Patria medzi špičku Slovenska. Príbeh slovenskej investičnej skupiny, ktorá dnes podniká aj na Kube
- Investičná skupina Proxenta za 15 rokov vybudovala portfólio projektov v trhovej hodnote viac ako 500 miliónov
- Zakladateľ Pavol Kožík zhodnotil, ako sa spoločnosti darilo počas celej doby
- V ponuke má aktuálne dlhopisy s fixným výnosom 8 %
- Investičná skupina Proxenta za 15 rokov vybudovala portfólio projektov v trhovej hodnote viac ako 500 miliónov
- Zakladateľ Pavol Kožík zhodnotil, ako sa spoločnosti darilo počas celej doby
- V ponuke má aktuálne dlhopisy s fixným výnosom 8 %
Známa investičná skupina Proxenta, na čele ktorej stojí Pavol Kožík, pôsobí na slovenskom trhu už 15 rokov. Skupina je v súčasnosti považovaná za jednu z najväčších slovenských investičných skupín. Nosnými piliermi jej aktivít sú realitný development a potravinárska výroba.
Ich developerské projekty vnímajú nielen Bratislavčania, ale aj obyvatelia Nitry a Banskej Bystrice. V rámci potravinárskeho segmentu je Proxenta okrem Galanty aktívna napríklad aj na Kube.
Práve tam aktuálne pripravuje už svoj druhý potravinársky závod – továreň na spracovanie kakaa v mestečku Baracoa, ktorú kubánska vláda považuje za strategickú investíciu, a preto sa na nej podieľa zahraničný investor.
Proxenta si za 15 rokov vybudovala stabilné zázemie a projekty, ktoré za tento čas vybudovala, aktuálne presahujú trhovú hodnotu 500 miliónov eur. Svoje aktivity financuje aj cez emisie dlhopisov Proxper s fixným výnosom 8 % p. a. vyplácaným ročne.
O investičné produkty Proxenty je čoraz vyšší záujem, počet nových klientov medziročne vzrástol o 14 % a výška investícií o 24 %. „Za 15 rokov existencie skupiny v Proxente nikto neprerobil,“ píše Proxenta na svojom webe. Kožík má jasnú predstavu o tom, ako by firma mala ďalej napredovať.
Developerské projekty po celom Slovensku
Proxenta stojí za známymi developerskými projektami v Bratislave, ale aj v Nitre či v Banskej Bystrici. „Zameriavame sa na to, čo sa nám osvedčilo ako najdôležitejšie – teda na lokalitu,“ vysvetľuje Kožík. Mnoho ich projektov tak stojí v čo najužšom centre väčších slovenských miest.
Slovenský developer sa roky realizuje najmä v hlavnom meste – v centre Bratislavy má projekty Kesselbauer, Vila Biela, Blokk či vežu Proxenta Residence, ktorá je aj sídlom spoločnosti. Zaujíma sa však aj o iné dôležité lokality. V Devínskej Novej Vsi buduje rozsiahly developerský projekt Stockerka, kde plánuje stovky bytov.
„Naše developerské projekty musia mať jasnú víziu – mali by sa stať miestom, kde sa chce človek vrátiť, nehľadiac na to, či tam býva alebo investuje. Preto sa do projektov snažíme vkladať veľa pridanej hodnoty,“ poukazuje Kožík.
Ide napríklad o umenie v exteriéroch projektov a v prípade projektu Kesselbauer aj spomienku na pekára Alexandra Kesselbauera, ktorý na tom istom mieste ešte za čias rakúsko-uhorského Prešporku žil a prevádzkoval prvú bratislavskú pekáreň. Túto funkciu Proxenta v projekte obnovila, dnes tu nájdete vynikajúcu pekáreň.
Proxente sa však darí aj v potravinárskom odvetví. Prvou potravinárskou fabrikou, ktorú otvorila, bol Healthy Food Supplements v Galante – závod sa špecializuje na výrobu proteínových tyčiniek.
Vďaka exportu týchto produktov je Proxenta prítomná vo viac ako 60 krajinách sveta. Potravinársky sektor pomohol Proxente k dostatočnej diverzifikácii a zabezpečil stabilnejší cash flow.
V roku 2019 Proxenta rozšírila svoje investičné aktivity na Kubu – otvorila továreň na výrobu cukroviniek v mestečku Caibarién, ktorá sa stala prvou slovensko-kubánskou joint venture spoločnosťou. Závod aktuálne zamestnáva viac než 230 ľudí a produkuje cukrovinky, ktoré sa úspešne predávajú na Kube aj mimo nej.
Tento rok sa na Kube navyše spúšťa už druhý závod – tentoraz na spracovanie kakaa s názvom Baracocoa. „Hodnota kakaa kontinuálne rastie už viac ako 20 rokov,“ vysvetľuje Kožík rozhodnutie pre investíciu do tejto atraktívnej komodity.
