj kultivovanú politickú diskusiu. Vyzdvihol základné ciele vládneho programu, krátkodobé i niektoré výzvy do budúcna.

Aktuálne podľa jeho slov treba zabezpečiť riadny chod štátu, prípravu a implementáciu opatrení na pomoc obyvateľom s infláciou, ale aj riešiť štátne financie.

„Vieme, že nemáme mandát ani čas reformy v celej šírke uskutočniť. To, čo môžeme urobiť, je upozorniť na tieto veci a pripraviť konkrétne kroky pre ďalšiu vládu,“ doplnil.

Kabinet odborníkov vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 15. mája. Podľa Ústavy SR musí každá nová vláda prísť do 30 dní od menovania do NR SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Vláda svoj program prijala v pondelok (12. 6.).

Hlasovanie
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ústavné právo na platbu v hotovosti

Poslanci zároveň rozhodli, že právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti bude súčasťou Ústavy SR. Tomuto právu bude zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva.

Vyplýva to z ústavného zákona skupiny poslancov hnutia Sme rodina, ktorý Národná rada (NR) SR vo štvrtok definitívne schválila, informuje TASR.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá