Pellegrini do éteru ostro voči Valášekovi: „Na námestiach to krásne znie, a keď ide o realitu…“
- Predseda Pellegrini kritizoval účasť opozície
- Podpredseda strany PS Tomáš Valášek upozorňuje na to, že predseda porušuje vlastné sľuby
- Predseda Pellegrini kritizoval účasť opozície
- Podpredseda strany PS Tomáš Valášek upozorňuje na to, že predseda porušuje vlastné sľuby
V dnešnej rozhlasovej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy diskutovali predseda parlamentu Peter Pellegrini a podpredseda strany PS Tomáš Valášek.
Riešili sa protesty na námestiach, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, prezidentská kandidatúra, ale aj vzťah Slovenska s Európskym parlamentom.
Po tom, čo vládna koalícia schválila, že novela zákona pôjde v zrýchlenom konaní, obmedzila diskusiu v prvom čítaní na 20 hodín a posunula návrh do druhého čítania. Očakáva sa, že v druhom čítaní sa budú podávať pozmeňujúce návrhy. Keď sa aj pri tomto čítaní časová rozprava obmedzí, o novele trestného zákona by mohli poslanci koalície rozhodnúť už budúci týždeň.
O novele trestného zákone sa Pellegrini vyjadril ako o najdlhšej diskusii v histórii, ktorá prebieha každý týždeň aj v médiách a na konferenciách. Podľa jeho slov sa nič dramatické nedeje a robí sa z toho veľká politická vec. Opozícia podľa neho túto tému využíva na to, aby sa nejakým spôsobom snažila zvrátiť výsledok volieb.
Tomáš Valášek však oponoval, pripomenul, že opozícia hovorí o zákone tak dlho, pretože vláda hrubo obišla legislatívne procesy. Skrátené legislatívne konanie sa môže používať iba vo výnimočných prípadoch. Vláda skrátené legislatívne konanie, podľa jeho slov, odôvodnila slabo. Valášek ďalej vyzdvihol, že napriek tomu, že Pellegrini sľúbil, že parlamentnú diskusiu nezruší, o pár dní na to ju zrušil. Pellegrini však apeloval, že on takéto právomoci nemá.
Mali ste nás prehlasovať
„Viete, čo je na tom čarovné a pekné, na demokracii? Že vláda dá svoj návrh, odôvodní, a zo 150 poslancov musí nájsť väčšinu, ktorá sa presvedčí a bude súhlasiť s týmto návrhom. O tom je demokracia, pani kolegyňa aj pán Valášek,“ vyjadril sa Peter Pellegrini v diskusii. Pokračoval, že demokraticky zvolení poslanci hlasovali, že zákon chcú prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Predseda parlamentu sa nechal počuť, že opozícia robí protesty, ale pri hlasovaní ich nebol plný počet. Vyjadril sa, že keď hlasovaním môžu zabrániť prejdeniu zákona, namiesto toho, aby prišlo všetkých 71 opozičných poslancov, prišlo ich iba 38. „A keď môžete hlasovaním skúsiť prečísliť opozíciu, tak namiesto toho, aby ste tam boli do nohy a boli proti návrhu zákona, tak ste tam boli 38, polovica z celej vašej slávnej opozície. Na námestiach to krásne znie, a keď ide o realitu, neprídu ani do roboty,“ vyjadril sa tvrdo.
Do vyjadrenia mu zasiahla redaktorka, ktorá predsedovi pripomenula, že ak by tam aj boli všetci poslanci, prehlasovanie by nebolo možné. Opozičný poslanec Valášek sa vyjadril jasne: „Máme za sebou niekoľko mesiacov, 4 mesiace už je to teraz zhruba, o kompetenčnom zákone, o rozpočte, o programovom hlásení, a teraz o trestnom zákone. Drvivá väčšina vstupov do rozpravy, bola len a len zo strany opozície. Za koalíciu tam bolo posledný mesiac v priemere, koľko, pán predseda? Vy tam sedíte. 5 ľudí? 6 ľudí? Zvyšných 74 poslancov koalície sa za takých 5-tisíc mesačne ani len neunúvalo ísť do práce. To si môžu pokojne diváci a poslucháči overiť zo záznamu z Národnej rady.“
Generálna amnestia pre zlodejov
Poslanec Valášek tiež zodpovedal, prečo sa tak dlho opozícia zaoberá novelou trestného zákona. „To, čo robíme v tej rozprave, nahrádzame robotu, ktorú si mala urobiť vláda. My rozoberáme ten nešťastný návrh zákona na márne kúsky, odkrývame, aké nebezpečné nezmysly doňho vláda dala. Prišli sme na to, že idú robiť, prosím vás, že generálnu amnestiu pre autičkárov, zlodejov, viete, že keď ukradne niekto auto po novom, a ak je to auto za menej ako 35-tisíc, čo väčšina z nás čo nemá limuzíny, na nás to platí, tak to je len podmienka?,“ povedal Valášek.
Keď sa redaktorka Sobotných dialógov opýtala predsedu Pellegriniho, aké budú pozmeňovacie návrhy, odpovedal na príklade už spomínaného auta. „Viete, ja ešte neviem, či bude hodnota v zákone 35-tisíc alebo menšia, pretože ešte sa budú nejaké úpravy robiť. Ale ja vám poviem, ak vy ste spokojný s tým, že človeku na Slovensku ukradnú auto za 40-tisíc, my chytíme páchateľa, auto je rozobraté, predané do zahraničia alebo do šrotu, ja neviem kde, a ide na štyri roky do basy, a to je všetko. Ak toto myslíte, že je správne, tak si v tomto žite. Ja chcem, aby sme mali trestný poriadok, ktorý prinúti dotyčného pána tých 40-tisíc zaplatiť tej obeti, a tomu majiteľovi auta, a mať podmienku. A keď nezaplatí za to auto alebo nevráti tomu človeku aspoň peniaze, keď nie samotné auto, potom nech ide do basy,“ vysvetlil predseda parlamentu.
Toto nevychádza
Pokračoval, že Slovensko má jedny z najvyšších trestov v rámci celého vyspelého sveta, a má druhé najpreplnenejšie väznice v rámci Európy. „Pre nás je dôležité, aby obete trestného činu boli čo najviac odškodnené, a nie aby sme v base ľudí 3, 5, 10 rokov držali, urobili z nich recidivistov a ešte im aj platili každodenný pobyt.“
Do monológu Petra Pellegriniho vstúpila redaktorka relácie a upozornila ho na to, čo povedal. A to, že v prípade, ak zlodej nezaplatí obeti škodu na majetku, tak či tak poputuje do väzby. Predseda redaktorke skočil do reči, zakoktal sa a pokračoval: „No potom už ide do väzenia, to tak funguje… ale viete, opozícia si vyberie vždy taký príklad, ktorým chce zapôsobiť na city, lenže jednoducho to treba brať komplexne. A hovoria to aj sudcovia, ktorí vítajú takúto úpravu, hlavne tí, ktorí odsudzujú dennodenne páchateľov.“
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: RTVS Sobotne dialógy