„Peňažná búrka“ od Sociálnej poisťovne: Mnohí Slováci si prilepšia o stovky eur

  • Vyššie dávky dostanú aj poberatelia nemocenskej, materskej a tehotenskej
  • Zvýši sa aj ošetrovné
Žena a muž hľadia do notebooku a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@freepik
  • Vyššie dávky dostanú aj poberatelia nemocenskej, materskej a tehotenskej
  • Zvýši sa aj ošetrovné

V roku 2024 došlo k zvýšeniu viacerých sociálnych dávok, vrátane ošetrovného. Ľudia, ktorí dostávajú nemocenské, materské alebo príspevky počas tehotenstva, teraz obdržia viac peňazí od Sociálnej poisťovne.

Každý rok sa zvyšuje základ, podľa ktorého sa určuje, koľko ľudia platia za poistenie v prípade choroby, a to tiež ovplyvňuje, ako vysoké môžu byť nemocenské dávky. Ako informuje portál Pravda, tento základ určuje maximálnu sumu, ktorú môžu ľudia dostať, ak sú chorí.

Za dlhodobé ošetrovanie aj 1 462 eur

Od 1. januára, keď niekto potrebuje nemocenské dávky, môže za dva týždne získať najviac 660,30 eura. Pri dlhšom ošetrovaní, ak trvá celý mesiac, suma môže dosiahnuť až 1 462 eur, ak má mesiac 31 dní.

V roku 2024 dosahuje najvyššia možná denná suma ošetrovného 47,16 eura. To znamená, že za dva týždne môže človek získať najviac 660,30 eura. Ak potrebuje dlhodobé ošetrovanie a spĺňa určité podmienky, mesačná suma môže byť najviac 1 414,80 eur za 30-dňový mesiac alebo 1 462 eur za 31-dňový mesiac.

Poistenec dostáva ošetrovné, keď sa stará o osobu celý deň alebo keď poskytuje nepretržitú starostlivosť dieťaťu do 11 rokov alebo do 18 rokov, ak má dieťa zdravotné problémy. Suma ošetrovného je 55 % z denného základu, z ktorého sa počíta. Túto sumu vypláca Sociálna poisťovňa.

Kto má nárok na ošetrovné?

Ak potrebuješ dávku ošetrovného, môžeš sa starať o chorého príbuzného, ako je rodič, dieťa, starý rodič, vnúča, prastarý rodič alebo pravnúča. To isté platí aj pre starostlivosť o choré dieťa, ktoré nie je tvojím priamym príbuzným. Ide napríklad o osvojené dieťa alebo dieťa zverené do tvojej starostlivosti rozhodnutím úradu, vrátane detí tvojho partnera. Môžeš tiež ošetrovať chorého súrodenca, manžela alebo manželku a rodičov tvojho partnera.

Aby si mal nárok na ošetrovné, potrebuješ potvrdenie od lekára. V tomto potvrdení by lekár mal uviesť, že zdravotný stav osoby, o ktorú sa staráš, vyžaduje tvoju starostlivosť alebo potrebuje starostlivosť od niekoho iného vo svojom prirodzenom prostredí.

Na snímke sú pacienti v čakárni u lekára
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Ak ide o krátkodobú starostlivosť, môžeš dostávať ošetrovné aj za osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa do 11 rokov alebo do 18 rokov. Platí to vtedy, ak má dieťa dlhotrvajúce zdravotné problémy. Toto ti umožňuje byť s dieťaťom, keď to najviac potrebuje, a poskytuje ti finančnú podporu.

Plnohodnotná dôchodková dávka

Od tohto roka sa má zrušiť 13. dôchodok ako štátna sociálna dávka. Po novom má byť zadefinovaný ako nová dôchodková dávka. Vyplácať by ho tak mala rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

„Suma 13. dôchodku, štátnej sociálnej dávky, sa podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy pohybuje v rozpätí od 50 do 300 eur. Napriek výraznému rastu spotrebiteľských cien od roku 2020 sa však tieto sumy nezvýšili, čím sa reálna hodnota tejto štátnej sociálnej dávky znížila,“ uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v predkladacej správe.

Nárok na 13. dôchodok by mali mať poberatelia všetkých dôchodkových dávok, ktoré vypláca SP. Tiež by ho mali dostať občania, ktorým dôchodok vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.

Sumy 13. dôchodku pre jednotlivé druhy dôchodkových dávok by mali byť každoročne určené osobitne pre každý druh dôchodku vo výške priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku za celý predchádzajúci kalendárny rok.

Ak by bola priemerná výška daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude minimálne 300 eur. V prípade nároku na viaceré dôchodkové dávky by mali poberatelia dostať len jeden 13. dôchodok, a to v sume, ktorá je najvyššia.

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá