Pediatri už toho majú dosť: Nezmyselným papierom, ktoré trápia rodičov aj lekárov, musí odzvoniť

  • Pediatri vyzývajú štát k zmene
  • Vypisovanie ospravedlneniek im zaberá čas na liečenie pacientov
  • Školy nie sú proti
Lekári a skupinka detí na lavičke
Ilustračný obrázok TASR/František Iván, TASR/Radovan Stoklasa
  • Pediatri vyzývajú štát k zmene
  • Vypisovanie ospravedlneniek im zaberá čas na liečenie pacientov
  • Školy nie sú proti

Dieťa, ktoré je choré viac ako päť dní, potrebuje papier od lekára. Pediatri však musia vypisovať potvrdenia aj na športové podujatia či lyžiarske výcviky. Ako informuje portál tvnoviny.sk, ich pohár trpezlivosti pretiekol a štát vyzývajú k zmene.

Slovenskí pediatri požadujú od štátu zmenu zákonov. Vypisovanie potvrdení pre deti im vraj zaberá čas na liečenie pacientov. Proti tejto zmene nie sú ani školy, no pripomínajú, že ospravedlnenka/potvrdenie od lekára je prevencia pred záškoláctvom.

Výzva slovenských pediatrov

Pediatri vyzývajú ministerstvo, aby zákony novelizovalo tak, aby už viac nemuseli vypisovať potvrdenia a ospravedlnenky pre žiakov do škôl. Byrokracia ich podľa vlastných slov zaťažuje a nemôžu sa tak dostatočne venovať liečeniu, očkovaniu a prevencii pacientov. Rezortu zdravotníctva už poslali pediatri aj list, ktorý podpísali desiatky z nich.

Tatiana Speváková, ktorá je autorkou petície, vysvetlila pre portál tvnoviny.sk, že dieťa prekoná desiatky bežných chorôb. Ak je však doma viac ako päť dní, škola potrebuje potvrdenie od lekára. Okrem toho ich musia pediatri vypisovať aj vtedy, ak chce dieťa ísť na športový výcvik alebo športové podujatie. Po novom je potvrdenie potrebné aj na jednodňové športové podujatia.

„Napríklad, deti sa chodili korčuľovať zo školy na 20 minút. Aj na toto potrebujú potvrdenky od lekára. Pre toto sa včas nedostávajú na vyšetrenie choré deti,“ upozorňuje Speváková.

Takéto potvrdenia nemajú podľa slov pediatričky žiadne medicínske opodstatnenie. Napríklad v susednom Česku túto byrokraciu už pediatri viac nevykonávajú. S lekármi podľa pediatričky súhlasia aj rodičia.

„Rodičia chápu, že je to zbytočné, a aj ich to uráža, že prečo by mal niekto iný hovoriť, či jeho dieťa môže alebo nemôže ísť do školy alebo sa lyžovať,“ ozrejmila pediatrička.

Prevencia pred záškoláctvom

Školy vidia jediný opodstatnený význam vypisovania ospravedlneniek iba v tom, že je to prevencia pred záškoláctvom. Niektorí benevolentnejší rodičia totiž nechajú dieťa doma pri každom menšom zakašlaní alebo kýchnutí. Vypisovanie ospravedlneniek ich od toho ale môže odradiť. 

„Keď si majú vysedieť štyri hodiny v čakárni u lekára, tak si to rozmyslia. Ospravedlnenky od pediatra sú teda niečo, čím rodičov odradia od toho, aby dieťa ostalo doma,“ hovorí Speváková.

V minulom roku padlo rozhodnutie nevypisovať papiere v Malackách. Podľa Spevákovej tam školy problémy nemajú. Uvedomujú si totiž kritickú situáciu s ambulanciami naprieč celým Slovenskom. 

ambulancia (2)
zdroj: TASR/František Iván

Aj keď už výzvu pediatri poslali ministerstvu, žiadna diskusia zatiaľ neprebieha. 

Nutná spoločná dohoda

Súčasný dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský mal kontaktovať pre túto situáciu rovnako dočasne povereného ministra školstva už minulý rok. Požadoval zavedenie zmeny. 

„Rezort totiž zastáva názor, že dieťa je v predškolskom zariadení umiestnené na žiadosť rodičov, návšteva predškolského zariadenia do päť rokov života dieťaťa je dobrovoľná. Z týchto dôvodov nie je potrebné ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa prostredníctvom potvrdenia o chorobe vydaného lekárom,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Na zmene sa však musia dohodnúť ministerstvá školstva, zdravotníctva a aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. O zníženie byrokracie v prípade lekárskych potvrdení je ministerstvo školstva ochotné rokovať. 

Pomoc ambulanciám

Ministerstvo zdravotníctva SR chce ambulanciám na Slovensku pomôcť. Nedávno sa preto dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť o 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur).

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po piatkovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora. Avizoval, že poplatky pre pacientov nebudú zavedené.

„Ešte nás čakajú rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie,“ priblížil ešte v januári dočasne poverený minister zdravotníctva Lengvarský.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá