Pavol Čekan je okamžite pripravený zamestnať Ukrajincov na úteku. Pomocnú ruku podávajú aj ostatní
- Okrem Čekana chce vedcom a vedkyniam pomáhať aj Slovenská akadémia vied
- Psychológovia pripravili grafiku, ktorá môže pomôcť pri vstrebávaní posledných udalostí
- IPčko je pripravené pomáhať so psychicky náročnou témou vojny. Sú tu pre Ukrajincov aj Slovákov, tvrdia
- Okrem Čekana chce vedcom a vedkyniam pomáhať aj Slovenská akadémia vied
- Psychológovia pripravili grafiku, ktorá môže pomôcť pri vstrebávaní posledných udalostí
- IPčko je pripravené pomáhať so psychicky náročnou témou vojny. Sú tu pre Ukrajincov aj Slovákov, tvrdia
Vojenská invázia v Rusku sa Slovenska bezprostredne týka. Slovenská vláda dnes schválila 13 miliónov eur na opatrenia v prípade prílevu veľkého množstva ľudí, ktorí unikajú pred vojnou. Peniaze ministerstvo vnútra využije na posilnenie IT infraštruktúry na hranici s Ukrajinou i na dobudovanie a posilnenie azylových zariadení.
Otvoria pracovné miesta
Slovensko poskytne Ukrajine na urýchlenú humanitárnu pomoc jeden milión eur. Mobilizovali sa aj samotní Slováci, za prvý deň od vyhlásenia pomoci pre Ukrajinu sa mimovládnej organizácii Človek v ohrození podarilo získať viac ako 200-tisíc eur. Mnohí Slováci sa hlásia za dobrovoľníkov a ponúkajú utečencom ubytovanie.
Na súčasnú situáciu rýchlo reagoval aj biochemik Pavol Čekan, ktorý Ukrajincom podáva pomocnú ruku a príležitosť na nový štart. Na sociálnu sieť Facebook píše, že jeho firma MultiplexDX International je schopná hneď otvoriť 2, 3 pracovné miesta pre vedcov a vedkyne z Ukrajiny.
https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10224166995829971
„Ak poznáte nejakého šikovného molekulárneho biológa, biochemika alebo chemika nukleových kyselín, poproste ich, aby nás kontaktovali na career@multiplexdx.com. Ak bude treba, pomôžeme aj s relokáciou,“ píše vedec.
K známym ľuďom, ktorí sa rozhodli pomôcť Ukrajincom na úteku pred vojnou sa pridala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Na sociálnej sieti ponúka ubytovanie.
https://www.facebook.com/luciadnicholsonova/posts/501227458040583
Poskytnúť pomoc ukrajinským vedeckým pracovníkom a pracovníčkam, doktorandom a doktorandkám, ktorí sú pre vojenský konflikt nútenú opustiť svoju vlasť, je ochotná aj Slovenská akadémia vied, a teda najväčšia vedecko-výskumná inštitúcia na Slovensku. Jednoznačne odsudzujú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine.
„Apelujeme na všetky demokratické sily, aby vyjadrili podporu Ukrajine v jej boji za nezávislosť a suverenitu o to viac, že Slovenská republika je bezprostredným susedom Ukrajiny.“
„Sme tu a budeme tu“
Nielen Ukrajincom chce pomáhať aj slovenská linka dôvery. „Chceme vám poskytnúť pomoc. Nielen obyvateľom Ukrajiny, ale vám všetkým. Sme tu a budeme tu,“ hovorí riaditeľ IPčka Marek Madro. „Na linkách sa táto téma objavuje tieto dni veľmi často. Ľudia na Slovensku prežívajú strach.“
Psychológ má pre všetkých dôležitú radu: „Informácie, ktoré sa na nás teraz valia zo všetkých strán potrebujeme triediť. Potrebujeme poznať zdroj,“ varuje pred dezinformáciami Madro.
„Potrebujeme k sebe dostávať informácie, no chcem vás poprosiť, aby ste boli pri týchto informáciách veľmi opatrní. Aby ste sa nimi nenechali zahltiť. Netrávte hodiny času tým, že budete hľadať dostupné informácie. Tieto informácie vo vás môžu vyvolávať rôzne pocity, s ktorými budete možno potrebovať pomoc.“
https://www.instagram.com/p/CaXdUNEFNBM/
Riaditeľ IPčka a zároveň zakladateľ projektu tvrdí, že v takom prípade sa môžu ľudia obrátiť aj na nich a kontaktovať ich linky pomoci. „Nezostávajte v tom sami. Ja vám chcem sľúbiť bezpečný anonymný priestor, kde budete môcť hovoriť s našimi odborníkmi. Prosím, majme nádej, tú esenciu, ktorá dáva zmysel a je v každom z nás.“
Ako vysvetliť vojnu deťom?
Psychológovia z IPčka si pre ľudí pripravili grafiku, ktorá môže pri zvládaní novej a náročnej situácie pomôcť. Dôležité je dbať na seba. Venovať sa aktivitám, ktoré máme radi. Vnímať svoj psychický stav a dávať si od prílevu informácií prestávky. Posnaž sa udržať si normálnu rutinu.
Otázke, čo sa vlastne deje, budú možno čeliť aj rodičia detí, upozorňuje IPčko. S dieťaťom sa treba rozprávať primerane jeho veku, uvádzajú v príspevku na Instagrame. Dieťa podobne netreba zahlcovať informáciami. Treba sledovať, čo ho zaujíma, a na to mu ponúknuť odpovede. V prípade, že sa opýta viackrát, treba byť trpezlivý.
Dôležité je aj dbať na to, aby rodičia v deťoch nevytvárali predsudky. Často odznejú správy, že zaútočilo Rusko. Je nevyhnutné pripomínať, že ide o krajinu, v ktorej žijú dobrí ľudia. Zároveň je dôležité v deťoch podporovať myšlienku, že konflikty sa nemajú riešiť násilím.
IPčko rodičom radí, aby sa pri debatách o vojne vyhli akýmkoľvek prognózam, ktoré ešte nie sú isté, no môžu vzbudiť pocit neistoty. Dobrým nápadom je dieťaťu navrhnúť, že ho bude rodič v konkrétnych veciach informovať, ak by sa niečo zmenilo.
Nadobúda tak pocit, že je k nemu úprimný a cíti sa bezpečne. Dôležité je tiež rozprávať zmierlivým tónom, ktorý nenavodzuje pocit paniky.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Človek v ohrození, SITA, TASR, SIU, SIU, Slovenská akadémia vied, FB/Pavol Čekan