Pellegrini prezradil, či plánuje kandidovať za prezidenta

  • Peter Pellegrini zvažuje prezidentskú kandidatúru
  • O téme bude diskutovať v rámci strany
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini TASR/Martin Baumann
  • Peter Pellegrini zvažuje prezidentskú kandidatúru
  • O téme bude diskutovať v rámci strany

Predseda parlamentu a strany Hlas-SD Peter Pellegrini potvrdil pre portál Správy RTVS, že zvažuje kandidatúru na prezidenta. Zároveň dodal, že o tejto téme budú v rámci strany v najbližších týždňoch diskutovať.

„Túto tému zvažujem, rozhodnutie ešte nepadlo. Môžem potvrdiť, že som túto tému nevylúčil. Ide o stále otvorenú otázku, ktorú v najbližších týždňoch musíme v strane Hlas-SD, aj ja osobne, nejakým spôsobom rozlúsknuť,“ uviedol pre RTVS.

Predseda parlamentu a strany Hlas-SD ďalej dodal, že bude načúvať hlasu verejnosti. Chce zistiť, či si ho ľudia na tomto poste naozaj želajú, alebo si prajú iného kandidáta. 

Korčok vyzbieral potrebné podpisy

O post hlavy štátu sa plánuje uchádzať aj iný politický činiteľ. Diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyzbieral podpisy na svoju prezidentskú kandidatúru. Oznámil to na utorkovej tlačovej konferencii. Má vyše dvojnásobok potrebného počtu podpisov od občanov, čo je podľa zákona 15 000. Prezidentské voľby sa budú konať na budúci rok.

V kampani sa chce Korčok venovať napríklad oblasti dobudovania štátu.

„Máme viac ako 30 rokov od vzniku Slovenska, ale pokiaľ ide o dobudovanie štátu, zastali sme na pol ceste,“ skonštatoval s tým, že treba sfunkčniť mnohé procesy. Uchopiť chce aj tému vlastenectva, ktoré sa podľa neho vytratilo z povedomia ľudí alebo je v slovníku určitej skupiny politikov, ktorí s týmto pojmom narábajú tak, že mnohí občania s tým nechcú mať nič spoločné.

„Moderné vlastenectvo je téma, ku ktorej sa hlásim. Je to jedna z vecí, kde si myslím, že je šanca, aby sme spájali našu spoločnosť,“ povedal s tým, že Slovensko je roztrieštené vzhľadom na množstvo deliacich línií.

Korčok sa poďakoval za finančnú podporu kampane všetkým darcom. Informoval, že má na tento účel zriadený aj transparentný účet. Zámer kandidovať oznámil koncom augusta. Podpisy na občiansku prezidentskú kandidatúru zbiera aj diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš.

ivan korčok
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s 15 000 podpismi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.

Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.

Osud Slovenska nezávisí od jedného človeka

Ako sme ťa už dávnejšie informovali, prezidentka počas tlačovky informovala, že neplánuje v budúcoročných prezidentských voľbách kandidovať. „Dokončím posledný rok svojho mandátu a moja služba v tejto funkcii bude naplnená, o ďalšie volebné obdobie sa nebudem uchádzať,“ povedala hlava štátu.

Prezidentka prezradila, že pred informovaním o kandidatúre musela zhodnotiť, či by mala na ďalšie pôsobenie vo funkcii dosť síl. Nakoniec si priznala, že by týchto síl na ďalší mandát nebolo dosť.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Mrzí ma pritom, ak sklamem tých, ktorí očakávali aj moju opätovnú kandidatúru. Osud Slovenska však nezávisí od jedného človeka,“ poznamenala hlava štátu.

Zuzana Čaputová v prezidentskom paláci v roku 2019 vystriedala Andreja Kisku a nedávno oslávila štyri roky v úrade. Čaputová často skóruje aj v prieskumoch dôveryhodnosti. Vo februárovom prieskume Focusu bola druhá s 39 % po Petrovi Pellegrinim.

V apríli v prieskume dôveryhodnosti Medianu dominovala práve hlava štátu so 41 %. Najdôveryhodnejšou političkou je prezidentka aj podľa prieskumu Ipsosu z mája. Podľa politológa Tomáša Koziaka sú vizitkou Čaputovej pôsobenia v paláci práve pozitívne čísla v prieskumoch.

Podľa jeho názoru prezidentka ako hlava štátu reprezentovala Slovensko viac než dobre. „Čo sa týka zahraničných partnerov, respektíve jej prijímania v zahraničí je dlhodobo vnímaná ako dôstojná reprezentantka svojej krajiny,“ myslí si expert.

Podľa neho sa stačí pozrieť k západným susedom, u ktorých sa voľba nedávna prezidenta podľa jeho názoru niesla v duchu, že chcú mať podobného reprezentanta štátu ako Slováci.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Správy RTVS, TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá