Patrik Paulínyi: Kdekoľvek na Slovensku človek príde, vidí masívne výruby lesa. Neverím, že to všetko je v norme (ROZHOVOR)
- Niekoľkominútové video pripravuje aj celé mesiace
- Po nociach spí v lesoch a kvôli dobrému záberu musí takmer vždy ísť na jedno miesto aj viackrát
- O práci dokumentaristu, jeho plánoch, ale aj o zaujímavých miestach či pobytoch v slovenskej prírode, sme sa porozprávali s Patrikom Paulínyim
- Niekoľkominútové video pripravuje aj celé mesiace
- Po nociach spí v lesoch a kvôli dobrému záberu musí takmer vždy ísť na jedno miesto aj viackrát
- O práci dokumentaristu, jeho plánoch, ale aj o zaujímavých miestach či pobytoch v slovenskej prírode, sme sa porozprávali s Patrikom Paulínyim
Mladý talentovaný dokumentarista, youtuber, bloger a cestovateľ. Držiteľ ocenenia za najlepší slovenský Instagram a podľa magazínu Forbes jeden z najlepších slovenských influencerov, ktorého tvorbu si už všimol aj samotný National Geographic.
Alebo jednoducho: mladík z Liptova, ktorý svojimi fotkami opantal Slovákov, ako o ňom už písali médiá.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Tvorba jedného krátkeho videa mu môže zabrať celé mesiace. Na jeden správny záber čaká dlhé hodiny a výsledok sa aj tak často nedostaví, zviera jednoducho nepríde.
Prespáva v lesoch, stretáva sa s medveďmi a takmer vždy sa na dané miesto musí vrátiť so svojou neľahkou výbavou viackrát, pretože vďaka počasiu nespravil záber, aký si predstavoval.
Viac o svojej práci, čo urobil, keď sa už cítil vyhorený, ale aj tipy na najfotogenickejšie mestá Slovenska a cestovateľské tipy nám v rozhovore prezradil Patrik Paulínyi.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Teraz si stále na slovenských horách, prečo?
Áno, je to pravda. Momentálne pripravujem jeden dlhodobejší projekt zo Slovenska, ale nechcem ho zatiaľ príliš konkretizovať.
Dáš nám nejaké zaujímavé tipy na miesta na Slovensku, ktoré si ťa v týchto týždňoch získali?
Nerád posielam ľudí na konkrétne miesta. V prvom rade, každému sa páči niečo iné a môžem tak na miesta, ktoré sú navštevované minimálne a práve preto sú atraktívne, priniesť zbytočne veľa ľudí.
Mne osobne najväčšie zážitky prinesú vždy netypické podmienky. Inverzia na kopci za domom môže byť pre mňa pocitovo intenzívnejšia, ako slnečný deň v Tatrách.
Počas nedávnych silných dažďov a povodní som zamieril do roklín Slovenského raja, kde bolo toľko vody, koľko som tam nikdy nezažil. Šplhať sa hore rebríkmi popri obrovských vodopádoch a v celých roklinách nestretnúť ani človeka, bolo pre mňa obrovským zážitkom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ktoré slovenská mestá sú podľa teba najfotogenickejšie?
Na prvé miesto by som dal Banskú Štiavnicu, ktorá ma nádherné mesto, ale i svoje okolie. Následne by som dal na rovnakú úroveň Bardejov, Španiu Dolinu a Kremnicu.
Na horách občas nevyjde počasie. Musel si ísť kvôli dobrému záberu na nejaké miesto viackrát? Trebárs trikrát na Kriváň s tvojím 20 kg batohom?
Samozrejme, takmer vždy sa podmienky nepodaria na prvýkrát. Najkrajšie fotky zároveň vznikajú počas pre turistiku náročných podmienok. Tým myslím dážď, noc, vietor, sneženie. Vtedy sú aj samotné výstupy nesmierne náročné.
Na druhej strane mi to ale neprekáža, lebo naozaj z každého výstupu si odnesiem pekné zážitky, aj keď niekedy nič neodfotím. Keď sa podarí priniesť nejakú peknú fotku, beriem to už len ako čerešničku na torte, prostredníctvom ktorej mám možnosť priniesť svoje pocity k ľudom, ktorí tam nemali možnosť byť so mnou.
Spí sa ti dobre v spacom vaku?
Ak idem len na jednu noc, tak nie. Mám veľmi ľahký spánok a zobudím sa na každý, aj ten najtichší zvuk. Preto chodím radšej rovno na viac nocí, pretože tie nasledujúce som unavený už natoľko, že spím tvrdo.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Rád fotografuješ medvede a divokú zver. Sú to podľa teba nebezpečné zvieratá?
Hlavne treba rozlíšiť, či tú zver ideš fotiť cielene, alebo ťa prekvapí na túre. Hoci sa lesmi pohybujem často aj v nočných hodinách, medveď ma prekvapil len raz.
