Parlament obmedzil neresť Slovákov. Poznáme dátum, kedy už tento výrobok nekúpiš
- Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice
- Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2025
- Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice
- Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2025
Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou sa má od budúceho roka zakázať. Vyplýva to z novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Zákaz uvádzať na trh tabakové výrobky s charakteristickou arómou alebo obsahujúce arómy v akýchkoľvek ich zložkách už existuje pre cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet. Po novom sa má rozšíriť aj na spomínané zahrievané tabakové výrobky.
Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2025.
Zákaz mal začať platiť už minulý rok
Európska komisia rozhodla, že od konca októbra už nebude možné predávať mentolové a melónové náplne. Tento zákaz mal začať platiť 23. októbra, čo znamená, že napríklad Česi ich už od tohto dátumu v stánkoch kúpiť nemôžu.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, na Slovensku zatiaľ schválenie príslušnej novely zákona neprebehlo. Predpokladalo sa, že zákaz fajčenia ovocných výrobkov by mohol začať platiť od marca 2024.
Brusel sa rozhodol nezakázať tabakové výrobky bez príchutí, ale chce zakázať ochutené varianty, aby znížil ich atraktivitu, najmä pre mladých ľudí.
Výrobcovia elektronických tabakových výrobkov a zástancovia menej škodlivých alternatív sa domnievajú, že by sa tieto produkty mali skôr podporovať než obmedzovať.
Toto nariadenie je časťou európskeho plánu boja proti rakovine, s cieľom znížiť počet fajčiarov v EÚ na päť percent do roku 2040.
Zákaz aj v Španielsku
Španielska vláda nedávno tiež schválila zákaz predaj ochutených zahrievaných tabakových výrobkov. Cieľom je úsilie o zníženie používania tabaku. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webového portálu El Confidencial.
Zákaz sa vzťahuje na všetky výrobky s arómou, cigaretové filtre, papieriky na rolovanie či kapsule meniace chuť a vôňu. Na ich obaloch sa po novom musia uvádzať rovnaké varovania pred možným poškodením zdravia, aké sa používa na iných tabakových výrobkoch.
Zo zahrievaných tabakových výrobkov sa uvoľňuje nikotín, nedochádza však k ich zapáleniu a tvorbe dymu. Ako alternatíva ku klasickému tabaku sa nich sa však zahrieva tekutina, ktorá môže obsahovať nikotín. Neobsahujú však tabakové listy.
V Španielsku tabak a tabakové výrobky denne užíva 26 percent dospelých obyvateľov, vyplýva z nedávnych údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Svetový priemer je 22,3 percenta.
Vedci sa zhodli, do akého veku je najlepšie prestať fajčiť
Nový výskum prináša zaujímavé zistenia o tom, kedy je najvhodnejšie skončiť s fajčením, aby sme minimalizovali riziká spojené s týmto zlozvykom. Podľa štúdie, ktorá analyzovala údaje viac ako pol milióna dospelých získaných z National Health Interview Survey a National Death Index v USA, existuje ideálny vek, v ktorom by sme mali prestať fajčiť, aby sme sa vyhli zvýšenému riziku smrti a aby naše telo mohlo byť akoby „nepoškvrnené“ tabakom.
Výskum, o ktorom informoval Science Alert, sa zaoberal údajmi zozbieranými od januára 1997 do decembra 2018 od respondentov vo veku 25 až 84 rokov. Zúčastnení boli fajčiari, nefajčiari a tiež ľudia, ktorí sa vzdali fajčenia. Do konca roka 2019 zomrelo takmer 75 000 účastníkov štúdie.
Výsledky ukázali, že fajčiari mali v porovnaní s nefajčiarmi vyššiu celkovú úmrtnosť, ako aj špecifickejšie zvýšené riziko úmrtia na rakovinu a srdcovocievne či pľúcne ochorenia.
Zásadným zistením štúdie je, že ľudia, ktorí prestali fajčiť pred dosiahnutím 35 rokov, mali podobné riziko úmrtnosti ako tí, ktorí nikdy nefajčili.
Zdroje: TASR, tvnoviny.sk, Science Alert