Pellegrini vidí v diskusii o dvoch pohlaviach dymovú clonu, ktorá zahltí politický priestor. Slovensko má iné priority
- Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k návrhu premiéra Roberta Fica
- Skutočné problémy zmena Ústavy nerieši

- Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k návrhu premiéra Roberta Fica
- Skutočné problémy zmena Ústavy nerieši
Prezident Peter Pellegrini sa v relácii STVR Sobotné dialógy vyjadril k otázke zakotvenia dvoch pohlaví do Ústavy Slovenskej republiky. Podľa neho je prirodzené, že existujú iba dve pohlavia – mužské a ženské –, a za celý svoj život sa s iným pohlavím nestretol. „Ja som za 50 rokov iné pohlavie ako mužské a ženské nevidel a nevidím, prečo by sme sa mali báť takéhoto zakotvenia do Ústavy. Je to prírodný zákon, ktorý však nemusí byť v Ústave,“ uviedol prezident.
Pellegrini zároveň zdôraznil, že diskusia o počte pohlaví je v politickom kontexte skôr dymovou clonou, ktorá neprispieva k riešeniu kľúčových ekonomických či sociálnych problémov Slovenska.
Slovensku táto téma nepomáha
„Treba to vnímať tak, že je to dymová clona, ktorá zahltí politický priestor. Pre slovenskú ekonomiku to neprinesie viac investícií, pracovných miest, (…) ani výkonnejšiu ekonomiku. Ja som takisto zástancom, že sú len dve pohlavia,“ povedal prezident.
Zároveň však nevníma ako problematické, ak by sa uznanie len dvoch pohlaví stalo súčasťou Ústavy. „To hovorím ľudsky. (…) Sú to témy, ktoré môžeme diskutovať, nemyslím si, že by sa zakotvením do Ústavy stalo niečo zlé.“
Odkaz prezidenta vláde
Prezident adresoval vláde výzvu na lepšiu komunikáciu a vnútorný dialóg. Upozornil na riziko, že poslanci môžu získať ministerské posty, no neskôr sa otočiť proti vlastnej koalícii. „Môže sa stať, že poslanci dostanú ministerstvo, a kde je garancia, že o pár mesiacov nebudú hlasovať proti vládnej koalícii?“ pýtal sa rečnícky.
Zároveň pripomenul, že premiér je skúsený politik, ktorý by mal vedieť, ako si zabezpečiť parlamentnú väčšinu. Pellegrini zdôraznil, že vláda by sa mala primárne venovať riešeniu problémov občanov, nie vnútorným sporom. Odporučil preto viac diskusií v rámci koalície ešte pred prijímaním zásadných rozhodnutí, aby sa predchádzalo nezhodám. Podľa neho je kľúčové, aby sa lídri nepostavili pred hotovú vec, ale najskôr dosiahli konsenzus prostredníctvom pravidelného dialógu.
Pokiaľ ide o zvyšovanie výdavkov na obranu, prezident chce zvolať okrúhly stôl politických strán. O tejto téme chce diskutovať ako s koalíciou, tak aj s opozíciou. Za „okrúhlym stolom“ sa majú stretnúť počas najbližších týždňov.
Protestujúci na námestiach
Prezident Pellegrini zdôraznil, že protesty občanov sú legitímnym prejavom demokracie a nikdy ich nebude odsudzovať. Zároveň však apeloval na organizátorov, aby do nich nevnášali tému odchodu Slovenska z Európskej únie alebo NATO.
Podľa neho nejde o reálnu otázku, ktorou by sa krajina zaoberala. Pripomenul, že predsedníčka Európskej komisie ani generálny tajomník NATO nemajú signály o tom, že by Slovensko plánovalo opustiť tieto medzinárodné organizácie. „Nie je to témou, aj keď sa to opozícia snaží prezentovať,“ skonštatoval.
Nominácia Huliaka na post ministra
Prezident Peter Pellegrini sa v relácii vyjadril aj k možnej nominácii Rudolfa Huliaka na post ministra cestovného ruchu a športu. Uviedol, že pred jeho vymenovaním bude chcieť vedieť, či Huliak prehodnotil svoje postoje k členstvu Slovenska v Európskej únii a NATO.
„Bol by som nerád, keby sme mali ministra, ktorý chce vystúpiť z EÚ a NATO. Chcem sa ho opýtať, čo by v tomto rezorte bolo jeho prioritou,“ zdôraznil Pellegrini. Zároveň uviedol, že Huliak je známy svojimi kontroverznými postojmi v oblasti životného prostredia, no tentoraz ide o úplne iný rezort.
Pripomenul, že hoci predseda vlády má právo navrhovať ministrov, prezident disponuje možnosťou takúto nomináciu odmietnuť. Dodal, že nechce byť súčasťou opozičných snáh o destabilizáciu vlády a nebude podnikať kroky, ktoré by mohli viesť k jej pádu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: STVR Sobotné dialógy