Pellegrini navrhol Hegerovi „šalamúnske“ riešenie krízy
- Premiér by podľa šéfa Hlasu mal požiadať parlament o vyslovenie dôvery
- Štvorkoalícia by najradšej zostala v pôvodnej zostave
- Premiér by podľa šéfa Hlasu mal požiadať parlament o vyslovenie dôvery
- Štvorkoalícia by najradšej zostala v pôvodnej zostave
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) by mal požiadať o dôveru v parlamente, ak chce vládnuť v menšinovej vláde. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Podľa lídra Hlasu-SD by sa tak ukázalo, ktorí poslanci ho podporujú. Rovnako by mal Heger povedať i to, s kým bude spolupracovať.
„Keď je premiér taký slušný a nemieni fungovať s fašistami a extrémistami, nech požiada o dôveru,“ vyhlásil.
Hlas Hegera nepodrží
Pellegrini povedal, že „v žiadnom prípade“ Hegerovu vládu podporovať nebude. Podľa jeho názoru by sa čo najskôr mali dohodnúť na zmene ústavy naprieč politickým spektrom a na skrátení volebného obdobia. Zároveň je zvedavý, keď odíde SaS z koalície, čo urobí predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý nie je naklonený menšinovej vláde.
„Dohodnime sa na predčasných voľbách a dovtedy garantujem, že aj väčšia časť opozície vždy podporí odchádzajúcej vláde veci, ktoré budú na prospech ľuďom,“ povedal. Vláda si musí podľa Pellegriniho priznať, že zlyhala a nezvládla svoj mandát.
Podľa lídra mimoparlamentného Hlasu-SD prezidentka Zuzana Čaputová pri prvom pokuse opozície o vyhlásenie referenda urobila chybu, keď sa obrátila na Ústavný súd SR. Ak to urobí i teraz, budú to akceptovať.
Hlas-SD podľa slov jeho lídra odmieta spoluprácu s ĽSNS a OĽANO. Definitívne rozhodnutie okolo Republiky zatiaľ nie je. Potvrdil, že s Progresívnym Slovenskom nerokoval.
Pellegrini sa zároveň pýta, kedy vláda prijme opatrenia v boji proti energetickej kríze. V pondelok (5. 9.) plánujú predstaviť vlastné opatrenia. Medzi nimi je napríklad vyše 500 eur pre každého seniora, ktoré majú podľa neho dostať do Vianoc. Zároveň navrhuje, aby domácnostiam poslali počas niekoľkých mesiacov energetický šek. Chcú tiež zastropovať ceny energií.
Koalícia sa chce udržať
Najlepším riešením koaličnej krízy by bolo zachovanie štvorkoalície. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš reagoval, že riešením sú predčasné voľby.
Tomáš súčasnú vládu kritizuje, že doposiaľ nepredstavila riešenia na vysoké ceny energií. „My k návrhom budeme pristupovať konštruktívne, no najprv by sme ich radi chceli vidieť,“ doplnil.
Grendel reagoval, že energetickú krízu chcú zmierniť rôznymi opatreniami na pomoc ľuďom. „Myslím si, že vďaka nadvýberu daní na to budeme mať zdroje,“ skonštatoval. Stranícke škriepky pri tomto musia ísť podľa neho bokom.
Fungovanie možnej menšinovej vlády podpredseda parlamentu komentovať nechcel. „Počkajme, ako kríza skončí,“ doplnil. V prípade menšinovej vlády by mal premiér Eduard Heger (OĽANO) podľa Tomáša dať hlasovať o dôvere vlády.
Diskutujúci sa rozprávali aj o prípadných zmenách na ministerských postoch po možnom odchode SaS z koalície. Mená možných nástupcov Grendel konkretizovať nechcel.
Zmena ústavy by pomohla
Tomáš víta i návrh šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) na zmenu Ústavy SR, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie. Grendel ho nepodporuje. „Tá možnosť tu v nejakej podobe je, napríklad keď premiér odstúpi. Nemyslím si, že takáto novela ústavy je dobrá cesta,“ dodal.
Koaličná kríza, ktorá v týchto dňoch vrcholí, začala schválením tzv. prorodinného balíčka z dielne strany OĽANO. Koaličná SaS s opatreniami nesúhlasila a návrh nepodporila, rovnako ako prezidentka, ktorá návrh zákona vrátila na prerokovanie do parlamentu.
OĽANO však s podporou hlasov extrémistov prelomilo veto prezidentky, na čo šéf SaS Richard Sulík vyhlásil, že požaduje odstúpenie Igora Matoviča z postu ministra financií. Inak SaS odíde z koalície a demisiu podajú všetci jej ministri.
Ultimátum skončilo 31. augusta a v tento deň Richard Sulík priniesol prezidentke Zuzane Čaputovej demisiu. Ostatní ministri SaS tak majú urobiť v pondelok 5. septembra.
Prezidentka po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom vyhlásila, že takto sa vládnuť nedá a premiéra poslala domov s úlohami. Má jej predostrieť plán vládnutia menšinovej vlády, ako aj jej novú zostavu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: TASR