Pellegrini podpísal novelu zákona: Z II. piliera pôjde 800 miliónov na diaľnice a byty
- Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení
- Novela prináša možnosť investovať prostriedky z druhého dôchodkového piliera

- Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení
- Novela prináša možnosť investovať prostriedky z druhého dôchodkového piliera
Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá umožní dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať financie z druhého piliera do infraštruktúrnych projektov na Slovensku.
DSS sa budú môcť dobrovoľne rozhodnúť, či časť spravovaných úspor investujú do takzvaných alternatívnych investičných fondov na podporu výstavby diaľnic, nájomných bytov, energetickej siete či zelenej infraštruktúry. V utorok o tom informovala Kancelária prezidenta SR.
Tieto investície by mali byť v rámci druhého piliera doplnkové, vhodné na diverzifikáciu. Horná hranica pre celkovú expozíciu voči alternatívnym investičným fondom bude na úrovni 5 % čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. To v súčasnosti predstavuje sumu okolo 800 miliónov eur.
„Celkový objem majetku v správe dôchodkových správcovských spoločností bol na začiatku apríla 2025 na úrovni približne 16,6 miliardy eur. Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú,“ uviedol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.
V súčasnosti DSS podľa rezortu umiestňujú majetok v druhom pilieri prevažne do akciových investícií, ktoré kopírujú vývoj svetovej ekonomiky. Podstatná časť aktív je pritom zameraná na USA, v menšej miere na Európu alebo vyspelé ázijské trhy. Ministerstvo práce chce novelou presmerovať časť investícií dôchodkových fondov aj na Slovensko. Novela zákona nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Realizácia zámeru z dielne ministra Tomáša
Ide o realizáciu zámeru, ktorý minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) predstavil na tlačovej konferencii už 7. apríla tohto roka, ako sme ťa už informovali. Minister vtedy zdôraznil, že kľúčovým princípom zostáva zachovanie dobrovoľnosti.
„Chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj do infraštrukturálnych projektov,“ uviedol vtedy minister Tomáš. „Naďalej budú DSS rozhodovať o tom, koľko a kde investujú,“ potvrdil.
Podpora zo strany dôchodkových správcovských spoločností
Predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov sa už pri predstavení zámeru vyjadril, že zákon podporuje. Ocenil, že ministerstvo akceptovalo pripomienku, aby investície boli dobrovoľné a len v réžii dôchodkových správcovských spoločností.
„Teší nás aj to, že nepôjde o hlavnú časť dôchodkových fondov,“ vyjadril sa Kotov. Podľa ministra by investície mohli smerovať do výstavby nájomných bytov, diaľnic, nemocníc či rozvoja energetickej infraštruktúry. Na financovanie týchto projektov má byť možné využiť prostriedky z dlhopisových, akciových a indexových fondov.
V dôvodovej správe k návrhu zákona sa uvádza: „Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky (napr. výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra a pod.).“
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TASR, archív Startitup