Pečenie v prvej línii: Pod Tatrami pečú veterníky pre našich zdravotníkov, dávajú im ich zadarmo
- V aktuálnej krízovej situácii chceli svojou troškou pomôcť aj skúsení pekári a kuchári
- Na ich Alma mater pečú doslova tisíce poctivých veterníkov, ktoré rozdávajú personálu v našich nemocniciach
- V aktuálnej krízovej situácii chceli svojou troškou pomôcť aj skúsení pekári a kuchári
- Na ich Alma mater pečú doslova tisíce poctivých veterníkov, ktoré rozdávajú personálu v našich nemocniciach
Absolventi Strednej odbornej školy hotelovej v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa rozhodli pre veľmi pekné gesto. Známy tatranský cukrár Matúš Reľovský a kuchár Benjamin Gorel spolu so šéfkuchárom Jánom Dudášom a ďalšími kolegami, dostali nápad pomôcť ľuďom v prvej línii počas pandémie. Zavčas rána sa rozohriali pece aj rúry a do neskorého večera sa nezastavili.
https://www.startitup.sk/martin-sa-cukrarstvom-zivi-od-16-tich-rokov-vyucil-sa-vo-francuzsku-a-teraz-pecie-dezerty-svetovej-kvality-na-liptove/
Ich motiváciou bolo napiecť tisíce veterníkov, ktoré darovali nemocnici v Košiciach a už v minulosti aj nemocnici v Poprade, vo Vyšných Hágoch, Liptovskom Mikuláši, Kežmarku, Starej Ľubovni či v Spišskej Novej Vsi. Dezerty však pripravili aj pre vojsko, leteckú záchrannú službu a hasičov.
„Oslovil ma kolega, ktorý už varil pre sociálne slabšie rodiny a zdravotníkov obedy, či by sme neskúsili niečo napiecť pre popradskú nemocnicu s tým, že to budeme robiť zadarmo,“ ozrejmil pre TASR tatranský šéfkuchár Matúš Reľovský.
Piati kuchári a absolventi podtatranskej strednej školy napiekli spolu viac ako 5 000 tradičných veterníkov.
„Nebol čas na oddych, ani na prestávky. Všetci družne spolupracovali pre dobro iných. Výsledkom bol slovenský rekord – 5 640 veterníkov napečených za jeden deň určených na charitatívne účely pre pracovníkov Fakultnej nemocnice v Košiciach. Do projektu sa svojou troškou zapojila aj SOŠ hotelová Vysoké Tatry,“ objasnilo vedenie školy na svojom webe.
„Pandémia koronavírusu odhalila, koľko dobrých ľudí existuje medzi nami a ako si dokážeme napriek náročnej situácii vzájomne pomôcť. Obzvlášť dôležité je šíriť radosť, ktorá nám vlieva nádej a dobrú náladu. Často na to postačí aj taká drobnosť, akou je skvele upečený zákusok,“ doplnili.
Týmto pokusom o rekord chcú Tatranci motivovať ďalších cukrárov na Slovensku, ktorí by nezištne upiekli veterníky pre zdravotníkov v prvej línií ako odmenu za ich ťažkú prácu v tejto ťažkej dobe.
1,5 milióna eur pre zdravotníkov
O tom, že na Slovensku je skutočne dostatok odhodlaných ľudí, ktorí chcú podať pomocnú ruku tam, kde treba, svedčí aj úspech projektu Kto pomôže Slovensku. Projekt odštartoval pri prepuknutí pandémie, vďaka Šimonovi Šickovi zo spoločnosti Pixel Federation. Do dnešného dňa obyvatelia Slovenska vyzbierali prostredníctvom tejto iniciatívy 1,5 milióna eur.
POMÁHAME UŽ 1 ROK ❤️ Iniciatíva #KtoPomozeSlovensku vznikla presne pred rokom a okamžite po svojom vzniku vyvolala na…
Uverejnil používateľ Kto pomôže Slovensku Piatok 12. marca 2021
Pomoc však pokračuje ďalej. Tentokrát aj vďaka novej aplikácii, ktorej cieľom je prepájať ľudí, firmy a organizácie, ktoré ponúkajú pomoc, s organizáciami a jednotlivcami, ktorí o pomoc žiadajú.
Zdravotnícke zariadenia, sociálne zariadenia ale aj organizácie tak môžu prostredníctvom tejto aplikácie získať potrebnú podporu.
„Pomáhali sme slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci pre nemocnice, domovy sociálnych služieb aj služby pre zraniteľné skupiny ľudí. Zapojiť sa mohol každý, kto chcel a mohol. Dnes pozorne sledujeme situáciu s odstupom a veríme, že vďaka aplikácii pomoci sa naďalej v pomoci sa môže zapojiť každý, kto chce a môže,“ píše tím iniciatívy.
Projekt, ktorý za sebou zanecháva viditeľné výsledky, funguje aj vďaka podpore jeho partnerov, ktorí mu poskytujú svoje znalosti, kontakty, čas a peniaze. Dary firiem sa hýbu niekedy aj v desiatkach tisíc eur.
Napríklad herné štúdio Pixel Federation darovalo iniciatíve 20 000 eur, spoločnosť Curaprox Slovakia 10 000 eur. Prispel aj Amazon a to sumou až 120 000 eur či WebSupport 11 111 eurami.
„Naďalej zbierame finančné prostriedky na pomoc pre zdravotníkov a ľudí v prvej línii, ktorí pomáhajú v rôznych komunitách. Podporíme aj vedcov, aby bolo viac počuť ich poznatky a sprostredkujeme ich ľuďom. Pridajte sa k nám a prispejte, musíme sa o seba oprieť, zvládneme to,“ dodáva tím iniciatívy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SOŠ Smokovec, TASR/ Teraz.sk, Kto pomôže Slovensku