Miestne kakao považuje za jedno z najkvalitnejších na svete a v budúcnosti by sa rád podieľal aj na jeho pestovaní.
Dôležitou súčasťou investičného portfólia Proxenty sú aj nájomné reality. Pre Proxentu je aj pri nájomných realitách najdôležitejšia stabilita, strategicky si preto vyberá priestory s dlhodobým potenciálom na udržanie nájomcov.
Sústredí sa tak najmä na B2B sektor – v portfóliu má priemyselné parky v Trnave a Vrábľoch, kancelárie a retailové priestory v Bratislave. Pripravuje aj moderný automatický skladovací systém selfstorage pod názvom Merk.
Ako fungujú dlhopisy s fixným výnosom vyplácaným ročne
V prípade takéhoto dlhopisu investor každý rok dostane výnos – a po uplynutí splatnosti následne naspäť svoju investíciu.
V prípade Proxenty ide o dlhopis s fixným výnosom 8 % a 4-ročnou splatnosťou – ak investor investuje 10-tisíc eur, každý rok mu je vyplatených 800 eur ako výnos. Ten sa zníži o zrážkovú daň 19 %, konkrétne teda dostane v čistom 648 eur. Po 4 rokoch splatnosti následne získava naspäť pôvodnú investíciu 10-tisíc eur.
Za 4 roky tak výnos činí 3 200 eur – celkový výnos za 4 roky je teda 32 %. Proxenta, na druhú stranu, dostane kapitál, s ktorým môže rozvíjať svoje biznisové aktivity.
Ako si vybrať, do čoho investujem
Pri investíciách by mala byť prvým a základným faktorom dôveryhodnosť spoločnosti či developera v prípade nehnuteľností. Zvážiť treba dosiahnuté výsledky, ako dlho je spoločnosť na trhu a pravdepodobnosť úspechu.
Ak má dlhopis napríklad 5-ročnú splatnosť, prakticky ako investor viem, že za túto dobu emitent dlhopisov investície môže znásobiť vlastnými finančnými aktivitami – kvalitní zamestnanci, skúsenosti, due diligence a jasný biznis plán by mali byť súčasťou každej podobnej investície.
Pozor na investičné red flags
Firma navyše potrebuje aj dobrý cash flow, keďže výnosy z dlhopisov vypláca v pravidelnom intervale – napríklad raz ročne. „V Proxente napríklad dbáme na to, aby všetky naše projekty boli v rôznych štádiách rozpracovanosti. Umožňuje nám to ľahšie zvládať cyklické zmeny a zároveň flexibilnejšie reagovať na výkyvy trhu. Zlepšené je aj plánovanie cash flow,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Pavol Kožík.
Etablovaná značka so stámiliónovými obratmi je zvyčajne menej riziková ako nedávno založená skupina s neznámymi vlastníkmi. V prípade developerov napríklad existuje rebríček najúspešnejších, ktorý pravidelne zostavuje portál The Slovak Spectator, kde si Proxenta dlhodobo drží popredné miesto.
Ďalším dôležitým faktorom je aj hodnota úroku a dane. Mnoho spoločností propaguje svoje úroky bez zdanenia, na ktoré netreba nikdy zabúdať. Hlavným cieľom investícií je pritom prekonanie inflácie.
Dlhopisy sú teda bezpečnejším, konzervatívnejším spôsobom, ako zhodnotiť svoje peniaze. Napríklad dlhopisy Proxper zabezpečia porazenie prognózovanej inflácie aj pri očistenom výnose 6,48 %.
Ambiciózne ciele
„Sme známi tým, že máme minimálnu fluktuáciu kolegov a zamestnancov. Pre mňa bolo od začiatku dôležité byť prísny, ale spravodlivý a osloviť ľudí férovými podmienkami,“ vysvetlil v rozhovore Kožík.
Skupina sa okrem úspešných investícií chváli aj najstabilnejším maklérskym tímom na trhu. Mnoho ľudí pracujúcich v tejto firme tak v nej vystupuje od jej samého začiatku.
„Hoci je dnes pojem dlhopis pomerne známym investičným nástrojom, stále vidíme, že ho využívajú aj firmy, ktoré nechcú podnikať úplne poctivo. Preto je pre nás kľúčové všetkým klientom vysvetliť, že sú našimi partnermi. Sme transparentní, úprimní a všetko trpezlivo vysvetľujeme,“ hovorí Kožík.
Podľa Kožíka bol jedným z najväčších míľnikov spoločnosti získanie licencie od Národnej banky Slovenska. Ide o náročný proces, kde licenciu obchodníka s cennými papiermi získa len spoločnosť, ktorá sa preukáže odborným personálom a zdokladuje pôvod peňazí.
