Parlament schválil programové vyhlásenie vlády
- Poslanci by dnes odhlasoval vládny dokument
- Schválili programové vyhlásenie vlády
- Poslanci by dnes odhlasoval vládny dokument
- Schválili programové vyhlásenie vlády
Poslanci od minulého týždňa rokujú o programovom vyhlásení vlády a niektoré porady trvali až do neskorých večerných hodín. Napriek tomu, že sa zrejme plánovalo dať mu zelenú už minulý štvrtok, tretia parlamentná schôdza pokračuje ešte dnes.
Do rozpravy bolo totiž prihlásených viac ako 50 poslancov, a to väčšinou z opozičných radov. Politici si tak počas rozpráv posvietili na horúce pasáže z vládneho dokumentu, ako napríklad aj potenciálne delenie RTVS, ale aj regulácia vlkov a medveďov.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa poďakoval rečníkom a požiadal parlament o podporu vládneho programu. Dodal, že členovia vlády sledovali a zaznamenávali obsah všetkých vystúpení. Vo viacerých bolo podľa neho veľa podnetných myšlienok.
Klub SAS programové vyhlásenie vlády nepodporil.
„Nepotrebujeme žiadny dokument, žiadne pekné reči, žiadne sľuby, aby sme vedeli presne, čo táto vláda bude robiť,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Rovnaký postoj zaujala aj strana KDH, podľa ktorej chýba v programovom vyhlásení mnoho dôležitých bodov.
„Toto programové vyhlásenie je málo konkrétne a vieme aj prečo. Nie je jednoduché vyskladať dobré programové vyhlásenie vlády, keď dve z hlavných strán nemali takmer žiadny volebný program. Chýbajú nám konkrétne ciele, merateľné ukazovatele a vláda nám nepovedala, odkiaľ chce na tieto opatrenia vziať finančné prostriedky,“ uviedol predseda strany Milan Majerský.
Ani hnutie Slovensko nepožaduje programové vyhlásenie za dostačujúce, preto ho nepodporuje.
„Mnohé návrhy považujeme za deštruktívne, ktoré destabilizujú a naštrbujú dôveru občanov Slovenskej republiky v právny štát, zákon a spravodlivosť pre všetkých,“ uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš.
Programové vyhlásenie vlády nepodporilo ani Progresívne Slovensko.
„Hlavným dôvodom je najhoršia historická skúsenosť s vládami Roberta Fica. Vždy ich sprevádzala korupcia, vulgárnosť, naša krajina stagnovala a tá posledná dokonca skončila vraždou novinára a jeho snúbenice,“ uviedol predseda klubu Progresívne Slovensko Martin Dubéci.
Strana Hlas-SD programové vyhlásenie vlády podporila. Rovnako tak učinila aj strana Smer-SD a SNS.
„Programové vyhlásenie vlády garantuje občanom Slovenskej republiky lepší, pokojnejší a bezpečnejší život,“ uviedol predseda klubu Smeru Ján Richter.
KDH avizovalo nepodporenie PVV vopred
Viaceré strany a hnutia z opozičných radov už vopred avizovali, že PVV nepodporia. Poslanci Národnej rady za KDH taktiež nepodporia programové vyhlásenie vlády. Počas minulého štvrtka večer o tom informoval predseda hnutia Milan Majerský.
Poukázal na to, že v programe vlády chýbajú konkrétne ciele a merateľné ukazovatele. „Vláda nám nepovedala, odkiaľ chce na všetky opatrenia zobrať peniaze,“ skonštatoval na tlačovej konferencii s tým, že dve z troch vládnych strán nemali prakticky žiaden predvolebný program. Myslí si tiež, že program vlády bol šitý horúcou ihlou a len preto, aby si vláda splnila povinnosť.
Progresívci kriticky proti vládnemu dokumentu
Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) si dôveru nezaslúži. Programové vyhlásenie vlády (PVV) nie je konkrétne a vláda nemá ambíciu ani schopnosti vládnuť v prospech občanov Slovenska. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii v priestoroch Národnej rady (NR) SR informoval predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
„Vláda ani vládni poslanci si nedokážu obhájiť svoj program. V pléne vystúpilo minimum ministrov, premiér mal veľmi krátky prejav. Je to neúcta voči občanom, ktorí sa zúčastnili na voľbách,“ povedal Šimečka.
Poslanci NR SR minulý štvrtok v tretí deň pokračovali v diskusii o PVV. Poslanci PS k diskusii pristúpili podľa Šimečku s úctou a rešpektom a v rozprave za PS vystúpil každý poslanec a každá poslankyňa. Vládny program podrobili odbornej kritike v každej oblasti.
Šimečka sa vyjadril aj k vyhláseniu predsedu NR SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD), že médiá budú mať v NR SR obmedzené možnosti nahrávať či vysielať živé vstupy. A to do doby, kým predseda klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš oficiálne neuistí vedenie parlamentu, že poslanci z jeho klubu nebudú zasahovať do vstupov iných politikov pre médiá.
K zmene usmernenia došlo po stredajšom (15. 11.) incidente, keď poslanec Igor Matovič (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vulgárnym slovným útokom narušil prípravu do živého vstupu poslanca Jána Mažgúta (Smer-SD).
„Na akékoľvek individuálne zlyhanie poslancov nemôžu doplácať médiá ani verejnosť. Premiér Fico útočí na médiá a z pozície moci chce preverovať, či informujú dostatočne dobre, aby získali akreditáciu na Úrade vlády SR,“ povedal Šimečka.
Predseda PS zopakoval, že hneď po vyslovení dôvery vláde podá žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).
„Šutaj Eštok nemal nikdy zastávať túto funkciu, každé jedno rozhodnutie súdu o neodkladnom opatrení ukazuje, že minister vnútra koná v rozpore so zákonom,“ povedal Šimečka.
Kriticky sa na dokument vlády pozerá aj SaS Richarda Sulíka.
Čítajte viac z kategórie: Politika