Pauza od extrémnych horúčav. O pár hodín Slovensko schladia búrky
- Aktuálny týždeň so sebou prináša extrémne vysoký teploty, ktoré vadia všetkým Slovákom
- Dobrou správou je, že aspoň na pár hodín sa situácia zmení
- Aktuálny týždeň so sebou prináša extrémne vysoký teploty, ktoré vadia všetkým Slovákom
- Dobrou správou je, že aspoň na pár hodín sa situácia zmení
Vlny horúčav na Slovensku pokračujú aj dnes. Ako v ranných hodinách informovala agentúra SITA, najvyššia denná teplota bude 34 až 39 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 32 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 24 stupňov Celzia.
S dobrou správou však prišiel portál iMeteo. Už v popoludňajších hodinách sa totiž začnú v horských oblastiach stredného Slovenska vytvárať búrky spôsobené z tepla. S búrkami príde aj výrazný dážď.
K nášmu územiu sa však bude približovať studený front s búrkami. Na Slovensko sa dostane zo západných hraníc. Nad Rakúskom a Českom sa tak začnú tvoriť intenzívne búrky, ktoré so sebou prinesú silný vietor a prívalové dažde. Výnimkou však nie sú ani multicelárne či supercelárne búrky, ktoré môžu produkovať krúpy.
Slovensko by sa ale malo sústrediť na búrky v Rakúsku, pretože práve tie by mali doraziť aj k nám. Stať by sa tak malo ešte pred polnocou. V prvej polovici noci sa búrky ukážu na západnom Slovensku, odkiaľ budú postupne prechádzať na východ. Aj na Slovensku by sme mali počítať so silnejším vetrom a prívalovým dažďom.
Koniec nepríjemného sucha
29. júna sme ťa informovali o tom, že v dôsledku nedostatku dažďov postupne vysychajú vodné zdroje na Slovensku. Hoci je Slovensko krajinou bohatou na vodné zdroje, ani tie nie sú nevyčerpateľné. S nedostatkom vody musia bojovať viaceré oblasti v krajine.
Západné Slovensko je však na tom zatiaľ pomerne dobre. Počas posledných dní a týždňov totižto postúpilo na toto územie niekoľko búrkových vĺn a tie priniesli potrebné zrážky. Avšak smerom na východ nepostúpili, čo sa odrazilo aj na problémoch s nedostatkom vody.
Od začiatku roka padlo na území Bratislavy viac ako 250 mm zrážok, čo predstavuje dlhodobý zrážkový normál. Avšak v Košiciach to bolo iba okolo 170 mm.
Katastrofálne to však vyzerá na strednom Slovensku, kde v okolí Banskej Bystrice spadlo od začiatku roka iba 180 mm zrážok. Na Sliači to zas bolo za posledné 3 mesiace iba okolo 50 mm zrážok.
Obrovský deficit zrážok na viacerých územiach Slovenska má už svoje prvé dôsledky. Vodohospodári varujú pred nedostatkom vody a vyzývajú na jej šetrenie.
StVPS, a. s., Banská Bystrica, ktorá prevádzkuje verejný vodovod, žiada kvôli nedostatku o zabezpečenie dočasného obmedzenia užívania pitnej vody na iné účely.
Zoznam oblastí, kde treba šetriť vodu:
- Dudince
- Hontianske Nemce
- Hontianske Tesáre
- Súdovce
- Hokovce
- Terany
- Povrazník
- Vlkanová
- Poniky
- Môlča
- Oravce
- Ľubietová
- Lučatín
- Hrochoť
Žatva nebude lámať rekordy
Na dôsledky tohto problému poukázala 30. júna aj agentúra SITA. Tá poukázala na to, že tohtoročná žatva nebude v znamení rekordných úrod, potravinová sebestačnosť v obilninách ale zostane zachovaná. Žatva na Slovensku pokračuje pri extrémne suchom počasí a vysokých teplotách.
„V týždni extrémnych horúčav sa už do žatvy na Slovensku postupne zapájajú všetky južne položené regióny. Obilie sa zbiera od Senice cez Bratislavu, Trnavu, Levice, Galantu, Komárno (tam začali so žatvou už 16. júna), Nové Zámky, Lučenec či Michalovce,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Naprieč celým Slovenskom poľnohospodári avizujú, že obilie zberajú pri extrémnom suchu, pričom taký mimoriadne závažný stav nemali za posledných päť rokov.
„Nedostatkom vlahy trpia nielen plodiny letného a jesenného zberu, ale v suchom najviac dotknutých regiónoch sú ohrozované aj krmoviny, ktoré poľnohospodári pestujú pre svoje hospodárske zvieratá,“ podotkla Holéciová.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, iMeteo, iMeteo