Pekelné horúčavy v Európe skončili. Ochladilo sa aj o 20 stupňov
- Peklu na zemi je nateraz koniec
- Výrazné horúčavy v južnej Európe pomaly utíchajú
- Peklu na zemi je nateraz koniec
- Výrazné horúčavy v južnej Európe pomaly utíchajú
Vlna horúčav, ktorá zasiahla Európu, bola intenzívna, pomerne dlhá a priniesla mnoho škôd v podobe požiarov, s ktorými európske krajiny bojujú naďalej, výkyvy počasia v podobe silných búrok, krupobitia, povodní a ďalších prírodných javov, za ktorými, žiaľ, stojí človek a jeho negatívne prispievanie ku klimatickej kríze.
Keďže všetko má svoj koniec, rovnako to je aj s jednou z najvýraznejších horúčav v južnej Európe, informuje na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
„Peklu na zemi je koniec“ – môžu si postupne vydýchnuť obyvatelia južných prímorských krajín, ktoré poriadne potrápili 45- až 49-stupňové horúčavy. SHMÚ v príspevku informoval hneď o niekoľkých výrazných hodnotách, respektíve lokálnych absolútnych rekordoch, ktoré boli za túto dobu zaznamenané.
„Albánsko zaznamenalo najvyššiu teplotu v histórii a nový rekord má hodnotu rovných 44 °C,“ uviedol ústav.
Ďalej upriamil pozornosť aj na výrazné ochladenie v južnom Rumunsku, kde sa z 40 – 42 °C behom jedného dňa ochladilo na 20 až 22 °C. Rovnako sa ochladilo aj v severozápadnej Afrike – Tunisku, Alžírsku. Práve v týchto krajinách pociťovali 45- až 49-stupňpvé horúčavy počas dvoch intenzívnych týždňov.
Ako uviedol ústav: „Podobne silná vlna horúčav zatiaľ Európe nehrozí, práve naopak – najmä západnú a strednú Európu čaká chladnejšie obdobie.“
Neutrálne počasie na Slovensku
Keďže aj Slovensko je už niekoľko dní „mimo“ horúčav, ani nám nič podobné nehrozí. Z radarov je možné vidieť, že počas dneška môže s daždivými prehánkami počítať najmä sever a východ krajiny, no v poobedných hodinách sa zrážky, ktoré k nám smerujú z Poľska a Českej republiky, zasiahnu aj kúsok západného Slovenska.
Daždivému víkendu sa síce nevyhneme, no podľa doterajších predpovedí, by to nemalo byť nič intenzívne a môže ísť len o prehánky.
„Maximálne teploty dosiahnu na juhozápade a juhu 26 až 30 °C, na juhovýchode 20 až 24 °C, na severozápade a severovýchode 18 až 22 °C a na severe 16 až 20 °C. Vietor bude počas dňa južný postupne západný poobede s rýchlosťou do 20 km/h a nárazmi do 20 až 40 km/h,“ informoval na sociálnej sieti Severe Weather Slovakia o.z.
Európske horúčavy spôsobili niekoľko požiarov
Naposledy sa tak udialo včera, keď desiatky hasičov s podporou lietadiel bojovali s rozsiahlym lesným požiarom na chorvátskom ostrove Čiovo. Informovala o tom agentúra AFP.
Hustý dym bolo vidno i z neďalekého mesta Split. Vzhľadom na silu vetra sa plamene rýchlo šírili, ale domy na ostrove zatiaľ nie sú ohrozené, uvádza sa vo vyhlásení národného združenia hasičov.
Požiar, ktorý vypukol začiatkom tohto týždňa neďaleko turistami obľúbeného chorvátskeho mesta Dubrovník, sa podarilo dostať pod kontrolu v stredu.
Spravodajský web Novinky.cz vo štvrtok napísal, že medzinárodné letisko v meste Trogir obmedzilo prevádzku tak, že lietadlá štartovali a pristávali len z jedného smeru. Letecký koridor smerom na Split bol uzavretý vzhľadom na to, že ho využívajú hasičské lietadlá.
Chorvátske pobrežie posiate viac ako 1 000 ostrovmi a ostrovčekmi navštívia každoročne milióny turistov, doplnila AFP. Okrem iného bolo zasiahnuté Grécko, výrazne ostrov Rodos, talianska Sicília, Tunisko, Turecko a Chorvátsko.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: FB/SHMÚ, TASR, accuweather, FB/Severe Weather Slovakia o.z.