Peking otriasa rýchla a zúrivá epidémia, nastal kritický moment. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 398
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 671
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 398
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 671
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 820 925, za predchádzajúci deň pribudlo 35 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 398 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 067 460, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 776 576 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 951 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 10 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 862.
„Epidemická situácia sa na Slovensku od začiatku roka výrazne zlepšila, v marci však počet zomretých začal opäť stúpať. Vyššiu nadúmrtnosť spôsobil stále ešte vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale aj výrazný nárast zomretých na choroby dýchacej sústavy či infekčné a parazitárne choroby, ako bol päťročný priemer pred pandémiou,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Z hľadiska príčin úmrtí podľa štatistikov v marci naďalej pretrvával vyšší počet osôb, ktoré zomreli na následky infekcie COVID-19. Spolu v marci na nový vírus zomrelo 614 osôb, teda najviac v tomto roku.
„Medziročne sa síce ich počet znížil o viac ako tri štvrtiny, ale podľahol mu každý deviaty zomretý a podieľal sa 11 percentami na všetkých úmrtiach,“ zdôraznil ŠÚ SR s tým, že infekcia COVID-19 bola v marci štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí. Pred ňou sa umiestnili choroby obehovej sústavy (42 percent úmrtí), nádory (18 percent) a choroby dýchacej sústavy (12 percent).
Masové testovanie
Peking spustil v utorok v 12 mestských častiach hromadné testovanie na Covid. Masové testovanie sa dotýka približne 20 miliónov ľudí. K takémuto kroku úrady pristúpili po tom, ako sa tam vyskytli desiatky prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Informuje The Guardian.
https://twitter.com/michaelmohk/status/1505942878396239873
Pekinskí predstavitelia nariadili obyvateľom 12 najľudnatejších štvrtí mesta, aby podstúpili tri kolá PCR testov. Najľudnatejšia štvrť Čchao-jang začala s hromadným testovaním už v pondelok, zvyšných 11 mestských častí sa k nej pridalo v utorok. Z čínskeho hlavného mesta za pondelok hlásili 33 prípadov lokálneho prenosu nákazy koronavírusom.
Nariadenie hromadného otestovania obyvateľstva spôsobilo v Pekingu vlnu panických nákupov, avšak štátne médiá uisťovali obyvateľov, že sa nemusia obávať nedostatku tovaru. Viaceré tamojšie supermarkety pred začiatkom testovania výrazne doplnili svoje zásoby a v nedeľu tiež napríklad aj predĺžili otváracie hodiny.
Obyvatelia Pekingu sa podľa AFP obávajú, že by sa v meste mohol zopakovať rovnaký scenár, aký sa odohráva v Šanghaji, kde už niekoľko týždňov platí lockdown. Ľudia majú ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom.
Peking okrem testovania sprísnil aj kontroly pri vstupe do mesta, pričom aktuálne vyžaduje od každého prichádzajúceho negatívny výsledok testu na Covid nie starší ako 48 hodín.
„Vypuknutie pandémie v Pekingu prichádza rýchlo a zúrivo,“ povedal na tlačovej konferencii Xu Hejian, hovorca miestnej samosprávy a dodal, že snahy Pekingu o prevenciu a kontrolu epidémie „dosiahli kritický moment“. Informuje CNN.
Remdesivir aj pre deti
Americký úrad pre potraviny a liečivá v pondelok oznámil, že rozšíril schválenie lieku remdesivir na liečbu Covidu a to u detí, ktoré majú aspoň 28 dní a približne 3 kilogramy.
Ide o prvú schválenú liečbu pre deti mladšie ako 12 rokov. Aby mali nárok na liečbu, musia byť hospitalizované alebo mať mierny až stredne závažný Covid-19 a vysoké riziko progresie. Informuje FDA.
Liek vyrobený spoločnosťou Gilead Sciences a predávaný ako Veklury bol schválený na liečbu niektorých dospelých a pacientov vo veku 12 rokov a starších, ktorí vážili najmenej 39 kilogramov.
https://twitter.com/US_FDA/status/1518652979116756996
„Keďže COVID-19 môže spôsobiť závažné ochorenie u detí, z ktorých niektoré v súčasnosti nemajú možnosť očkovania, stále existuje potreba bezpečných a účinných možností liečby aj pre túto populáciu,“ vysvetlila v tlačovej správe Patrizia Cavazzoni, riaditeľka Centra pre hodnotenie a výskum liekov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, MZSR, FDA, TASR, SITA