Patrik o Islande: Banány a jogurty sú tu lacnejšie ako doma, povinný test na COVID-19 platí štát

  • Patrik Paluga má na Orave cestovku, vďaka ktorej podľa jeho slov cestuješ za pár korún
  • On sám cestuje, za sebou už má niekoľko výletov a roadtrip po Islande
  • Opýtali sme sa, ako vyzerá cestovanie medzi dvoma koronavlnami
island
Patrik Paluga archív
  • Patrik Paluga má na Orave cestovku, vďaka ktorej podľa jeho slov cestuješ za pár korún
  • On sám cestuje, za sebou už má niekoľko výletov a roadtrip po Islande
  • Opýtali sme sa, ako vyzerá cestovanie medzi dvoma koronavlnami

Cestovať začali hneď, ako sa otvorili hranice. Prvé bolo Chorvátsko. Stihli ho za 48 hodín. Partia kamarátov, z ktorých Patrik vlastní zážitkovú cestovku Flying Banana, sa rozhodla zážitkovo cestovať, kým sa dá. Začali koncom mája a nazývajú to prvým únikom k moru.

Svet hovorí o druhej vlne, preto Slováci cestujú teraz. V septembri už na klasický last-minute môže byť neskoro.

  • Ako sa líšia ceny v jednotlivých oblastiach Chorvátska
  • Ako vyzerá vyľudnený Island
  • Prečo je cestovanie lietadlom úplne bezpečné
  • Čo ich na Islande najviac prekvapilo
  • Či radšej vycestovať, alebo spoznávať Slovensko

Kde presne ste boli? Podľa našich informácií sú ceny v Istrii príjemné, dokonca nižšie. Z Dubrovníka však Slováci hlásia premrštené sumy za služby aj jedlo. Je to tak?

Vybrali sme sa na ostrov Krk, na Bašku, kde je jedna z najkrajších pláži v Chorvátsku v obklopení hôr. Vtedy sme tam boli jedni z prvých turistov, všetko bolo vyľudnené, v reštauráciách sme boli sami a čašníci nám vždy od radosti doniesli prípitok na účet podniku. Bol to pekný zážitok.

Aktuálne v Chorvátsku je stále menej turistov ako po iné roky, strana si drží cenu, niektoré ubytovania zlacneli. Vyzerá to tak, že ostrovy sú menej preplnené ako pobrežie. 

Chorvátsko je teraz viac scestované. Vy už máte za sebou aj Island. Týždeň ste cestovali okolo ostrova. Je tiež vyľudnený?

Na Island sme odleteli hneď druhý deň, ako ho otvorili pre turistov. Naša cesta karavanom okolo ostrova bola jedným z TOP zážitkov. Mali sme pocit, že sme objavili skrytý raj. Cesty boli prázdne, niekedy behom dvoch hodín jazdy sme nestretli ani jedno auto. Vodopády, ktoré sú zvyčajne plné turistov, boli teraz úplne prázdne. Pocit nekonečnej slobody.

Zvláštne. Ostrov žije z cestovného ruchu. Domácich stretávaš len málokedy.

Teraz je to úplne naopak. Keď sme boli v kaviarni na severe Islandu v meste Akureyri, stretli sme Slováka, ktorý tam žije už 27 rokov. Povedal nám, že za štvrťstoročie tu nebolo tak super, bez turistov, ako je práve teraz. Dokonca aj pani čašníčka nám nechcela uveriť, že sme turisti a nie pracujúci Slováci na Islande.

zdroj: archív Patrik Paluga

Počas týždňa sme stretli dokopy štyroch turistov z Nemecka, stali sa z nás už aj kamaráti, keď sme sa vždy stretli na nejakom mieste okolo Islandu. Zvyšok boli lokálni Islanďania, ktorí spoznávajú Island, niektorí aj prvýkrát v živote.

Včera sa nám vrátila ďalšia skupinka z Islandu, ktorá zažila podobné podmienky, turistov pribudlo, no je ich málo, ako mimo sezónu.

Aké sú ceny na Islande?

Vďaka oslabeniu Islandskej koruny voči Euru ceny na Islande išli o 10-20% dole. Tak isto aj výrazný pokles turistov, hlavne z USA alebo Číny, spôsobil, že ceny ubytovania išli dole. Hlavne tie, v ktorých boli zrušené rezervácie z týchto krajín.

Prekvapilo vás to?

Najviac ma prekvapila cena banánov, ktoré boli lacnejšie ako na Slovensku. A nielen banány, ale aj niektoré jogurty či Coca-Cola, ktorá je vraj na Islande najlepšia na svete. Odporúčam potraviny Bonus.

Mali ste z niečoho strach?

Po prílete na Island sa musí každý pasažier nechať otestovať priamo na letisku na Covid. Celé to trvalo dokopy 25 minút od pristátia až po východ z letiska.

SMS s výsledkom prišla až po 6 hodinách. Ak by som bol pozitívny, musel by som sa nahlásiť do Reykjaviku na špeciálne miesto, kde by som na náklady Islandu absolvoval 14-dňovú karanténu až do vyliečenia. Dovolenka by bola fuč.  

zdroj: archív Patrik Paluga

A ako vyzeral samotný let?

Ďalšou výhodou tohto obdobia sú prázdne letiská bez čakania na kontroly a poloprázdne lietadlá, kde si môžeš ľahnúť cez tri sedačky. Ľudia sú viac tolerantní a nehrnú sa hneď po pristátí do uličky.

