„Pellegrini je nechcená a drahá nevesta.“ Biznis Dráčika rastie napriek kontroverznému blogu

  • Hračkárstvo Dráčik naďalej publikuje blogy o vojne na Ukrajine, LGBTQ+ komunite a pandémii
  • Napriek takýmto konšpiráciám sa mu s tržbami darí
Hračkárstvo Dráčik
  • Hračkárstvo Dráčik naďalej publikuje blogy o vojne na Ukrajine, LGBTQ+ komunite a pandémii
  • Napriek takýmto konšpiráciám sa mu s tržbami darí

Najväčší predajca hračiek na Slovensku s konšpiračnými teóriami nekončí. Napriek tomu, že na stránke o hračkách pre deti vyjadruje svoje názory a presvedčenia, ktoré súvisia s konšpiráciami alebo politikou, mu biznis „sype“. 

Od Dráčika sa dištancovalo aj Lego

Na internetovej stránke Dráčik uverejňuje takéto blogy od roku 2022, informuje Forbes. Pri prehliadaní hračiek, ktoré si chcel kúpiť dieťaťu na Vianoce, si teda prečítaš aj zopár blogov o slovenskej či zahraničnej politike alebo pandémii. Dušan Víglaský, ktorý je zakladateľom a majiteľom Dráčika, sa k týmto textom aj priznal. 

dráčik
zdroj: Screenshot/Dráčik.sk

Jeho kontroverzné texty vyvolali v roku 2022 na slovenskej internetovej scéne vzburu. Heslo #bojkotujemdracik používal nejeden influencer. Okrem nich situáciu negatívne vyhodnotili aj niektorí jeho dodávatelia, napríklad Lego, ktoré sa od Dráčika dištancovalo a zrušilo mu inzerciu, uvádza Forbes. Zdá sa, že ani to Víglaského nezastavilo a blogy konštantne a pomerne pravidelne publikuje. Posledný je z 6. decembra tohto roku.

Pellegrini je nechcená nevesta, tvrdí 

„Pellegrini je nechcená a drahá nevesta,“ napísal autor príspevku. Podľa neho urobil prezident s premiérom dohodu o pandémii a vojne na Ukrajine. Zároveň vyššie v článku uviedol, že „ako správna nevesta zlatokopka požadoval určité posty. Kľúčové posty, kde je treba okrem iného zakryť mediálnu a farmaceutickú mafiu a zbytočne do toho nerýpať.“

Opäť v príspevku spomínal aj fakt, že keď bola na Slovensku pandémia, pretláčali tu „jedy, pardon, lieky, ktoré ľudí poškodili, a tie, ktoré im pomôcť mohli, sa zakazovali a degradovali.“

Dráčik blog
zdroj: screenshot/Dráčik.sk

Za niektoré príspevky ho riešila česká polícia 

Za jeho vyjadrenia ho rieši česká polícia. Víglaský spomína aj „fašistický Brusel“ – takto označuje úradníkov v európskych inštitúciách. Pravidelne sa vyjadruje na témy týkajúce sa covidu, pandémie, vojny na Ukrajine či píše dezinformácie o LGBTQ+ komunite. 

V máji roku 2024 sa vyjadril aj na margo Startitupu. „Startitup. Závistlivci, demagógovia, zúfalci a klamári. Keď nemajú argumenty, tak vás označia za konšpirátora a ešte pridali, že som mal problémy s políciou.“ To, že mal Víglaský problémy s políciou, potvrdilo viacero médií vrátane Forbes či Hospodárskych novín

Pre Lidovky.cz to tiež potvrdila hovorkyňa Policajného prezídia Irena Pilařová s tým, že podrobnosti prípadu prezradiť nemohla. Vyjadrila sa však, že sa prípadom začali zaoberať a posudzujú, či ide o protiprávne konanie. 

Medzi hračkárstvami na Slovensku kraľuje na popredných miestach

Dráčik je na trhu už nejaký ten piatok a medzi hračkárstvami na Slovensku kraľuje na popredných miestach. V roku 1991 spoločnosť založil Dušan Víglaský. Podľa údajov z FinStatu „spoločnosť Dráčik DIVI, s. r. o. v roku 2023 zvýšila zisk o 4 % na 2,089 mil. € a tržby jej narástli o 3 % na 72,49 mil. €“.

Blogy ani bojkot tržby spoločnosti, zdá sa, neovplyvnili. Na samotnej stránke Dráčika sa píše, že v roku 2022 mali 149 predajní, z toho 76 na Slovensku a 73 predajní v Čechách a na Morave.

Redakcia Startitup oslovila Dráčik s otázkou, či je podľa Víglaského vhodné uverejňovať príspevky takéhoto charakteru práve na stránku s hračkami. Odpoveď zatiaľ neprišla. V prípade zmeny budeme článok aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Dráčik.sk, Forbes, HNonline.sk, Lidovky.cz, FinStat

Najnovšie videá

Trendové videá