Patrik Tkáč sa púšťa do projektu, aký nemá na Slovensku obdoby. Daruje tisíce eur vedcom

  • Patrik Tkáč poskytne JUĽŠ SAV dar
  • Ten bude použitý na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a AI s dôrazom na slovenský jazyk
Tkáč daruje dar JUĽŠ SAV
Patrik Tkáč, AI TS/Patrik Tkáč, Archív Canva
  • Patrik Tkáč poskytne JUĽŠ SAV dar
  • Ten bude použitý na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a AI s dôrazom na slovenský jazyk

Jeden z najbohatších Slovákov má veľké plány s umelou inteligenciou (AI). Dokonca ju označil za kľúčovú prioritu svojho života. 

O zákazníkov obchodu Potraviny od našich sa už dnes stará robot Jarvis, ktorý je taktiež založený na AI. Slovenský milionár Patrik Tkáč však rozbieha projekt, ktorý nemá na Slovensku obdoby. Teraz sa spája s vedcami, ktorí vyšperkujú slovenčinu jazykového modelu AI do (takmer) dokonalosti. Celý projekt a ústredná platforma ponesú názov DiusAI. 

Tkáč spája sily so SAV

Hlavné vedenie Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied sa s Patrikom Tkáčom a jeho platformou DiusAI dohodlo na poskytnutí daru vo výške až 150-tisíc eur, ktorý poskytne Jazykovednému ústavu Ľ. Štúra, SAV. Informujú o tom SAV a DiusAI v tlačovej správe.

Podľa informácií bude dar použitý na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a generatívnej umelej inteligencie s dôrazom na slovenský jazyk. Vo výskume výskumníčky a výskumníci využijú svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti spracovania prirodzeného jazyka a budovania veľkých jazykových databáz.

„Cítime, že musíme na tomto poli aktívne pomôcť vývoju umelej inteligencie na Slovensku, a to najmä tak, že do vývoja aspoň niektorých veľkých jazykových modelov (LLM – large language models), ktoré sú spravidla trénované bez slovenského jazyka, sa vďaka tejto podpore bude môcť JÚĽŠ SAV zapojiť a umožniť tak, aby sa aj slovenčina stala súčasťou trénovania. Hlavným cieľom je, aby sa v digitálnej a AI ére Slovensko udržalo a nebolo ,digitálne‘ diskriminované tým, že by používatelia slovenčiny boli v nevýhode oproti iným jazykom,“ vysvetlil Patrik Tkáč.

Jazykové modely, ktoré budú vytvorené v rámci výskumu, budú zverejnené ako otvorené dáta. Okrem toho budú pod licenciou umožňujúcou ich využitie vedeckou a odbornou komunitou, vrátane prípadného komerčného použitia.

Generatívna umelá inteligencia zohráva významnú úlohu v histórii ľudstva

„Som presvedčený, že generatívna umelá inteligencia zohrá v najbližšom období veľmi významnú úlohu v histórii ľudstva, a tiež som presvedčený o dôležitosti aj čiastkových výskumov, pretože práve tie prispejú k celkovému výsledku. V tejto oblasti platí, že aj priebežné výsledky a produkty, ktoré vďaka tomu vzniknú, budú užitočné pre celú angažovanú komunitu,“ povedal ďalej Tkáč.

„Nachádzame sa vo fáze, keď víziu premieňame na konkrétne kroky. Chceme rozvíjať vlastný tím, ale tiež budeme postupovať nadväzovaním spoluprác s rôznymi segmentmi, ktoré v tejto novej interdisciplinárnej oblasti môžu priniesť to najlepšie z najlepšieho. Spolu s JÚĽŠ SAV chceme tiež poukázať na nevyhnutnosť spolupráce súkromného a vedeckého sektora, čo vytvorí pre nás väčšie šance presadiť sa v tomto odvetví s obrovským rozvojom a konkurenciou aj z prostredia nášho malého štátu,“ uzavrel.

„Počítače dávno prenikli do nášho každodenného života, mnoho rutinných ľudských činností dokážu plne nahradiť, pričom sú často rýchlejšie, presnejšie a neúnavné – na to sme si už plne zvykli. Spracovanie prirodzeného jazyka, či už jeho rozpoznávanie alebo tvorba, bolo donedávna jednou z tradičných oblastí, ktoré zanovito odolávali kompletnej digitalizácii. Práve prebiehajúca revolúcia v NLP otvára nové obzory, nové možnosti, a ak posledné štvrťstoročie bola umelá inteligencia stále vzdialená 20 rokov v budúcnosti, teraz je možno už za dverami,“ povedal odborný garant projektu z JÚĽŠ SAV Radovan Garabík.

Spojenie so súkromným mimovedeckým priestorom je pre náš ústav užitočné aj z toho hľadiska, že sa prostredníctvom takýchto spoluprác naše teoretické a odborné poznatky z oblasti umelej inteligencie a spracovania prirodzeného jazyka (NLP – natural language processing) naozaj dostanú k verejnosti a budú prospešné aj v bežnom živote,“ dodala Gabriela Múcsková, riaditeľka JÚĽŠ SAV.

Výskumu a vývoju umelej inteligencie sa Patrik Tkáč venuje už niekoľko rokov. Okrem toho aj jej aplikácii do bežného života. Vytvorenie plnohodnotného asistenta, ktorý dokáže ľuďom v pracovnej či súkromnej oblasti zjednodušiť život, je tou hlavnou víziou. Okrem toho by mal asistent s človekom komunikovať prirodzene, bez potreby akéhokoľvek programovacieho jazyka.

Jedným z prvých príkladov, kde sa bežní ľudia s takýmto asistentom môžu stretnúť v praxi, je robot Jarvis. S určitými funkciami sa majú možnosť zoznámiť zákazníci predajne potravín Od našich v Devíne.

DiusAi je platformou a súhrnným pomenovaním projektu, ktorý zastrešuje aktivity a investície rodiny Tkáčovcov do výskumu umelej inteligencie s víziou vytvorenia univerzálneho digitálneho osobného asistenta. Vízia i pomenovanie má pôvod v detskej hre a znamená spojenie dvoch skratiek Dius – domáci informačno-užitočný systém a AI – Artificial intelligence.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TS/Patrik Tkáč

Najnovšie videá

Trendové videá