Pavel vytvoril kaviareň s tenisovým klubom za 1 milión eur. „Nie je to architektúra navrhnutá pre Instagram“ (FOTO)

  • Na mieste schátranej klubovne vyrástol architektonický klenot z dielne Pavla Hniličku
  • Elegantná drevostavba nadväzuje na kúpeľnú architektúru, no zároveň reaguje na potreby súčasnosti
Tenisový klub Beseda
Tomáš Slavík
  • Na mieste schátranej klubovne vyrástol architektonický klenot z dielne Pavla Hniličku
  • Elegantná drevostavba nadväzuje na kúpeľnú architektúru, no zároveň reaguje na potreby súčasnosti

V centre jednej z najvýznamnejších pražských vilových štvrtí, na Macharovom námestí v Ořechovke, sa nachádza miesto, ktoré si pamätá najrôznejšie generácie tenistov, rekreačných športovcov a obyvateľov tejto výnimočnej lokality.

Práve tu, kde kedysi stávala pôvodná malá drevená klubovňa z čias prvej republiky, neskôr nahradená provizórnou stavbou z montovaných buniek, vznikol nový pavilón tenisového klubu Beseda Ořechovka. Projekt pochádza z dielne renomovaného ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners (PHAP) a predstavuje harmonické spojenie tradície, modernej architektúry a kvalitného remesla.

Stará stavba, ktorá mala pôvodne len dočasne nahradiť pôvodnú klubovňu, na mieste prežila takmer 50 rokov. Jej technický stav sa časom stal nevyhovujúcim, čo vytvorilo priestor pre nový architektonický počin. Ten vyniká nielen svojou formou, ale aj citlivým zakomponovaním do historického kontextu lokality.

Drevený pavilón na stĺpoch: ľahkosť, elegancia a funkčnosť

Nový pavilón pôsobí už na prvý pohľad ľahko a vzdušne. Architekti sa rozhodli pre drevostavbu na stĺpoch, čím nadviazali na jazyk záhradných pavilónov a kúpeľných kolonád. Tento architektonický gestus nie je len estetický – dodáva stavbe eleganciu, zvyšuje jej transparentnosť a zároveň jej pomáha prirodzene splynúť s parkom, v ktorom sa nachádza.

Architektúra, ktorá spája šport, komunitu a remeslo

Pavilón pracuje s klasickými architektonickými prvkami – soklom, stĺpmi, vodorovným prekladom a rímsou. Nosné stĺpy z dubového lepeného dreva sa smerom nahor jemne zužujú – tento osvedčený architektonický princíp dodáva stavbe eleganciu a proporčnú vyváženosť. Na týchto stĺpoch spočíva rámová konštrukcia stropu a vybiehajúce krokvy, ktoré sa smerom ku koncu zjemňujú – čím sa opticky zjemňuje línia celej strechy.

Zámerom architektov bolo vytvoriť stavbu, ktorá bude vysoko kvalitná, remeselne precízna a dlhodobo udržateľná. Použité materiály sú dôkladne zvolené – od opalovaného severského smreku na fasáde, cez dubové profily s olejovým náterom, až po terrazzo podlahy a nerezové detaily zábradlí.

Kaviareň s výhľadom, šatne pod zemou a priestor pre komunitu

Pavilón je rozdelený do viacerých funkčných zón. V nadzemnej časti sa nachádza kaviareň s presklenými stenami, z ktorej je priamy výhľad na tenisové kurty. Kaviareň je prístupná z troch strán a prepája sa so šatňami, klubovňou, verejnými toaletami a skladmi.

Zaujímavým momentom stavby je aj fakt, že horná časť pavilónu zakrýva existujúcu trafostanicu – pôsobí ako súčasť architektúry a nenarúša vizuálnu čistotu celku. Vďaka vsadenosti do terénu pôsobí pavilón opticky menší, čo pomáha začleniť ho do kontextu zástavby a parku.

Točité schodisko vedie návštevníkov na zelenú vyhliadkovú terasu – miesto oddychu a stretávania sa s výhľadom na okolie. Na východnej strane je terén pozvoľna vyvýšený na úroveň pavilónu, čím vznikol priestor pre vonkajšie sedenie, ktoré sa prirodzene prepája s mlatovou plochou využívanou na petang.

Architektúra pre ľudí, nie pre efektnosť

Jedným z kľúčových aspektov tohto projektu je jeho komunitný charakter. Nie je to architektúra vytvorená pre Instagram, ale pre ľudí, ktorí ju budú denne využívať. Široké schody orientované smerom na Macharovo námestie slúžia ako neformálne hľadisko aj miesto oddychu. Tento mestotvorný prvok otvára pavilón do verejného priestoru a zintenzívňuje jeho prepojenie s okolitým dianím.

Interiér pracuje s teplými a prírodnými materiálmi – dubovým nábytkom s olejovou lazúrou či brezovou preglejkou na obklade šatní. Dôraz na detail, materiálovú čistotu a prirodzenosť vytvára atmosféru, v ktorej sa spája pohyb, oddych a spoločenský život.

Za realizáciou stojí skúsený tím

Projekt realizovala spoločnosť ARCUS – Růžička, spol. s r. o., ktorá má bohaté skúsenosti s kvalitným remeselným spracovaním architektúry. Na výstavbe sa podieľali aj špecializované značky: okná dodala spoločnosť Janošík Okna-Dveře, fasádne drevo pochádza od Wood of Fire, tepelné čerpadlo značky Stiebel Eltron zabezpečuje energetickú efektívnosť stavby.

Celkové náklady na projekt dosiahli približne 1 milión eur. Vzhľadom na kvalitu použitých materiálov, remeselnú precíznosť a dlhodobú udržateľnosť možno túto sumu považovať za zodpovedajúcu hodnotu, ktorú stavba prináša nielen členom klubu, ale aj širšej verejnosti.

Pod architektúrou je podpísané renomované štúdio PHAP

Ateliér Pavel Hnilička Architects+Planners (PHAP) patrí medzi najvýraznejšie české architektonické kancelárie posledných dvoch dekád. Založený v roku 2003 architektom Pavlom Hniličkom, autorom viacerých odborných publikácií o urbanizme a bývalým predsedom Českej komory architektov, sa ateliér zameriava nielen na návrhy budov, ale aj na strategické plánovanie miest.

PHAP kladie dôraz na ekologickosť, funkčnosť a mestotvornosť – princípy, ktoré sa plne odrážajú aj v pavilóne tenisového klubu Beseda Ořechovka.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners (PHAP)

Najnovšie videá

Trendové videá