Patrí k najčastejším rakovinám Slovákov: Vedecký kokteil z lieku „proti smútku“ zastavil jej bujnenie

  • Nový druh antidepresív by mohol byť účinným bojovníkom proti rakovine
  • Podľa vedcov posilňuje imunitný systém
Žena pije vodu z pohára.
Ilustračné foto Freepik/@Racool_studio
  • Nový druh antidepresív by mohol byť účinným bojovníkom proti rakovine
  • Podľa vedcov posilňuje imunitný systém

Vedci v Číne zistili, že nový typ antidepresív môže pomôcť telu bojovať proti niektorým druhom rakoviny. Keď tieto antidepresíva, konkrétne ansofaxín hydrochlorid, použijú spolu s liekmi na rakovinu, dokážu zastaviť rast rakovinových buniek v hrubom čreve.

Ako informuje portál Science Alert, tento postup sa testoval na buniek kultúrach a myšiach. Okrem toho tieto antidepresíva posilňujú imunitný systém a spúšťajú proces, pri ktorom sa rakovinové bunky samy zničia.

Hoci sa tento nový prístup už testuje na ľuďoch, zatiaľ nie je jasné, aký efekt bude mať pri skutočnej liečbe rakoviny.

Dlhodobá imunita proti rakovine

Vedci zistili, že ansofaxín hydrochlorid zosilnil určité bunky u myší, známe ako CD8+T bunky. Tieto bunky sú kľúčové pre boj proti rakovine.

Štúdia tiež ukázala, že u myší sa zvýšil počet prirodzených zabíjačských buniek a makrofágov v slezine a nádoroch. Toto pomohlo zastaviť rast ich rakoviny.

Keď výskumníci dávali myšiam ansofaxín spolu s imunoterapiou proti rakovine, podarilo sa im úplne vyliečiť nádory u 20 % testovaných myší. Tento postup im tiež pomohol vyvinúť dlhodobú imunitu proti rakovine.

„Naša práca naznačuje, že kombinovaný ansofaxín hydrochlorid môže byť sľubným prístupom k liečbe rakoviny,“ uviedol tím vedcov.

Ansofaxín hydrochlorid, antidepresívum, úspešne prešlo fázou III klinických testov a v Číne ho schválili na liečbu ťažkej depresie. V USA ho momentálne preverujú úradníci z Food and Drug Administration.

Tento liek sa odlišuje od iných antidepresív svojím trojstranným prístupom k liečbe depresie. Okrem toho, že zabraňuje odstraňovaniu serotonínu z mozgu, tiež spomaľuje odstraňovanie norepinefrínu a dopamínu.

Vzťah depresie a rakoviny je stále veľká neznáma

Fluoxetín, ktorý je tiež antidepresívum a inhibítor spätného vychytávania serotonínu, sa v štúdiách na myšiach kombinoval s liekmi proti rakovine. Táto kombinácia pomáhala kontrolovať rast nádorov tým, že spôsobovala smrť rakovinových buniek. Avšak fluoxetín je starší liek a jeho účinky sú pomalšie, niekedy sprevádzané nepríjemnými vedľajšími účinkami.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Ansofaxín sa zdá byť lepší v prekonávaní týchto obmedzení, ale jeho úloha v imunoterapii rakoviny je ešte stále väčšinou neznáma.

Existujú dôkazy, že depresia a iné formy psychického stresu môžu prispievať k rastu rakoviny, pravdepodobne potlačením imunitných reakcií. Či ale antidepresíva môžu pomôcť znížiť toto riziko, je ťažké potvrdiť. Len málo štúdií sa touto otázkou zaoberalo medzi ľudskými účastníkmi a z týchto experimentov je ťažké vyvodzovať závery.

V roku 2022 však sertralín, ďalší inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ukázal protirakovinový potenciál proti niekoľkým druhom ľudských rakovinových buniek, vrátane tých z pľúc, hrubého čreva, prsníkov, pečene, leukémie, mozgu, kože, ústnej dutiny, vaječníkov a prostaty.

Prelomový výskum nemeckého chemika

Johannes Karges, 31-ročný nemecký chemik, získal Cenu Paula Ehrlicha a Ludwiga Darmstaedtera pre mladých vedcov za rok 2024. Jeho výskum ukazuje cestu k zníženiu vedľajších účinkov chemoterapie a zároveň zvýšeniu jej efektivity. V utorok to oznámila Nadácia Paula Ehrlicha, ktorá cenu udeľuje, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Karges vedie výskumnú skupinu na Porúrskej univerzite v Bochume na západe Nemecka. Nadácia ocenenie udeľuje za biomedicínsky výskum spolu s finančnou odmenou vo výške 60 000 eur. Podmienkou je využitie finančných prostriedkov na výskumné účely. Cenu odovzdajú 14. marca v Kostole sv. Pavla vo Frankfurte, ktorý v súčasnosti slúži na spoločenské účely.

Dôvodom udelenia ocenenia bol podľa nadácie Kargesov výskum, ktorý môže dramaticky znížiť vedľajšie účinky chemoterapie a zároveň výrazne zvýšiť jej účinnosť. Výskum sa zameriava na chemoterapie proti rakovine využívajúce cytostatiká. Lieky tohto typu bránia rakovinotvorným bunkám v delení, čím bránia ich množeniu. Cytostatiká však zabraňujú v delení aj zdravým bunkám tela, čím spôsobujú závažné vedľajšie účinky. Bolo preto potrebné zaistiť selektívnu aktiváciu cytostatík.

Zdroje: Science Alert, National Library of Medicine, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá