„Pekelné horúčavy“ na Slovensku sú realitou: Teploty vystúpia na +37 °C. Experti radia, čomu by si sa mal vyhnúť

  • Dnešné teploty vystúpia až na +37 °C
  • Nadchádzajúci večer ale môže priniesť schladenie v podobe búrok
Na snímke ľudia sa ochladzujú počas vysokých teplôt a teplomer.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, TASR/Roman Hanc
  • Dnešné teploty vystúpia až na +37 °C
  • Nadchádzajúci večer ale môže priniesť schladenie v podobe búrok

Vlna extrémnych horúčav už naplno zasiahla Slovensko. Včera teploty prvýkrát dosiahli +35 °C, najvyššie v Somotore na juhovýchode.

Horúčavy boli aj na iných miestach Slovenska, kde teploty dosiahli takmer +35 °C. Po Somotore boli najteplejšie Mochovce (+34,8 °C), Slovenský Grob (+34,7 °C), Dudince (+34,6 °C), Mužla a Želiezovce (obe +34,3 °C) a Nitra (+34,1 °C).

Ako informuje portál iMeteo.sk, dnešné teploty budú ešte vyššie a môžu dosiahnuť až +37 °C. Večer a noc však prinesú búrky, najmä na západe Slovenska, čo spôsobí ochladenie. Zajtra bude tak o niečo chladnejšie, ale nie všade.

V závere týždňa bude ešte teplejšie

Momentálne do našej oblasti prichádza veľmi teplý a vlhký tropický vzduch od juhozápadu, čo spôsobuje výrazné dusno.

Teploty dnes ešte stúpnu, prekračujúc hranicu +30 °C na väčšine územia. Ako uvádza portál Počasie & Radar, západné a južné Slovensko môže dokonca zažiť teploty nad +35 °C.

Na druhý deň však očakávame ochladenie. Studený front, ktorý v noci prejde naším územím, prinesie búrky a zníži teploty. Vysoké teploty sa udržia len na juhu krajiny.

V ďalších dňoch sa ešte viac zvýši prísun veľmi teplého vzduchu. Teploty v piatok a sobotu ešte vzrastú. Denné maximá môžu dosiahnuť až +38 °C.

Kde budú úradovať búrky?

Stredná Európa dnes zažije búrky, ktoré zasiahnu viaceré krajiny na západ od nás. Meteorológovia očakávajú ich výskyt v niekoľkých štátoch.

Intenzívne búrky prinesie studený front do Nemecka, Česka, Rakúska a Poľska. Tieto búrky budú charakteristické nielen výdatnými dažďami, ale aj silnými poryvmi vetra. Aj na Slovensku treba rátať s búrkami.

Popoludní alebo večer môžu prvé búrky zasiahnuť západné Slovensko. Numerické modely ešte nie sú celkom zhodné, takže predpoveď sa môže zmeniť. Určite však búrky prídu najneskôr v noci.

Búrky sa budú tvoriť hlavne počas noci a skorého rána na západnom a severozápadnom Slovensku. Miestami môžu byť dosť silné.

Predpoveď je ale náročná, pretože súvislý búrkový systém neprejde cez naše územie. Búrky sa budú tvoriť priamo nad Slovenskom v jednotlivých vlnách. Neskoro večer a v noci sa môžu objaviť narušenia kvôli búrkam, takže sa priprav na možné komplikácie.

Nezvyčajný vzhľad búrok

Na Slovensku sa v utorok objavilo len málo búrok, ale niektoré boli dosť intenzívne. Typické boli stacionárne búrky, ktoré mohli priniesť väčšie množstvo zrážok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Meteorológovia si všimli, že búrky mali rozsiahlu nákovu, čo im dodalo nezvyčajný vzhľad. „Vývoj aj vzhľad búrkových oblakov mali príčinu vo vertikálnom profile prúdenia. V dolnej polovici troposféry bolo prúdenie slabé a práve táto časť je najdôležitejšou pre postup búrkových oblakov,“ vysvetlili.

Silnejšie výškové prúdenie unášalo ľadový materiál nákovy ďaleko od zdroja, čo podporovalo stacionárnosť búrok. „Ak ste teda dnes videli búrkový oblak a predpokladali ste, že ide vaším smerom, s vysokou pravdepodobnosťou ste sa nedočkali, pretože napriek zdanlivému pohybu oblačnosti búrky zväčša zanikali neďaleko od miesta vzniku,“ dodali meteorológovia.

Nadpriemerne horúci mesiac

Tohtoročný jún na Slovensku bol teplotne výrazne nad priemerom. Najväčšiu odchýlku priemernej mesačnej teploty, až 3,0 stupňa Celzia, zaznamenali na Lomnickom štíte. Informuje o tom SHMÚ na svojom webe.

V Rimavskej Sobote meteorológovia zaznamenali najnižšiu odchýlku teploty, iba 1,0 stupňa Celzia. Najvyššiu priemernú mesačnú teplotu, 21,9 stupňa Celzia, namerali v Hurbanove, kým najnižšiu, 14,8 stupňa Celzia, v obci Vyšná Boca.

Jún bol na väčšine Slovenska zrážkovo normálny až nadnormálny. Na niektorých miestach, ako Hurbanovo a Nitra, bol rekordne vlhký. „Percento normálu 1991 – 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 390,9 percenta v Nitre a najnižšie 78,1 percenta v Brezne,“ uviedol SHMÚ.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá