Paweł už 16 rokov spravuje sociálne siete Osvienčimu: Každý deň vidím tváre zavraždených

  • Paweł Sawicki pracuje na jednom z najdepresívnejších miest sveta
  • Ide však o veľké privilégium, udržiava pamiatku obetí hororu v tábore Auschwitz
Snímka zobrazuje, ako nacistickí vojaci odvádzajú Židov do tábora Auscwitz Birkenau. Fotografia koľajníc do tábora v Osvienčime, ktorého sociálne siete spravuje Paweł Sawicki
TASR/AP, FILE, Markus Schreiber
  • Paweł Sawicki pracuje na jednom z najdepresívnejších miest sveta
  • Ide však o veľké privilégium, udržiava pamiatku obetí hororu v tábore Auschwitz

V sobotu (27. 1.) sme si pripomenuli utrpenie obetí hororu, ktorého pomenovanie vo svete vzbudzuje rešpekt a sucho v ústach. Časy, keď na predných stránkach Slovenských novín svietili nápisy ako „Na bomby sa odpovedalo bombami“, ešte vôbec neležia v pradávnej minulosti.

Čiernobiela zastaralá vizáž nie veľmi kvalitných záznamov či fotografií v nás môže evokovať dojem, že tieto udalosti spájané s nacistickým vodcom už zapadajú prachom. No nie. Druhá svetová vojna neskončila ani pred 80 rokmi a horor zvaný holokaust sme si tento rok pripomenuli stále len 79. výročím.

Neďaleko slovensko-poľských hraníc sa nachádza miesto, ktoré tento horor reflektuje azda viac než čokoľvek iné. Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau v nevinnom mestečku Osvienčim. Postavený za účelom vyhubiť každého nežiaduceho. Začalo sa to Židmi, Rómami, pokračovalo homose*uálmi a ktovie, kde až by sa nacistická mašinéria zastavila. Koniec-koncov, veľkou súčasťou nacistickej ideológie boli aj antislovanské naratívy a postoje.

Návšteva pamätných miest tejto hrôzy u každého vyvoláva tie najzvláštnejšie pocity. Pracovný tábor v Osvienčime je miestom, ktoré sa medzi rokmi 1940 až 1945 stalo osudným viac ako 1,1 miliónu ľudí. Počas jeho návštevy existujú isté pravidlá morálky a správania, pochopiteľne.

Spájajú sa s ním kauzy skutočne nevhodných vtipov či fotografií, „selfies“ na sociálnych platformách a podobne. Pri zhotovovaní záberov tu skutočne treba hľadať múdrosť. „Ak niekto zverejní selfie so zamysleným a úctivým titulkom, myslím si, že je to v poriadku. Selfies sú vizuálnym vyjadrením našej doby,“ hovorí 42-ročný Paweł Sawicki, manažér sociálnych sietí koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.

Na tejto pozícii pôsobí už 16 rokov. Kedysi bol novinárom, no v súčasnosti nesie zodpovednosť za mediálne účty múzea. Zároveň poskytuje jeho prehliadky ako sprievodca a vedie rozhovory s preživšími.

Príbeh muža žijúcom na jednom z najdepresívnejších miest

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: Vice

Najnovšie videá

Trendové videá