Parlamentné voľby 2023: Všetko, čo potrebuješ vedieť (Otázky a odpovede)
- V článku nájdeš odpovede na tvoje otázky ohľadom parlamentných volieb 2023
- Môžeš hlasovať aj ako pacient z nemocnice
- V článku nájdeš odpovede na tvoje otázky ohľadom parlamentných volieb 2023
- Môžeš hlasovať aj ako pacient z nemocnice
Áno. Hlasovací preukaz na voľbu mimo trvalého bydliska je možné vybaviť osobne najneskôr do piatka (29. 9.). Treba oň požiadať obec, v ktorej máš trvalý pobyt. Hlasovať sa s ním dá kdekoľvek na Slovensku. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. V deň volieb musíš po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť občianskym preukazom a predložiť hlasovací preukaz.
Ako voliť?
Odovzdanie voličského hlasu prebieha v kabínke určenej na hlasovanie. Tam občan vyberie hlasovací lístok strany, ktorú chce voliť. Je to jediná vec, ktorú občan reálne musí urobiť na hlasovanie. Hlasovací lístok volič vloží do obálky. Samozrejme, každý občan má právo krúžkovať poradové čísla na kandidátke danej strany.
Ako krúžkovať politikov na kandidátke?
Krúžkovanie politikov na voľbách je spôsob, ako môžeš preferovať určitých kandidátov na volebných lístkoch. Na volebnom lístku označuješ mená alebo čísla kandidátov, ktorých chceš podporiť. Vyberieš hlasovací lístok danej strany a zakrúžkuješ maximálne 4 svojich favoritov z kandidačnej listiny. Ak zakrúžkuješ viac kandidátov, taký lístok sa počíta len v prospech vybranej strany.
Ak urobíš chybu, dá sa to opraviť
Pokiaľ urobíš v hlasovaní chybu, okrsková volebná komisia ti môže na požiadanie dať nové volebné lístky. Chybné hlasovacie lístky sa dávajú do tej istej schránky, kam sa vhadzujú nepoužité hlasovacie lístky a ďalšie nesprávne upravené hlasovacie lístky.
Ako voliť, keď som hospitalizovaný v nemocnici?
Pacienti majú tiež možnosť hlasovať v parlamentných voľbách. Pre toto hlasovanie budú potrebovať preukaz totožnosti a špeciálny hlasovací preukaz. Volebná komisia často prichádza s prenosnou urnou priamo k pacientom počas návštevných hodín, čím umožňuje hospitalizovaným voličom vykonávať svoje volebné právo.
Ako voliť zo zahraničia?
Aby si mohol voliť zo zahraničia v predčasných parlamentných voľbách, mal si dve možnosti – požiadať o voľby listom alebo elektronicky. Túto žiadosť si mohol podať do 9. augusta. Ak si sa rozhodol požiadať listom, musela byť tvoja žiadosť doručená do tohto dátumu. Ministerstvo vnútra následne poslalo potrebné volebné materiály tým, ktorí si vyžiadali hlasovať poštou. A to najneskôr do 21. augusta.
Vie mi niekto zodpovedať ďalšie otázky?
Áno. Ministerstvo vnútra SR zriadilo INFO linku pre voličov. Dostupná je od pondelka (25. 9.), aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžeš využiť na číslach 02/48592317 a 02/48592312. V týždni od pondelka až do piatka je infolinka dostupná od 7:30 do 15:30. V deň konania volieb sa na ňu voliči môžu obrátiť od 7:00 až do 22:00.
Expert: Na toto si treba dávať pozor
„Volič môže zakrúžkovať aj menší počet politických kandidátov než štyroch. Voliči si niekedy myslia, že musia krúžkovať štyroch, ale nie je to potrebné, ak majú preferenciu pre menší počet kandidátov,“ vysvetľuje Martin Slosiarik.
„Lístok musí byť vložený do obálky. Ďalšou dôležitou vecou je, že nepoužité volebné lístky sa vhadzujú do urny. Volič by ich nemal vynášať von, za to hrozí aj pokuta,“ upozorňuje riaditeľ agentúry Focus.
„Ak si niekto vybaví hlasovací preukaz, tak aj v prípade, že neodcestuje a volí v mieste trvalého bydliska, prinesie si ho a volí prostredníctvom neho,“ uzatvára expert.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality