Pekelné počasie sa náhle prudko zmení: SHMÚ vydal výstrahy 2. stupňa, valí sa na nás studený front (PREDPOVEĎ)
- Nedeľa sa začala príjemným počasím
- To sa však v popoludňajších hodinách zmení
- Ovplyvní ho jeden zásadný faktor
- Nedeľa sa začala príjemným počasím
- To sa však v popoludňajších hodinách zmení
- Ovplyvní ho jeden zásadný faktor
Nedeľné ráno víta Slovákov príjemným teplom a slnečným počasím. V niektorých častiach krajiny sa teploty môžu vyšplhať až nad 35 °C, čo láka mnohých na outdoorové aktivity. Ak ale plánuješ svoj deň stráviť vonku, zbystri zrak.
Idylické podmienky sú totiž len dočasné. Meteorológovia varujú pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý má dramaticky zmeniť atmosférické pomery. Táto náhla zmena počasia sa očakáva už okolo poludnia, píše portál iMeteo.
Ranná pohoda tak bude len krátkym intermezzom pred výrazným zhoršením. Studený front prinesie prudký obrat, ktorý ukončí krátkodobé letné teploty. Obyvatelia by preto mali byť pripravení na rýchlu zmenu počasia a prispôsobiť tomu svoje plány na nedeľné popoludnie.
Blesková aktivita
Denná teplota sa má podľa SHMÚ pohybovať medzi 31 až 36 stupňami. Na severozápade bude 26 až 31 stupňov, popoludní sa však ochladí. Očakáva sa výrazná zmena rýchlosti južného vetra.
Idylka teplého počasia sa tak prudko zmení. Studený front, ktorý prichádza na naše územie, podľa totiž so sebou prinesie aj výrazné a prudké zmeny už v popoludňajších hodinách. Momentálne prechádza územím Moravy. Obyvatelia by mali byť pripravení na zvýšenú opatrnosť, najmä v súvislosti s očakávaným silným vetrom.
Hlavným rizikom, ktoré je spojené s prechodom frontu, je totiž práve intenzita vetra. Južné prúdenie sa rýchlo zmení na severozápadné, pričom jeho sila výrazne narastie. Očakávajú sa nárazy vetra 50 – 70 km/h na celom území, s možnosťou prekročenia 80 km/h na západe Slovenska. Tento silný vietor môže spôsobiť menšie materiálne škody a vzhľadom na suchú pôdu je pravdepodobné zvírenie prachu, obzvlášť v poľnohospodárskych oblastiach.
Výstrahy v týchto okresoch
Okrem vetra prinesie front aj mierne zrážky a slabé búrky. Predpokladané množstvo zrážok je však nízke, len niekoľko milimetrov. Hoci numerické modely naznačujú možnosť búrok, ich intenzita by mala byť nízka a bez výrazných sprievodných javov. Výskyt bleskov je otázny a pravdepodobne bude len ojedinelý.
Vzhľadom na očakávané poveternostné podmienky sa odporúča zvýšená opatrnosť. Ľudia by sa mali vyhýbať stromom kvôli riziku pádu konárov alebo menších stromov počas náhlej zmeny počasia.
SHMÚ vydal pre niektoré okresy dokonca výstrahy druhého stupňa. Týkajú sa hlavne južného a východného Slovenska.
V týchto okresoch sa totiž očakávajú vysoké teploty, ktoré môžu dosiahnuť 36 stupňov Celzia. Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia – najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou.
„Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín,“ uvádza SHMÚ.
Odporúča preto pravidelný pitný režim, a to aj v prípade, že nepociťuješ smäd. Snaž sa obmedziť fyzickú námahu a nezdržiavaj sa na priamom slnku. Pobyt v exteriéri by si mal minimalizovať.
Pre niektoré okresy, ako napríklad Turčianske Teplice, platí výstraha prvého stupňa pred búrkami. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.). Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ uvádza SHMÚ.
Zdroje: iMeteo, SHMÚ, SHMÚ