Zuzana Čaputová ukončila svoj päťročný mandát a práve dnes na jej miesto nastupuje novozvolený prezident Peter Pellegrini. Jej obdobie vo funkcii poznačili viaceré výzvy, krízy a politická nestabilita v krajine.
Zuzana Čaputová bola prvou ženou na poste prezidenta Slovenskej republiky. Počas svojho mandátu vymenovala až piatich premiérov vrátane úradníckej vlády. Počas mandátu riešila pandémiu COVID-19, vojnu na Ukrajine či energetickú krízu.
Napriek týmto výzvam odborníci a veľká časť verejnosti hodnotia jej výkon vo funkcii prevažne pozitívne, najmä z hľadiska zahraničnej politiky a reprezentácie Slovenska. Prehľad funkčného obdobia prezidentky ponúkajú portály Plus 1 deň, tvnoviny.sk a agentúra SITA.
Dobre v zahraničí, prešľapy doma
Jedným z najväčších úspechov Čaputovej bola jej schopnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnej scéne. Aj keď nemala predchádzajúce politické a diplomatické skúsenosti, dokázala si získať rešpekt a uznanie svetových lídrov. Jej zahraničnopolitická orientácia bola jasná a konzistentná, najmä v súvislosti s podporou Ukrajiny počas vojnového konfliktu.
„V zahraničí nám ju závideli, pretože skvele reprezentovala Slovensko za hranicami. Česi, ktorí mali Miloša Zemana, ticho závideli a konštatovali, že Slovákom podarilo zvoliť prezidentku, ktorá mimoriadne dôstojne reprezentuje štát,“ zhodnotil v rozhovore pre SITA politológ Tomáš Koziak.
zdroj: TASR/AP Photo/Peter Dejong
Na druhej strane sa jej nedostatok politických skúseností sa prejavil v niektorých situáciách, keď sa spoliehala na svojich poradcov a nie vždy dokázala efektívne čeliť politickým útokom. Tento nedostatok skúseností bol viditeľný najmä počas kríz, ako bola pandémia, kde jej reakcie nie vždy pôsobili upokojujúco.
Mnohým sa do pamäti vryl najmä prezidentkin výrok, že „nerozumie krajine, v ktorej žije“. Ten zaznel koncom roka 2021 počas vrcholu pandémie. Čaputová po návšteve oddelenia intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave predniesla emotívny prejav, v ktorom zaznela aj dané slová. Prezidentka nimi reagovala na vyhrážky, ktoré zdravotníci dostávali aj napriek ich snahe zachraňovať životy.
Čaputová sa tiež snažila spojiť spoločnosť, ktorá bola často rozdelená politickými a sociálnymi otázkami. Napriek jej snahe sa jej to nie vždy darilo, čo je odrazom komplikovanej politickej situácie na Slovensku. Napriek tomu sa jej podarilo posunúť vnímanie menšín a ľudských práv vpred, čím prispela k postupnej zmene spoločenského vnímania týchto otázok.
Druhýkrát by to nezvládla
Napriek týmto výzvam a kritike si Čaputová udržala vysokú úroveň reprezentácie a zachovala si dôstojnosť počas celého obdobia vo funkcii. Jej rozhodnutie nekandidovať v ďalších prezidentských voľbách bolo, ako sama uviedla, dôsledkom zváženia jej schopností a síl na ďalšie roky.
„Pred oznámením tohto svojho rozhodnutia som musela odhadnúť svoje sily na ďalších, oddnes, potenciálne šesť rokov. A po veľmi poctivom zvažovaní dnes viem, že by tých síl na ďalší mandát nebolo dosť. Dokončím teda posledný rok svojho mandátu a moja služba v tejto funkcii bude naplnená. Ďalej sa už o druhé volebné obdobie nebudem uchádzať,“ oznámila Čaputová minulý rok v júni.
Médiá a politológovia sa však hodnotia, že k Čaputovej rozhodnutiu prispeli aj časté a ostré útoky zo strany politikov, čo niekoľkokrát naznačila aj samotná prezidentka. Napríklad tým, že sa posledné mesiace zdanlivo držala v úzadí a, takpovediac, sa vyhýbala „veľkej politike“.
„Ako keby rezignovala na veľkú politiku. V tomto ohľade mohla byť aktívnejšia,“ poznamenal politológ Koziak. Výhodou stiahnutia sa do úzadia podľa jeho názoru bolo, že sa tým stratila z hľadáčika útokov Roberta Fica, ktorý ju predtým nešetril.
Odborníci sa zhodujú , že Zuzana Čaputová zanecháva za sebou odkaz ako silná a odhodlaná líderka, ktorá dokázala priniesť do slovenskej politiky nový vietor. Svoj úspech získala slušnosťou, na ktorú však, ako poznamenal politológ Koziak, nie je v slovenskej politike priestor. „To, že s tým Zuzana Čaputová nepočítala, sa dá pochopiť. Zachovala si však dôstojnosť do posledného momentu aj napriek útokom,“ zhodnotil na záver.