Pellegrini skritizoval Fica, Kotlára i Šimkovičovú: „Skôr či neskôr sa dostane do konfliktu s vládou,“ udrel expert
- Peter Pellegrini skritizoval niekoľkých členov vládneho kabinetu
- Jozef Lenč a Radoslav Štefančík na to majú jasný názor
- Peter Pellegrini skritizoval niekoľkých členov vládneho kabinetu
- Jozef Lenč a Radoslav Štefančík na to majú jasný názor
Počas minulého týždňa ubehol už rok od toho, čo je pri moci vláda premiéra Robert Fica (Smer-SD). Prezident a niekdajší líder Hlasu-SD Peter Pellegrini bude zase vo funkcii hlavy štátu čochvíľa už štyri mesiace. Čo sa týka vzťahu Fica a Pellegriniho, mnoho odborníkov predpokladalo, že vzťah niekdajších kolegov zo strany Smer-SD, bude viac-menej harmonický. Avšak ich prognózy dostávajú v posledných dňoch malé trhliny.
Prezident skritizoval Kotlára, Šimkovičovú aj premiéra Fica
Pellegrini totiž v nedeľu (6. 10.) v relácii V politike na TA3 skritizoval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Koltára, taktiež ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS) a nevyhol sa ani jemnej kritike premiéra Roberta Fica. Naopak, ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) v demisii si zastal.
„Táto vláda sľubovala, že sa bude ľuďom lepšie žiť. Ale ak budem riešiť také správy od pána Kotlára, keď sa ako jediná krajina na svete vzďaľujeme od WHO, čo si nedovolil ani Kim Čong-un, tak to nebude dobrý smer,“ vyhlásil v relácii prezident na Kotlárovu adresu. Na Kotlárove odporúčania o tom, aby Slovensko zastavilo očkovanie mRNA vakcínami, ktoré splnomocnenec a obľúbenec dezinfoscény považuje za „biologickú zbraň“, Pellegrini vyhlásil: „Čudoval by som sa, ak by sa vláda mala zaoberať správou pána Kotlára, že ide o biologickú zbraň.“
Pri téme nedávnej demisie ministerky Dolinkovej prezident zas tvrdil: „Myslel som si, že ak príde k výmene prvého člena vlády, tak to bude úplne iná ministerka.“ Čím pravdepodobne narážal na ministerku kultúry Šimkovičovú, ktorá je dlhodobo predmetom kritiky. Hlava štátu tvrdila, že Dolinkovej prácu sledovala dôkladne a pozorne. Ministerka v demisii podľa neho urobila veľa dobrej práce, aj keď poznamenal, že isté veci sa dali robiť lepšie.
Aby toho nebolo málo, Pellegrini mierne skritizoval aj premiéra Fica, dôvodom boli konflikty vo vnútri strany SNS. „Ak došlo k rozkolu SNS a o slovo sa hlási štvrtá strana (Národná koalícia), je to problém predsedu vlády, aby dokázal udržať väčšinu v parlamente. Posledné pnutie som vnímal tak, že ho pán premiér od seba odtláča. Dnes je to už problém premiéra, je to problém predsedu vlády, aby za novej konštelácie dokázal udržať väčšinu,“ vyhlásil v relácii prezident. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Lenč: Skôr či neskôr sa prezident Pellegrini dostane do konfliktu s vládnou koalíciou
Postavil sa prezident Pellegrini takpovediac premiérovi Ficovi a vláde na odpor? Má problém s niektorými nominantmi vo vládnych rezortoch? Alebo je jeho kritika len miernou reakciou na hlbšie problémy?
„Zdá sa, že situácia v spoločnosti, ale aj v koalícii dospela do takého bodu, že po štyroch mesiacoch pristúpil prezident ku kritike toho, akým spôsobom funguje súčasná vládna koalícia. Čakal som, že skôr či neskôr sa prezident Pellegrini dostane do konfliktu s vládnou koalíciou, čiže ma neprekvapuje, že sa tak stalo,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč.
„Ak považujeme sa spor s vládou, že prezident nebude podpisovať ad hoc zákony, tak to sa už stalo. Teraz vrátil zákon ministrovi Tarabovi, má určité vyjadrenia aj ku konsolidačnému balíčku. Čiže tá miera konfliktnosti tých stretov sa môže stupňovať,“ dodáva expert.
Situáciu o niečo inak vidí politológ Radoslav Štefančík. „Toto ukazuje akoby jeho prvú samostatnosť, prvý kritický moment. Keď sa však človek pozrie na to, čo vlastne povedal, tak to je niečo, čo si zrejme myslia všetci, alebo aspoň väčšina spoločnosti, ktorá ešte stále používa zdravý rozum,“ myslí si odborník.
Avšak podľa Štefančíka, sme v nedeľu mohli vidieť Petra Pellegriniho z čias, keď bol predsedom vlády a síce vedel pomenovať problém, vedel aj naznačiť, kto je vinný za ten problém, no nešiel do nejakého otvoreného súboja.
„To, čo povedal, je mierne kritické, ale nebola tam nejaká vážna výhrada voči premiérovi Ficovi alebo napríklad Andrejovi Dankovi. Bola to výhrada voči konkrétnemu človeku, ktorého niektorí označujú za šarlatána. Žijeme v nejakej realite, nie v nejakom falošnom Matrixe, a pán prezident chcel naznačiť, že by sme sa nemali uberať niekde mimo realitu velebením šarlatánov,“ uzatvára Štefančík.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TA3, Archív Startitup