V lietadle sú Hepa filtre, ktoré zachytia viac než 99% vírusov. Preto si nad sebou vždy pusti vetráky pre svieži prefiltrovaný vzduch. Práve kvôli tomu si myslím, že cestovanie lietadlom je viac bezpečné, ako cestovanie v iných druhoch hromadnej dopravy. Na našom lete boli prevažne pracovníci vracajúci sa na Island.

Čo hovoríš na cestovanie medzi dvoma COVID-19 vlnami? Vraví sa, že práve teraz je to najbezpečnejšie.

Myslím si, že teraz je ideálny čas cestovať do bezpečných krajín. Takto zažiješ dané miesto v takom obraze, ako to vyzeralo pred 20 rokmi. Dokonca aj lokálni si Vás budú viac vážiť. Ideálne je cestovať na ostrovy, kde je menšia pravdepodobnosť dovlečenia vírusu, pretože tam nepricestuje kadekto autom.

Na letiskách sa omnoho efektívnejšie vedia vyselektovať potencionálne chorí ľudia – termokamerami a COVID-19 testami.

V zahraničí sa ale rúška veľmi neriešia, ľudia ich nosia skutočne vo výnimočných prípadoch, vidieť ich prevažne na senioroch. Ako je to na Islande?

Po prílete na Island máte pocit, ako keby sa vôbec nič nedialo. Rúška nenosí nik a to vďaka tomu, že boj s koronou zvládli na výbornú. Pri vstupoch do reštaurácie či obchodu máte k dispozícii antibakteriálny gél.

zdroj: archív Patrik Paluga

Písal si, že Island ostáva napriek všetkému top dovolenkovou destináciou Slovákov. Koľko ich tam vycestovalo tento rok v porovnaní s minulými rokmi?

Doteraz sme vždy pripravovali výlety na Island počas jari a jesene, aby mali naši klienti možnosť vidieť aj polárnu žiaru, ako aj všetky prírodné krásy Islandu. Tento rok sme prvýkrát začali uskutočňovať zájazdy aj cez leto, práve vďaka tomu, že je to jedna z najbezpečnejších krajín. Tento rok sme pripravili Island v štýle Kempingski, o ktorý je veľký záujem. Zažiješ Island na vlastnú päsť v plne vybavenom kemperskom aute s posteľou, detailným itinerárom, radami a tipmi.

Stačí, že máš vodičský preukaz a o všetko ostatné sa postaráme my.

Patrik založil cestovku pre mladých, ktorej zájazdy sa vypredávajú za pár hodín

Takýto zážitok Slováci chcú?

Chcú vždy zažiť čo najviac toho, čo krajina ponúka. Preto náš program je ultranabitý a chodíme aj tam, kde iné skupiny nechodia. Je to aj vďaka tomu, že sa snažíme vyskladať skupinu o podobnej fyzickej výdrži a zanietením po spoznávaní.

Island ponúka skoro všetko, čo Zem vytvorila. Na jednom ostrove uvidíš stovky vodopádov, ľadovce, sopky, krásne útesy, sopečné pláže, striekajúci gejzír, čadičové kaňony, ľadovcové lagúny, divoké termálne pramene, tektonické zlomy, dokonca aj soby Karibu, tulene či jedinečné islandské koníky. Ak by nebolo Islandu a chcel by si toto všetko vidieť, musel by si precestovať obrovský kus sveta.

Kam okrem Islandu by si Slovákom odporúčal cestovať toto leto tak, aby to pre nich ostalo aj naďalej bezpečné?

Myslím si, že najideálnejšie miesta sú práve ostrovy, kde treba priletieť lietadlom a majú priaznivú situáciu. Väčšinou tieto krajiny sú lepšie zabezpečené na príliv turistov zo zahraničia práve vďaka leteckej doprave, kedy presne vedia, kto kedy a odkiaľ pricestoval. Taktiež vedia priamo na letisku testovať na Covid ako aj merať teplotu. Toto sa o krajinách, kde sa dá dostať autom, nedá povedať.

Myslím si, že krajiny ako Island, Cyprus, Malta, Madeira, Grécke, Faerské či Azorské ostrovy budú aj naďalej bezpečné destinácie.

zdroj: archív Patrik Paluga

zdroj: archív Patrik Paluga

Počet nových prípadov každý deň radikálne stúpa, nakazení sú aj takí, ktorí sa vrátili z dovoleniek z Chorvátska. Radíš radšej uprednostniť spoznávanie Slovenska?

Vždy je najlepšie ísť tam, kde nie je veľký pohyb turistov na jednej kope. To platí aj o Slovensku. Posledné dni tu zažívame veľký príliv turistov z okolitých štátov, kde je situácia horšia a miestami je to veľmi preplnené.

Dokedy budú podľa teba možnosti cestovať také otvorené a dostupné? Začnú sa hranice opäť zatvárať?

Myslím si, že hranice v rámci Schengenského priestoru sa nebudú už zatvárať. Boli by to obrovské ekonomické straty, ktoré si už žiaden štát nemôže dovoliť.

Vidím to skôr na pokračovanie v cestovateľskom semafore, podľa ktorého budeme vedieť, ktoré krajiny sú bezpečné na cestovanie a ktoré rizikové. Následne po návrate z tých rizikových bude potrebné ísť na 5 dní do domácej karantény s následným bezplatným testovaním na Covid.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Najnovšie videá

Trendové videá