Proxente sa pomerne rýchlo podarilo prekonať trhovú hodnotu 100 miliónov, pričom dnes už trhová hodnota ich projektov presahuje 500 miliónov. Táto suma zahŕňa projekty ukončené, aktívne aj v štádiu príprav za 15 rokov existencie skupiny. Ďalším míľnikom, ktorý chce Kožík prekonať, je dosiahnutie jednej miliardy.
„Keď sme začínali, mali sme kapitál na približne tri mesiace fungovania. Preto, keď sa na to pozerám dnes, sa mi zdá až neuveriteľné, ako ďaleko sme sa dostali. To ma len utvrdzuje v tom, že ideme správnou cestou,“ hovorí.
Prinášajú model investovania, ktorý je v zahraničí obľúbený
Slováci si väčšinou retailové investovanie spájajú s ETF fondami, priamym nákupom akcií či podielovými fondami, ktoré na Slovensku patria medzi najpopulárnejšie aktíva.
Korporátne dlhopisy s fixným výnosom v našich končinách až také rozšírené nie sú – Proxenta ich ponúka ako jedna z mála investičných skupín na Slovensku.
Najväčšou výhodou dlhopisov je pritom to, že ide o konzervatívnu formu investovania, kde sú všetky parametre dané dopredu. Investor pri dlhopise vždy vie, aký výnos získa a aká suma mu bude vyplatená.
Pavol Kožík
Podnikať začal v jednej z najťažších ekonomických situácií. „V roku 2008, keď som firmu zakladal, vládla vo svete veľká finančná kríza. Práve to, že sme začínali v ťažkých časoch, je však kľúčové. Postupne sa časy lepšili,“ vysvetľuje Kožík.
K založeniu vlastnej spoločnosť ho viedla práve túžba realizovať vlastné vízie. A práve vďaka tomu, že spoločnosť vznikala počas ekonomickej krízy, má dnes na trhu stabilné miesto a je odolná voči takýmto situáciám.
Hoci začínal len s vlastným kapitálom, ktorý bol pomerne nízky a na rozbeh spoločnosti mal len niekoľko mesiacov, rýchlo sa mu podarilo získať si dôveru investorov a vybudovať si silné meno na trhu.
Investície do dlhopisov, ktoré dnes tvoria dôležitú časť investičného portfólia v Proxente, v tej dobe poznal len málokto. Kožíkove ciele však presvedčili nemalé množstvo investorov a dnes Proxenta patrí medzi najväčších investičných hráčov na Slovensku. Ako fungujú dlhopisy Proxper s ročným výnosom 8 % →
Slováci zbožňujú nehnuteľnosti
Reality sú základným investičným portfóliom spoločnosti Proxenta. Veľký záujem o nehnuteľnosti na Slovensku, kde je pre väčšinu obyvateľov kúpa vlastného bývania jednou z hlavných životných priorít, prispieva k stabilite tohto segmentu.
Rovnako tak je oblasť realít aj pomerne obľúbenou v prípade investícií. Slováci obľubujú nakupovanie investičných nehnuteľností a pôsobí tu aj zopár investičných realitných fondov – tie však zvyčajne obsahujú viacero projektov, a keďže ide o fondy, ich výnos sa odvíja od trhu.
Realitné fondy spravidla zvyknú ponúkať vyššie výnosy, ale vyššie je aj riziko. Pandémia však realitné fondy zmasakrovala – jeden z najväčších sa podľa Indexu z koronakrízy spamätával ešte nedávno, keď sa vyrovnával s pomalým návratom firiem do kancelárskych priestorov.
Dlhopisy môžu byť vhodné aj pre tých, ktorí majú záujem o investičnú nehnuteľnosť, ale nemajú dostatok prostriedkov na jej kúpu. Stále relatívne drahé hypotéky sú pomerne ťažko prekonateľnou prekážkou. Navyše, keďže ide o dlhodobú investíciu napríklad do jedného bytu, vonkajšie faktory, ako vývoj lokality, môžu návratnosť v čase meniť.
Dlhopis, ktorý investuje do realít, je preto pre mnohých Slovákov dostupnejšou, stabilnejšou a zrozumiteľnejšou formou investície do nehnuteľností. Podľa Kožíka navyše diverzifikácia produktového portfólia Proxenty potravinovým segmentom a rezidenčným nájmom spôsobuje, že je investícia ešte stabilnejšia. „Investície do potravinového priemyslu považujem za bezpečné aj v čase krízy, vzhľadom na to, že práve tento segment je vtedy najžiadanejší,“ vysvetlil Kožík. Ako fungujú dlhopisy Proxper s ročným výnosom 8 % →