Parlamentné voľby 2023: Všetko, čo potrebuješ vedieť (Otázky a odpovede)

  • V článku nájdeš odpovede na tvoje otázky ohľadom parlamentných volieb 2023
  • Môžeš hlasovať aj ako pacient z nemocnice
Hlasovací preukaz a volebná urna
Parlamentné voľby 2023 TASR/František Iván, TASR/Roman Hanc
  • V článku nájdeš odpovede na tvoje otázky ohľadom parlamentných volieb 2023
  • Môžeš hlasovať aj ako pacient z nemocnice

„Deň D“ sa blíži. Predčasné parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia už túto sobotu, 30. septembra 2023. Tento dôležitý politický moment ponúka príležitosť pre voličov vyjadriť svoje preferencie ohľadom budúcnosti tejto krajiny.

Politické strany sa usilujú získať dôveru voličov prostredníctvom programov, ktoré sľubujú zlepšenie života obyvateľov Slovenska.

K tomu, aby si lepšie porozumel samotnému priebehu volieb, sme pre teba pripravili najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa predčasných parlamentných volieb 2023. Riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik pre Startitup tiež prezradil, akým volebným „chytákom“ či chybám sa treba vyhnúť.

Voľby 2023

V sobotu, 30. septembra sa konajú predčasné parlamentné voľby. Tie budú v poradí deviatymi voľbami poslancov NRSR, zároveň pôjde o štvrté predčasné voľby. V minulosti sa volebné obdobie predčasne ukončilo v rokoch 1994, 2006 a 2012.

voľby, urna, volebná miestnosť
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, Radovan Stoklasa

Čo sú voľby do NR SR?

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sú parlamentné voľby. Národná rada SR je jediný ústavodárny a zákonodarný orgán Slovenskej republiky. Voľby umožňujú občanom Slovenska zvoliť si svojich zástupcov do parlamentu, ktorí následne prijímajú zákony, rozhodujú o štátnej politike a dohliadajú na vládu krajiny. V Národnej rade Slovenskej republiky je 150 poslancov.

Čo je koalícia a opozícia?

Koalícia je spojením politických strán s cieľom vytvoriť vládu a dosiahnuť parlamentnú väčšinu. Opozícia tvorí politické subjekty, ktoré nie sú v koalícii a nepodieľajú sa tak na vláde. Opozícia kontroluje vládu, kritizuje jej rozhodnutia a predkladá alternatívne návrhy zákonov. Aj koalícia aj opozícia majú významné úlohy v parlamentnej demokracii.

Čo je to volebné moratórium?

Začína 48 hodín pred dňom konania volieb, teda už dnes. Je to obdobie, kedy sa obmedzujú verejné kampane a komunikácia politických subjektov. Jeho cieľom je zabrániť ovplyvňovaniu voličov v záverečných hodinách pred hlasovaním. Obvykle zahŕňa obmedzenia na verejné prejavy, verejné zhromaždenia a publikovanie prieskumov verejnej mienky.

Čo všetko potrebujem mať so sebou vo volebnej miestnosti v deň volieb?

Pre hlasovanie vo volebnej miestnosti budeš potrebovať platný občiansky preukaz alebo iný identifikačný doklad. V prípade, že máš špeciálny volebný preukaz alebo hlasovací lístok, vezmi ich so sebou. Volebné miestnosti poskytujú hlasovací materiál. Je dôležité mať identifikačný doklad na overenie totožnosti.

Môžem hlasovať aj mimo bydliska?

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Redakcia, TASR, Teraz.sk, Volebná kalkulačka

Najnovšie videá

Trendové videá