Pavol Čekan ohlásil novinku, ktorá ide dobýjať USA aj Britániu. Cieľom je návrat k „normálnemu životu“
- Vedec Pavol Čekan už dlhodobo hovorí o nástroji, ktorý nám môže výrazne pomôcť v súčasnej pandemickej situácii
- O jeho produkt majú najnovšie záujem aj vyspelé štáty sveta
- Vedec Pavol Čekan už dlhodobo hovorí o nástroji, ktorý nám môže výrazne pomôcť v súčasnej pandemickej situácii
- O jeho produkt majú najnovšie záujem aj vyspelé štáty sveta
Americko-slovenská biotechnologická firma MultiplexDX, ktorá sa zameriava na včasné odhaľovanie rakoviny, dosahuje úspechy svetových rozmerov. Cieľom firmy, za ktorou stojí biochemik Pavol Čekan, je včasná diagnostika rakoviny, ktorá je kľúčovou pri následnom liečení.
Posledný rok však pre MultiplexDX znamená dočasný odklon od vývoja diagnostických testov na onkologické ochorenia a presun kapacity tímu na vývoj a výrobu RT-PCR testov na nový koronavírus. Úspešný startup už v marci 2020 kapacity celého tímu sústredili vo výraznej miere na vývoj práve týchto testov. Vďaka tomu mali už v apríli 2020 dokončený vývoj prvého z ich dodnes 9-tich testov na COVID-19.
Táto firma navyše len za rok 2020 darovala 250-tisíc RT-PCR testov Slovensku a ďalších 100-tisíc testov išlo ako humanitárna pomoc do Kene, na Ukrajinu, do Vatikánu, Srbska a Čiernej hory. Ako tvrdí samotný Čekan, v ich odvetví sa ukazuje, vzhľadom ku schopnosti SARS-CoV-2 mutovať, že diagnostika tohto ochorenia sa musí uberať práve smerom k presnosti, schopnosti reagovať na nové mutácie, ale aj rýchlosti a jednoduchosti diagnostiky.
Z tohto hľadiska vidí tím spoločnosti veľký priestor v tzv. LAMP testoch. „LAMP testy sú zatiaľ našimi poslednými a najinovatívnejšími COVID-19 testami. Najmä v zahraničí na ne pozerajú ako na zlatú strednú cestu bezpečnej organizácie masových podujatí, ale aj pri ochrane pred zanášaním vírusu do krajiny zo zahraničia,“ píše skúsený biochemik na sociálnej sieit.
Dôvodom je skutočnosť, že LAMP testy sa presnosťou blížia k PCR testom, ale na ich vyhodnotenie nie je potrebné náročné laboratórne zariadenie, vďaka čomu môžeš mať výsledky do 90 minút.
„Aj preto spúšťame intenzívnejšiu komunikáciu s partnermi v zahraničí, napríklad vo Veľkej Británii, či USA, keďže mnohé krajiny riešia presne tú istú kľúčovú otázku. Aj takto môžeme umožniť relatívne normálny život, koncerty, divadelné predstavenia, športové podujatia, alebo aj cestovanie do a zo zahraničia, v čase nastupujúcej silnej vlny Delty,“ tvrdí Čekan a upriamuje pozornosť verejnosti na nové video z dielne MultiplexDX, ktoré bližšie vysvetľuje výhody spomínaných testov.
Treba tiež pripomenúť, že z vedeckého hľadiska koronakríza potvrdila kvalitu a flexibilitu tímu firmy MultiplexDX, keďže bez predchádzajúcej praktickej skúsenosti s testami na COVID-19 dokázali veľmi rýchlo zareagovať a dotiahnuť vývoj revolučných testov.
„Osobne ma veľmi teší, že sa ukázalo, že vieme konkurovať globálnym hráčom v oblasti vývoja diagnostických testov nielen čo sa týka kvality, ale aj rýchlosti ich vývoja,“ hovorí Čekan. Tržby, ktoré sa firme podarilo dosiahnuť predajom testov, jej zase do budúcnosti umožnia financovať ich ďalšie R&D projekty, vrátane vývoja multiplexnej onkologickej diagnostiky, ku ktorej sa už v posledných týždňoch pomaly vracajú.
Otvorenie škôl bude veľkou skúškou
Čekanove LAMP testy by si určite našli uplatnenie aj na slovenských školách. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling však na teraz nerieši ani tak testovanie, ako skôr skutočnosť, že okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú v krajine vytvárať značný problém. Uviedol, že vzhľadom na šírenie delta variantu môžu na školách v novom školskom roku vznikať ohniská nákazy. To bude viesť k uzatváraniu vybraných tried, informuje TASR.
„Každý, kto sa rozhodne očkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe. Vďaka tomu budeme môcť udržať školy v bežnom chode, čo je cieľom mnohých z nás. Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj na školách,“ uviedol šéf rezortu školstva.
V prípade šírenia nákazy na škole bude musieť RÚVZ posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. To znamená dočasnú dištančnú výučbu, kým sa doba izolácie neskončí. „Som si istý, že všetci chceme, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali klasicky, teda v triedach. Pomôže tomu každý človek, ktorý sa zaočkuje a zníži tak riziko šírenia vírusu v populácii,“ vysvetlil Gröhling. Zároveň dodal, že ministerstvo školstva naďalej ponúka možnosť zaočkovať sa v regiónoch prostredníctvom špeciálnych mobilných vakcinačných tímov.
Najmenej zaočkované okresy
Cieľom je čo najviac minimalizovať zatváranie škôl v novom školskom roku. Aj preto bude rezort školstva každý utorok na sociálnych sieťach informovať o stave zaočkovanosti v jednotlivých okresoch.
Z dát Inštitútu zdravotných analýz je najvyššia zaočkovanosť v okrese Bratislava (59 %). Nasleduje Senec a Dunajská Streda (zhodne 51 %), Pezinok (50 %) a Trnava (47 %). Najnižšia miera zaočkovanosti je v okrese Revúca (26 %). Nasleduje Gelnica (27 %), Rimavská Sobota a Poltár (zhodne po 28 %), Kežmarok (30 %) a Detva (31 %). „V týchto okresoch je výrazne vyššie riziko šírenia vírusu, čo znamená aj väčší počet ohnísk, a teda aj častejšie zásahy RÚVZ do chodu škôl,“ dodali z rezortu školstva.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: MultiplexDX, TASR, IZA, Facebook/ Pavol Čekan