„Pellegriniho“ nové šaty: O študentovi, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi (KOMENTÁR)
- Slovensko obleteli správy o študentovi Omaníkovi, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi
- Celá udalosť pripomína rozprávku Cisárove nové šaty
- Slovensko obleteli správy o študentovi Omaníkovi, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi
- Celá udalosť pripomína rozprávku Cisárove nové šaty
Zatiaľ čo si minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) nechal nastreliť vlasy a podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v Moskve vyjadroval „rešpekt a úctu k tomu, čo Ruská federácia pod vedením Putina dokázala“, Slovensko zažilo incident, ku ktorému sa strhla búrlivá spoločenská diskusia.
V centre tohto aktu sa ocitol devätnásťročný ocenený študent Simon Omaník, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Udialo sa tak v pondelok (13. januára), keď prezident privítal 35 stredoškolákov, ktorí si odniesli medaily z medzinárodných olympiád.
K veci sa postupne vyjadril premiér Fico (Smer-SD), prezident Pellegrini, minister vnútra Šutaj Eštok, generálny prokurátor Maroš Žilinka, ale aj expremiér Matovič (Slovensko), exminister obrany Naď (Demokrati), poslanec Krúpa (SaS) a mnohí ďalší politici. Incident sa taktiež stal predmetom záujmu médií, ale aj dezinfoscény.
Fico by študentovi dal „tri facky“, pre Matoviča je „král“
Premiér Fico, v poslednej dobe známy ako „mierotvorca“, študentovi odkázal, že niekto tu „potrebuje tri facky“ a že keby bol na Pellegriniho mieste, tak by sa ho spýtal, či mal detskú izbu. Potom, čo ho naučili jeho rodičia. A po tretie by mu zobral ocenenie a poslal pred všetkými médiami tam, kam patrí.
Dvadsaťšesťročný poslanec Hlasu-SD Michal Bartek Omaníkovo gesto označil za ohavné a povedal tiež, že študent by si skôr zaslúžil jednu otcovskú zaucho a že, keby to urobil on, tak ho doma mama alebo otec zbije tak, že si dva týždne nesadne na zadok a bude mať na oku monokel ešte dva mesiace.
A generálny prokurátor? Ten študentovo gesto považuje nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta.
Reakcie naprieč politickým spektrom sa však, samozrejme, líšia. Taký poslanec Matovič napríklad Omaníka označil za „krála“, šéf Demokratov Naď zase uviedol, že študent má gule a kiežby si od neho zobrali príklad mnohí ďalší.
Aby toho nebolo málo, mnohé médiá začali prakticky ihneď po akte Omaníka heroizovať, naopak dezinfoscéna a jej posluhovači na neho zacielili svoj hejt.
Cisárové nové šaty v dobe postfaktuálnej
O geste študenta, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi Pellegrinimu, si môžeš myslieť naozaj hocičo, avšak z celého tohto príbehu plynie viacero ponaučení. Prvým je, že naozajstná úcta sa nedá kúpiť ani získať funkciou či napríklad zastrašovaním.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Premiér Fico hovorí o troch fackách, Matovič študenta chváli
- Prečo gesto tak trochu pripomína legendárnu rozprávku Cisárové nové šaty
- Aké ponaučenie z celej situácie plynie
- Dezinformátori sa na študenta „vrhli“
- Prečo reakcie politikov hovoria viac o ich mentálnom svete než o situácii samotnej
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre