Pellegrini po rokovaní so šéfom NATO Ruttem: „Môže sa stať, že dohoda o mieri bude uzavretá bez nás“
- Slovensko ostáva spoľahlivým členom NATO
- Pellegrini diskutoval o investíciách do obrany, bezpečnosti a aktívnej úlohe krajiny v Aliancii

- Slovensko ostáva spoľahlivým členom NATO
- Pellegrini diskutoval o investíciách do obrany, bezpečnosti a aktívnej úlohe krajiny v Aliancii
Slovensko je a zostane pevným členom Severoatlantickej aliancie a nemá žiaden záujem meniť svoje ukotvenie v NATO ani v Európskej únii.
Po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem to potvrdil prezident SR Peter Pellegrini. Hlavnými témami rokovania boli obranná spolupráca, financovanie armády a budúca pozícia Slovenska v aliančných štruktúrach, informuje agentúra TASR.
Slovensko chce silnejšiu pozíciu v NATO
Pellegrini vyjadril ambíciu, aby sa v rámci NATO angažovalo viac Slovákov na vedúcich pozíciách v Bruseli. Zároveň zdôraznil, že Slovensko má záujem o zriadenie centra excelentnosti na delostreleckú paľbu na svojom území. Podľa neho krajina disponuje historickou expertízou v tejto oblasti a po rozsiahlych investíciách vyrába veľké množstvo munície a delostreleckých systémov.
„Slovensko je jedným z lídrov v tomto regióne a chceme túto pozíciu upevniť. Delostrelecké centrum by mohlo slúžiť nielen nám, ale aj našim aliančným partnerom,“ uviedol Pellegrini.
EÚ musí byť aktívnejšia pri mierových rokovaniach
Prezident sa vyjadril aj k aktuálnej geopolitickej situácii a mierovým rokovaniam medzi svetovými mocnosťami. Podľa neho sa Slovensko nebude zaoberať tým, kto s kým rokuje, ale je logické, že o budúcom vývoji diskutujú najväčšie svetové veľmoci.
„Ukrajina musí byť súčasťou týchto diskusií, keďže sa konflikt týka práve jej. No zároveň som presvedčený, že Európska únia musí zaujať sebavedomý postoj a aktívne sa dožadovať miesta za rokovacím stolom. Nemôžeme iba čakať, či nás niekto prizve, ale musíme prísť s vlastnými návrhmi, ako zabezpečiť trvalo udržateľný mier,“ vyhlásil Pellegrini.
Podľa neho bez bezpečnostných garancií zo strany EÚ a USA nebude možné dosiahnuť stabilný mier na Ukrajine. „Ak sa Európa neangažuje, môže sa stať, že dohoda o mieri bude uzavretá bez nás a naše záujmy nebudú dostatočne reflektované,“ upozornil.
Financovanie obrany a budúca stratégia
Prezident zdôraznil, že Slovensko si uvedomuje svoj morálny investičný dlh do vybavenia Ozbrojených síl SR. V tejto súvislosti pripomenul, že Aliancia čelí náročnej diskusii o zvyšovaní výdavkov na obranu.
„Pred členskými štátmi NATO je náročná debata o tom, na aké percento má stúpnuť objem výdavkov na zbrojenie a akým tempom tieto výdavky možno dosiahnuť,“ povedal prezident.
„Slovensko už dosiahlo úroveň výdavkov na obranu vo výške dvoch percent HDP a v nasledujúcich troch rokoch ich plánuje udržať. Sme však otvorení aj ďalším rokovaniam o ich navýšení. To si však vyžaduje intenzívnu domácu komunikáciu, aby sme dokázali vyvážiť výdavky na zdravotníctvo, školstvo a sociálny systém s potrebami našej obrany,“ vysvetlil Pellegrini.
Poďakoval sa generálnemu tajomníkovi NATO za návštevu a možnosť prezentovať unikátne výcvikové centrum na Lešti.
„Lešť patrí medzi najlepšie výcvikové zariadenia v regióne a je k dispozícii aj ozbrojeným silám našich aliančných partnerov,“ dodal.
Mark Rutte sa v Bratislave stretol aj s podpredsedom vlády a ministrom obrany Robertom Kaliňákom. Pôvodne mal rokovať s premiérom Robertom Ficom, ktorý však odletel do USA na konferenciu konzervatívcov, informuje Denník N.
Silný záväzok voči NATO
Na záver Pellegrini zopakoval, že Slovensko ostáva spoľahlivým partnerom NATO a bude aj naďalej prispievať k obrane aliančného priestoru. Prioritou ostáva modernizácia armády, zvyšovanie bezpečnosti a aktívna účasť v obranných štruktúrach aliancie. „Naša povinnosť je garantovať občanom bezpečnosť,“ uzavrel Pellegrini.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, Denník N