Pavol premenil malú obec na gurmánsky raj: Šťavnaté burgre lákajú ľudí z celého Slovenska
- Slováci vymenili bryndzové halušky za pizzu a burgre
- Najvhodnejšie mäso do burgrov je tzv. chuck roll, ktoré je dostatočne šťavnaté
- V reštaurácii neďaleko Nitry robia burgre z hovädzieho mäsa z Austrálie
- Slováci vymenili bryndzové halušky za pizzu a burgre
- Najvhodnejšie mäso do burgrov je tzv. chuck roll, ktoré je dostatočne šťavnaté
- V reštaurácii neďaleko Nitry robia burgre z hovädzieho mäsa z Austrálie
Hoci by si mnohí mysleli, že mekkou kvalitných burgrov bude hlavné mesto, nie je to úplne tak. Startitup objavil reštauráciu Hajcer v Bošanoch, ktorá sa pýši najmä burgrami – na jedálnom lístku ich má až 14.
Startitup sa preto rozhodol niekoľko z nich ochutnať, či skutočne stoja za to. Okrem klasík bol v ponuke aj kačací či rôzne verzie vegetariánskych burgrov.
V reštaurácii Hajcer používajú kvalitné suroviny a mäso od prémiových dodávateľov. Na prípravu hovädzieho burgra ho majú až z Austrálie.
„Bravčové a kuracie mäso máme od dodávateľov, ktorí garantujú slovenský pôvod. Čo sa týka kuraciny, tak máme len kukuričné kuriatka,“ hovorí majiteľ a manažér Pavol Hodál.
Z malej krčmy vznikla vychýrená reštaurácia
Reštaurácia Hajcer v Bošanoch bola pôvodne malou krčmičkou pri rieke, ktorú navštevovali najmä štamgasti. Pavol Hodál mal však vždy vášeň pre dobré jedlo a varenie – rozhodol sa preto z obyčajného pohostinstva vybudovať kvalitnú reštauráciu.
Ako majiteľ a manažér reštaurácie si zakladá na rodinnej atmosfére a tímovej spolupráci. V reštaurácii sa snažia o to, aby čas, ktorý v nej trávia ľudia, nebol len o jedle, ale aj o chvíľach, ktoré si vychutnajú s blízkymi.
„Nenahraditeľnou súčasťou našej reštaurácie je tím kuchárov. Každoročne vylepšujeme jedálne lístky, cestujeme a vzdelávame sa, aby sme priniesli to najlepšie, čo gastronómia ponúka,“ hovorí Pavol Hodál.
„Hajcer tím je ako jedna veľká rodina a gastronómia pre nás nie je len práca, ale aj spôsob, ako zákazníkom priniesť to najlepšie, čo svet chutí ponúka,“ dodáva majiteľ Hajceru Pavol. Pozri si viac →
Z Austrálie rovno do Bošian
Bošany sú vzdialené približne 120 kilometrov od Bratislavy a ležia na hranici Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Práve v tejto obci sa nachádza reštaurácia Hajcer.
Do reštaurácie chodia ľudia z okolitých miest a navštívil ju aj Strýco Filip, ktorý jej udelil vysoké hodnotenie. Môže za to aj surovina, ktorá je v burgri najdôležitejšia – mäso.
V reštaurácii Hajcer používajú austrálsky chuck roll, ktorý je najvhodnejší na prípravu kvalitných burgrov. „Je to najlepšie mäso na burgre, pretože je krásne mramorované, čo mu dodáva chuť a šťavnatosť,“ prezradil majiteľ.
„Mäsá, ktoré sú po rozrezaní celé červené, sú vhodné skôr na steaky, no na burgre je potrebný práve ten tuk a mramorovanie,“ vysvetlil Pavol.
Okrem hovädzieho burgru má reštaurácia v ponuke aj kurací, bravčový či burger s kačacím mäsom, ktorý nie je až taký tradičný.
„Recept na burger s kačacím mäsom máme od kuchára z Česka, ktorý u nás bol. Je to suvidovaná kačka, ktorá sa marinuje šesť hodín. Mäso sa potom ešte zmieša s medom a barbecue omáčkou a vytvorí dokonalú chuť. Preto sme ho aj zaradili do ponuky,“ dodáva Pavol. Chcem ochutnať dobrý burger →
Ako pripraviť najlepší burger
Rez, ktorý sa nazýva chuck roll, sa nachádza v oblasti medzi hovädzím krkom a vysokou roštenkou. Ide o mäso, ktoré je optimálne prerastené tukom a ponúka širokú škálu kuchynského spracovania.
Obľúbený je najmä v mletej podobe na prípravu burgrov práve pre jeho šťavnatosť – stačí ho pritom len nahrubo pomlieť a dochutiť soľou a korením.
Vďaka podielu medzisvalového tuku ostáva mleté mäso aj po tepelnej úprave šťavnaté a zachováva si všetky chuťové prednosti. Pozri si viac →
Dobrý burger robí aj kvalitná žemľa
Nie je nič horšie, ako keď kvalitné burgrové mäso dostane zákazník v rozmočenej starej žemli. Prevádzky, ktoré si dávajú skutočne záležať na tom, aby zákazník odišiel spokojný, si väčšinou pečú svoje vlastné pečivo. Inak to nie je ani v reštaurácii Hajcer.
„Naše žemle sú domáce a máme vlastnú receptúru, podľa ktorej sa pečú. Zaujímavé sú tým, že obsahujú veľké množstvo masla. To im dodáva aj ich typickú, mierne nasladlú chuť, aká má byť pri burgroch,“ objasňuje majiteľ Hajceru.
Žemle nepečú priamo v prevádzke, ale v pekárni, podľa ich receptúry, a každý deň im ich dovážajú čerstvé, aby sa zachovala ich kvalita.
„My sme s našimi žemľami nadmieru spokojní, vyladili sme ich chuť tak, aby sa hodili na každý typ burgra, preto nepotrebujeme piecť iné,“ hovorí Hodál.
Inšpirácie zbiera na cestách
Reštaurácia Hajcer má okrem zaujímavého interiéru aj terasu, na ktorú sa hravo zmestí okolo 120 ľudí a situovaná je pri rieke. Kedysi bola krčmou, no Pavol z nej počas rokov vytvoril vyhľadávané gastronomické miesto.
Inšpirácie na zaujímavé a chutné pokrmy zbiera na cestách. „Pre nás nie je gastronómia len práca, je to skôr spôsob, ako ľuďom priniesť to najlepšie z toho, čo svet ponúka. Dnes je, rovnako ako samotné jedlo, dôležitý aj jeho príbeh,“ vysvetľuje Pavol.
Často navštevuje Taliansko, každý rok tam cestuje aj dvakrát. To sa odzrkadľuje aj na menu: ako sú predjedlá, cestoviny či focaccie. V ponuke je aj veľký výber pizze.
„So šéfkuchárom sme si dali taký okruh v Taliansku – pochodili sme aj veľa reštaurácií a ochutnávali rôzne pizze. Aj odtiaľ sme si doniesli niekoľko inšpirácií,“ dodal Pavol Hodál. Pozri si, kam ísť na dobrý burger →