Alzheimerovu chorobu môžeš odhaliť 3-minútovým testom. Patrí medzi 5 najčastejších príčin úmrtí

  • Jednoduchý trik ti môže zachrániť život
  • Všetko, čo potrebuješ, je kokosový extrakt a čerstvý chlieb
alzhemier, liečba
Ilustračné foto Canva/Satjawat Boontanataweepol, Canva/SUWANNAR KAWILA
  • Jednoduchý trik ti môže zachrániť život
  • Všetko, čo potrebuješ, je kokosový extrakt a čerstvý chlieb

Vedci prišli so šokujúcim zistením. Alzheimerovu chorobu dokáže odhaliť jednoduchý test roky predtým, než začnú jej príznaky. Ak máš doma kokosový extrakt, pravdepodobne si to môžeš sám otestovať. 

Ničivú chorobu, vďaka ktorej postupne prichádzaš o svoju pamäť, môže odhaliť jednoduchý trik. Vyskúšať môžeš čuchový test, pri ktorom si musíš zapamätať a identifikovať vône.

Odborníci tvrdia, že práve vďaka tomu vieš odhaliť túto nepríjemnú chorobu niekoľko rokov pred tým, než by ťa náhodou postihla, čo ti umožní včasný prístup k liečbe. 

Strata čuchu signalizuje zákernú chorobu 

Experti už dlho predpokladajú, že jestvuje spojitosť medzi Alzheimerovou chorobou a anosmiou, čo je úplná alebo čiastočná strata čuchu. Toxické látky, ktoré sa nachádzajú v mozgoch pacientov s Alzheimerom, sa často vyvíjajú v oblastiach súvisiacich s čuchom. 

Podľa štúdie publikovanej v časopise Scientific Reports existujú dohady medzi stratou čuchu a touto chorobou. Výskum robili na 500 pacientoch v roku 2022 a zistili, že ľudia, ktorí rýchlo stratili čuch, mali o 89 percent vyššiu pravdepodobnosť rozvoja Alzheimerovej choroby. 

Ďalší posun nastal o rok neskôr, kedy skúmali 2 400 pacientov. Zistili, že jedinci s oslabeným čuchom mali 2,5-násobne vyššie riziko vzniku demencie. 

Čuchový test

Čuchový test môžeš urobiť jednoducho z pohodlia domova. No ako upozorňujú odborníci, neslúži to na diagnostikovanie samotnej choroby. Test si môžeš spraviť preto, aby si vedel, či treba zájsť k lekárovi, ktorí ti urobí ďalšie, oveľa náročnejšie testy.

na snimke je dochodca, alzheimer
zdroj: Pexels.com

Je to však dobrá forma prevencie. Ak by sa diagnóza naozaj potvrdila, mohol by si byť zaradení do skorých liečebných programov, ktoré by mohli jednak spomaliť alebo úplne zastaviť priebeh choroby. 

Potrebuješ na to kokosový extrakt, ktorý si môžeš naliať na lyžičku a inhalovať. Následne sa ju pokúsiš správne identifikovať. Druhá časť testu prichádza vtedy, keď máš rozoznať kokosový extrakt a čerstvý chlieb. Tieto vône musíš správne rozlíšiť. Ak to nezvládneš, problém je na svete. Celý test ti dokopy zaberie menej ako 3 minúty.

Avšak to, že si stratil čuch, automaticky nemusí znamenať, že máš Alzheimerovu chorobu. Mohlo to zapríčiniť veľa iných faktorov, napríklad obyčajné prechladnutie, covid-19, infekcia alebo keďže aktuálne prišla jar, mohla sa u teba objaviť aj alergia. Ak sa ti čuch nevráti do niekoľkých týždňov, určite by si mal kontaktovať svojho lekára. 

Príznaky choroby

Podľa Českej Alzheimerovej Spoločnosti je možné chorobu odhaliť včas, ak si všimneš niekoľko príznakov. Prvým príznakom môže byť strata pamäte, ktorá ovplyvňuje tvoje bežné povinnosti. Odhaliť to môžeš aj tak, ak si si všimol, že máš problémy s rečou, si často dezorientovaný či odkladáš veci tam, kam nepatria. 

Portál HealthLine zároveň doplnil, že k príznakom Alzheimerovej choroby môže patriť aj klesajúca úroveň osobnej hygieny či dištancovanie sa od rodiny a priateľov. 

Ako ďalšie možné príznaky Alzheimerovej choroby uviedli napríklad časté zmeny nálad, zmenu osobnosti, zlý alebo zhoršujúci sa racionálny úsudok: „Môžu sa aj nezmyselne obliekať, napríklad si na seba vezmú niekoľko tričiek naraz,“ píše sa na stránke. 

Ber však do úvahy, že nie všetky príznaky musia nutne znamenať toto ochorenie. Občas sa to stane aj bežným ľuďom, ktorí Alzheimerovou chorobou netrpia. 

Čo je to Alzheimerová choroba 

Spomínaná choroba je v jednoduchosti povedané porucha mozgu, pri ktorej dochádza k postupnej demencii. Ako prvý ju opísal Alois Alzheimer, podľa ktorého bola choroba aj pomenovaná. Súčasná medicína nepozná príčiny vzniku tejto choroby, no zistili aspoň, ako prebieha. Vďaka tomu ju vedia odhaliť včas a jej príznaky vedia spomaliť alebo v najlepších, hoci ojedinelých prípadoch, úplne zastaviť. 

Portál Florence uverejnil údaje, podľa ktorých sa celková prevalencia Alzheimerovej choroby na Slovensku odhaduje na 50-tisíc pacientov. V celej populácii Slovenskej republiky ide o siedmu najčastejšiu príčinu úmrtia a piatu najčastejšiu príčinu úmrtia nad 65 rokov. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Scientific Reports, Česká Alzheimerovská spoločnosť , HealthLine, Florence

Najnovšie videá

Trendové videá