Štvrtá vlna sa začala, analytici predpovedajú, ako dlho potrvá. Pavol Čekan má pre Slovákov dôležitý odkaz

  • Vzhľadom na počet pozitívnych prípadov za uplynulý deň skonštatoval biochemik, že sa začala 4. vlna pandémie
  • Dáta bez pátosu opäť ubezpečujú, že vlna omikronu a s ňou spojené problémy by sa mali zdržať relatívne krátko
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • Vzhľadom na počet pozitívnych prípadov za uplynulý deň skonštatoval biochemik, že sa začala 4. vlna pandémie
  • Dáta bez pátosu opäť ubezpečujú, že vlna omikronu a s ňou spojené problémy by sa mali zdržať relatívne krátko

Biochemik Pavol Čekan vzhľadom na správu o počte pozitívnych prípadov za uplynulý deň uviedol, že na Slovensku je aktuálne štvrtá vlna pandémie spôsobená novým variantom koronavírusu – omikronom. 18. januára na Slovensku pribudlo 6 183 nových infikovaných.

Zlá správa: začiatok 4. vlny spôsobenej Omikronom je tu,“ napísal v statuse na sociálnej sieti Facebook. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 183 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, laboratória vyhodnotili celkovo 18 024 odberov.

Prosím, dávajte si pozor, buďme zodpovední a hlavne veľa zdravia všetkým,“ doplnil Čekan. 

Neaktuálnosť dát o počte prípadov omikronu

Rezort zdravotníctva dnes informoval, že sekvenovaním bolo potvrdených 73 nových prípadov variantu omikron. Výsledky sú však spred dvoch týždňov. Podľa Mateja Mišíka z ministerstva môže byť omikron dnes už na Slovensku dominantný. Svedčí o tom aj nárast pozitívnych prípadov, najmä v okresoch Stropkov a Sabinov, kde je rast oproti predchádzajúcemu týždňu dvojnásobný.

Slovenské metódy sekvenovania spolu s ich oneskorením nám povedali, ako to s nami bolo pred dvom týždňami, konštatujú analytici z Dát bez pátosu. V príspevku tak svojimi analýzami potvrdzujú slová z besedy rezortu zdravotníctva. Zo zverejnených čísel je podľa ich slov jasné, že omikron tu už s nami chvíľu je.

Aktuálne sme asi v druhom týždni omikronu, pretože sme na dvojnásobku prípadov spred pár dní.  „To, ako sme na tom dnes, sa dozvieme z dát publikovaných v sobotu,“ tvrdia na sociálnej sieti.

Pravidlá sa na Slovensku spolu s omikronom menia, zoznámili sme sa s novým režimom OP+ a povinný je dnes napríklad aj respirátor vonku, a to v prípade, že sa niekto nachádza do dvoch metrov od teba.

Školy by mali fungovať inak

Opatrenia však treba prispôsobiť omikronu ešte viac, hovoria analytici. Napríklad desaťdňovú karanténu v školách odporúčajú skrátiť na sedem dní. Do karantény by zároveň neposielali celú triedu pozitívneho žiaka, no všetkých by pretestovali.

Dnes totiž v izolácii končia aj deti, ktoré sú zdravé a majú dokonca negatívny test. S dieťaťom v karanténe navyše musí doma zostať aj rodič. Popritom dáta z Európy naznačujú, že desať dní je jednoducho zbytočne veľa.

„Ak by mali ísť do karantény všetci spolužiaci pozitívneho žiaka a s nimi zostanú doma aj rodičia všetkých malých žiačikov, tak to môže v obci-doline-regióne-okrese spôsobiť väčšie problémy v mnohých oblastiach života.“

„Nie je to triviálna téma, ale u pracovníkov nejde do izolácie žiaden spolupracovník, zatiaľ čo u žiaka ide do izolácie celá trieda,“ píšu na Facebooku. „Omikron nepozná vek ani školu nerozozná od fabriky.“

škola, trieda, tabuľa, školská
zdroj: Unsplash/ivan aleksic

Možno len šesť týždňov

Dáta bez pátosu opäť ubezpečujú, že vlna omikronu a s ňou spojené problémy by sa mali zdržať relatívne krátko. Ako príklad uvádzajú Veľkú Britániu, kde začal počet prípadov rásť 6. decembra. Špičku prekonali na Silvestra a dnes, dva týždne na to, sú na polovičke prípadov a krivka klesá.

„Dokonca Wales a Severné Írsko poklesli ešte dramatickejšie a rýchlejšie, Škótsko rýchlo a najpomalšie klesá Anglicko, ktoré ale jediné nesprísnilo opatrenia cez Vianoce a na Silvestra. Opatrne hovoria všetci o konci omikron vlny a konci opatrení.“

Ak by teda priebeh štvrtej vlny koronavírusu u nás vyzeral podobne ako u nich, trvala by približne šesť týždňov. Podľa výpočtov Dát bez pátosu sme aktuálne v druhom.

Zahraničné dáta naznačujú, že onedlho pocítime aj zvyšovanie náporu na nemocnice, keďže začali stúpať počty pozitívnych. Dáta bez pátosu predpokladajú, že situácia by sa mala zhoršiť už tento týždeň, menujú Stropkov a Svidník, Oravu a Kysuce, Komárno aj Dunajskú stredu. Riziko hospitalizácie aj úmrtia vie znížiť vakcína proti ochoreniu Covid-19.

Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, Facebook/ dáta bez pátosu, UVZ SR, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Trendové videá