Pavol Čekan si na Islande vyskúšal registrované partnerstvo, nevie si ho vynachváliť
- Pavol Čekan bol hosťom v relácii .pod lampou
- So svojou manželkou mal na Islande registrované partnerstvo
- Priznal, že ho hnevá situácia na Slovensku
- Pavol Čekan bol hosťom v relácii .pod lampou
- So svojou manželkou mal na Islande registrované partnerstvo
- Priznal, že ho hnevá situácia na Slovensku
Spoločnosťou ešte stále rezonuje vražda z nenávisti, ku ktorej došlo 12. októbra na Zámockej ulici v Bratislave. Pri podniku Tepláreň, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita, zomreli dvaja mladí ľudia.
Dvojnásobná vražda sa stala témou aj v relácii .pod lampou, kde o rovnoprávnosti hovoril Pavol Čekan. Ako príklad uviedol Island. V tejto krajine sú totiž umožnené registrované partnerstvá od roku 1996.
„Som nahnevaný, pretože tá nenávisť, ktorá je v spoločnosti, je neudržateľná,“ poznamenal v relácii.
Registrované partnerstvo
Pavol Čekan zastáva od roku 2021 funkciu honorárneho konzula Islandu. Ako aj v relácii ozrejmil, jedným z dôvodov je, že na Islande študoval, takže ovláda islandčinu.
Počas rozhovoru si spomenul na rok 2003, keď sa zasnúbil so súčasnou manželkou a na Island sa vrátil aj s ňou. Čakalo ich aj vybavenie druhého, islandského rodného čísla, ktoré je potrebné kvôli banke či poisťovni. Úradníčka si všimla, že obaja uviedli rovnakú adresu.
„Pani na úrade nám povedala, že keď si tu dáme krížik, tak môžeme mať spoločný bankový účet, dávať spolu dane a nahliadať do zdravotnej karty,“ poznamenal Čekan s tým, že sa aj so snúbenicou potešili, že budú mať takto všetko jednoduchšie.
Až po rokoch Čekan prišiel na to, že to bolo vlastne registrované partnerstvo.
Hovorí, že úradníčka, ktorá ich žiadosť vybavovala, im chcela jednoducho zľahčiť život a neriešila nič iné, jej úloha bola iba zlepšiť im život.
Dotkol sa aj nešťastných vyjadrení niektorých cirkevných predstaviteľov, ktoré polarizujú spoločnosť ešte viac. „Ja sám som konzervatívny. Samozrejme, nemám nič proti tomu, ak k tomu má cirkev nejaký postoj. Ale stále tu je štát, ktorého úlohou je umožniť občanom žiť ľahšie,“ skonštatoval.
Island je pre náš inšpiráciou
Krátko po dvojnásobnej vražde našu krajinu navštívil prezident Islandu Guðni Th. Jóhannesson. Ako uvádza oficiálna stránka prezidentky Slovenska, okrem všetkého diskutovali aj o rodovej rovnosti a ochrane práv menšín.
„Ako spoločnosť nie sme schopní rozprávať sa o prirodzených ľudských právach. Bavili sme sa o tom aj s Islanďanmi. Krútili hlavou a úprimne nechápali, že ak nám tí ľudia nič nerobia, prečo nemôžu mať normálne ľudské práva,“ skonštatoval Čekan v relácii.
Prezident Islandu si spolu s manželkou počas návštevy uctili pamiatku obetí útoku na Zámockej ulici. „Island je pre nás inšpiráciou aj v otázke rovnosti a rovnoprávnosti,“ poznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.
Ako dodala, pri diskusii o skúsenostiach s takouto právnou úpravou ju islandský prezident ubezpečil, že to nijakým spôsobom neohrozuje tradičnú rodinu a nemá žiaden dopad na majoritu.
Legislatíva je na ceste
Slovenskom v posledných hodinách otriasajú aj vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktoré smeroval na adresu obetí bratislavského teroristického útoku. Zapochyboval totiž o tom, či boli skutočne nevinní.
Premiér Eduard Heger označil tieto vyjadrenia za nešťastné. A to aj napriek tomu, že obežník bol interným dokumentom. Podľa TASR to viedol v relácii RTVS Sobotné dialógy.
„Toto je čas, keď potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné,“ skonštatoval.
„Myslím si, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí,“ doplnil. Avizoval, že návrh legislatívy na posilnenie majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti by minister spravodlivosti mohol predstaviť v priebehu týždňov.
Ako doplnil, ministra spravodlivosti požiadal, aby na tom začal pracovať čo najskôr. „On začal bezodkladne konať. Je to však istý legislatívny proces, chce to pripraviť kvalitne,“ dodal.
Zdroje: Youtube/.týždeň, Prezident, TASR