Partner prezidentky Čaputovej skončil na operačnom stole. Pre Slovákov má veľkú výzvu
- Prevencia dokáže byť účinná, ak sa vykonáva pravidelne
- O jej dôležitosti sa na sociálnych sieťach vyjadril aj Juraj Rizman
- Prevencia dokáže byť účinná, ak sa vykonáva pravidelne
- O jej dôležitosti sa na sociálnych sieťach vyjadril aj Juraj Rizman
Prevencia predstavuje nesmierne dôležitú vec, na ktorú mnoho ľudí buď zabúda, alebo nie je praktizovaná pravidelne či podľa odporúčaní. A to aj napriek tomu, že vďaka nej môže dôjsť k včasnému odhaleniu závažného ochorenia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo práve preventívne prehliadky zachraňujú životy mnohých.
Pred časom sme ťa informovali o alarmujúcej štúdii v súvislosti s faktom, že vyhliadky pre onkologickú budúcnosť Slovenska nie sú zrovna svetlé. Ministerstvo zdravotníctva totiž zaznamenáva vysoký výskyt rizikových faktorov, akými sú fajčenie, alkohol, nevhodné stravovanie či nízka miera fyzickej aktivity.
Pretrváva taktiež nízka účasť na preventívnych prehliadkach a na skríningu. Práve na tento problém poukázal vo svojom najnovšom príspevku na sociálnej sieti Juraj Rizman, partner prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Stalo sa tak práve v období, keď sám okúsil, akú silu dokáže mať správna prevencia.
„Poznáte to z reklám, článkov v novinách a reportáží v rádiách či v telke. Mnohé propagujú preventívne prehliadky ako jeden z pilierov modernej starostlivosti o naše zdravie. Ale ruku na srdce, kým nás nič nebolí,“ píše v spomínanom príspevku.
Rizman pokračoval s informáciou, že pred plánovaným odletom absolvoval lekársku kontrolu. Špecialistka následne usúdila, že by nebolo na škodu, ak by mu ešte urobili preventívne kolonoskopiu.
„Ďalej je to ukážkový príbeh – na preventívke mi našli v hrubom čreve niečo zlé – nasledovala podrobná diagnostika – dôkladné konzultácie – rozhodnutie (vzhľadom na typ nálezu) riešiť to chirurgicky a pokiaľ možno rýchlo – predoperačné vyšetrenia – a operácia.“ Tá napokon podľa slov lekárov dopadla dobre. Z výsledkov histológie bolo následne známe, že išlo o nezhubný nález.
Prevencia častokrát znamená záchranu života
„Jeden z ošetrujúcich lekárov mi povedal, že presne pre toto treba robiť osvetu a preventívne prehliadky – pretože keď sa problém podarí identifikovať v zárodku – ako sa to lekárom podarilo v mojom prípade – majú väčšiu šancu vec riešiť rýchlo a efektívne, ešte predtým, ako sa veci zvrhnú a výrazne skomplikujú,“ uvádza Rizman.
V príspevku sa taktiež dočítaš, že Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny sveta, čo sa týka výskytu nádorových ochorení hrubého čreva a úmrtí na ne. Rakovina hrubého čreva patrí medzi veľmi dobre liečiteľné ochorenia, no len vtedy, ak sa odhalí včas. Za väčšinu úmrtí je zodpovedná práve neskorá diagnostika.
Mužov však ohrozuje aj iný druh rakoviny, o ktorej sme aj písali.
Konkrétne ide o rakovinu prostaty, ktorá predstavuje jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Inkontinenciu často chápeme ako súčasť starnutia. Pričom až v 70 % ju možno vyliečiť alebo zmierniť jej príznaky. Napriek tomu na pravidelné preventívne prehliadky chodí len 6 až 12 % mužov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Začiatkom roka taktiež Európska komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predstavili prvé onkologické profily jednotlivých krajín. Z nich vyplýva aj fakt, že rakovina predstavuje 26 % príčin všetkých úmrtí. Po ochoreniach obehovej sústavy ide o druhú najčastejšiu príčinu úmrtnosti v EÚ.
Onkologický profil Slovenska taktiež obsahoval zaujímavé závery, tu je výber niekoľkých z nich:
- výdavky na zdravotníctvo predstavovali v roku 2020 približne 7,2 % HDP (celoeurópsky priemer bol na úrovni 10,9 % HDP),
- miera výskytu rakoviny bola v roku 2020 približne 596 osôb na 100 000 obyvateľov (celoeurópsky priemer bol 569 osôb na 100 000 obyvateľov),
- úmrtnosť na rakovinu predstavovala v roku 2019 približne 293 osôb na 100 000 obyvateľov (celoeurópsky priemer bol 247 osôb na 100 000 obyvateľov) a je jednou z najvyšších v celej EÚ,
- Slovensko je v počte úmrtí na rakovinu na 3. mieste po Chorvátsku a Maďarsku,
- miera výskytu rakoviny na Slovensku prevyšuje priemer EÚ, obzvlášť čo sa týka rakoviny prostaty, rakoviny prsníkov, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny pľúc,
- medzi hlavné rizikové faktory spôsobujúce rakovinu patrí na Slovensku predovšetkým fajčenie, obezita a nadváha, ktoré sa u nás vyskytujú častejšie, ako je priemer EÚ.