Ja osobne nenosím žiadne rolničky, ani nerobím okolo seba hluk. Keď som v neprehľadnom teréne, sem-tam si popiskujem. Medveď nie je hlúpy a vie, kde sa nachádzajú turisti, preto sa chodníkom vyhýba.
Pri fotení som však mal už viac ako 20 stretnutí s medveďmi. Okrem toho, že je to nádherný zážitok, človek pri pozorovaní zistí, aké je to v skutočnosti plaché zviera a strach z nepoznaného ustúpi.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Prebiehala akcia „Z lásky k Slovensku“ aj tento rok? Koľko ton odpadu sa podarilo vyzbierať?
Tento rok som nato vôbec netlačil, no snažím sa na ňu ľudí v priebehu roka niekoľkokrát upozorňovať. Minulý rok sa len počas jari vyzbieralo odhadom okolo 7 ton odpadu.
Veríš, že niekedy budú lesy bez plastových fliaš, plechoviek a iných vecí, alebo je to boj s veternými mlynmi?
Čo sa tyká fliaš, určite pomôže zálohovanie. To nie je však jediný problém, lebo v lesoch nájdeš veci, o akých by sa ti ani nesnívalo. Z tohto pohľadu je to trochu boj s veternými mlynmi.
Čím viac sa na to bude upozorňovať, tým menej ľudí bude nechávať odpad v prírode. Určite by pomohli veľké pokuty za nelegálne skládky.
Ja tvrdím, že naša krajina na tom nie je až tak zle v porovnaní s inými, ale prečo by sme si to tu nemohli spraviť ešte o niečo krajšie?
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Po slovenských horách chodíš roky. Je podľa teba lesov menej, než si pamätáš pred 5 či 10 rokmi?
Ťažko sa mi k tomuto vyjadruje, nevyznám sa až tak do tejto problematiky. Bývam však v tej asi najhoršej oblasti na Slovensku, pod Jasnou. Tam tieto zmeny vidieť nie len po rokoch, ale vždy po pár mesiacoch.
Je mi ľúto, že kdekoľvek na Slovensku človek príde do prírody, v každom jednom pohorí vidieť masívne výruby na všetkých stranách. Jednoducho neverím tomu, že je všetko v norme.
Koľko času stráviš pri strihaní, napríklad 10 minútového finálneho videa či filmu?
Na to sa nedá pozerať takto. Niekedy zostrihať 30-sekundové video môže trvať dlhšie, ako hodinové. Pri strihu 5-minútového videa som už trávil aj mesiace, no nejaké 10-minútové vlogy mi väčšinou trvajú tak tri dni.
Máš nejaký postup, čo robiť, keď sa ti už nechce a cítiš sa takpovediac vyhorený?
Vždy mi na toto pomáhalo cestovanie, ktoré je mňa vždy najväčšou inšpiráciou. Zároveň som ale práve kvôli nemu mal doposiaľ najväčší pocit vyhorenia.
V roku 2018 som cestoval tak, že na jednej ceste som strávil 2 až 3 týždne. Následne som prišiel domov, dva týždne spracovával materiál a celý čas sedel za PC. Keď som všetko odovzdal, vyrážal som na ďalšiu cestu.
Takto to bolo v priebehu celého roka a na jeseň som bol už poriadne znechutený. V roku 2019 som cestoval naraz štyri mesiace a veľmi mi to vyhovovalo. Keď som bol unavený a nechcelo sa mi presúvať, ostal som týždeň na jednom mieste a zatiaľ spracovával materiál.
Čo sa týka videotvorby, neustále špekulujem, ako by sa videá dali ozvláštniť a neustále sa snažím učiť nejaké nové techniky. Keď sa dlhšie nič nenaučím, taktiež pociťujem vyhorenie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Venoval by si Slovensku toľko, aj keby nebola korona? Nebol by si niekde vo svete?
Určite by som bol v zahraničí. Minulý rok som si chcel dať taký oddychovejší a naplánovaný som mal len Balkán a Bangladéš, no v tomto roku bol plán byť na ceste celý rok a spraviť akúsi „cestu okolo sveta“. Snáď sa mi to podarí inokedy (úsmev).
Máš teda v pláne nejaké zahraničné cesty aj na tento rok?
Nemám ešte nič fixne naplánované, ale chcel by som ísť pozrieť sopku na Island, ak ešte bude chŕliť lávu. Odkedy vybuchla, mám hrozne veľa točení asi až do júla, tak snáď ju ešte stihnem.
Okrem toho by som veľmi chcel ísť na Tenerife a možno Slovinsko.
Pýtali sme sa ťa na „naj“ miesta Slovenska. Vieš dať aj nejaké tipy na miesta v zahraničí, kde ti naozaj spadla sánka?
Pre mňa sú vďaka prírode najobľúbenejšie Faerské ostrovy. Neskutočná, stále nedotknutá príroda a počasie, ktoré vám dá zabrať na každej túre a prebudí vo vás Vikinga, je pre mňa vždy neskutočným zážitkom.
Taktiež zbožňujem Indiu a veľmi si ma získali provincie na severe Vietnamu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska