Penta investuje do slovenského zdravotníctva 480 miliónov eur. Predstavila nové vizualizácie svojej nemocnice
- Projekt Nemocnice novej generácie Bory má byť hotový už o tri roky
- Penta sa nechce vzdať svojho projektu a štátu ho prepustiť neplánuje
- Má ponúknuť 14 špičkových operačných sál či urgentný príjem novej generácie, ktoré budú aj so starostlivosťou na najvyššej európskej úrovni
- Projekt Nemocnice novej generácie Bory má byť hotový už o tri roky
- Penta sa nechce vzdať svojho projektu a štátu ho prepustiť neplánuje
- Má ponúknuť 14 špičkových operačných sál či urgentný príjem novej generácie, ktoré budú aj so starostlivosťou na najvyššej európskej úrovni
Projekt Nemocnice novej generácie Bory je bohato diskutovaným developerským počinom na okraji nášho hlavného mesta. Už od jeho ohlásenia sú každé nové informácie mimoriadne očakávané. Dnes sú na svete nové vizualizácie. Spoločnosť Penta plánuje do samotného projektu investovať celých 240 miliónov eur a s ďalšími plánovanými investíciami sa ich investície môžu vyšplhať až na závratných 480 miliónov eur.
„14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov, robotická prípravovňa liekov, zdravotná starostlivosť organizovaná v multidisciplinármych programoch, inovatívne procesy a moderné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie. Aj taká bude prvá koncová nemocnica novej generácie siete Svet zdravia, ktorá práve vyrastá na bratislavských Boroch,“ prezrádza spoločnosť, ktorá rok 2018 uzavrela rok so ziskom 288 miliónov eur, celkové aktíva spoločností v jej portfóliu dosiahli 10,4 miliárd eur.
V posledných dňoch v médiách rezonuje téma o prebratí projektu štátom, ktorý sa chce takýmto spôsobom podieľať na zlepšovaní zdravotnej starostlivosti u nás, no Penta takéto obchodovanie odmieta. „Skupina Penta je otvorená spolupráci so štátom pri snahe zlepšiť poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave, ale nie vo forme majetkovej spoluúčasti nemocnice na Boroch. Tú chce dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou Svetu zdravia,“ uvádza.
Pod jednou strechou tu pacienti nájdu takmer všetky medicínske odbory a starostlivosť tu nájdu bežné aj špecifické zdravotné komplikácie. Postarať sa o nich má viac ako 1200 ľudí tvoriacich personál a Penta si dala za dôležitú úlohu prilákať domov profesionálov, ktorí si namiesto Slovenska vybrali pre výkon svojej praxe zahraničie. „Hnevá ma, koľko mladých lekárov bolo nútených v posledných rokoch z rôznych dôvodov zo Slovenska odísť alebo na Slovensku ani nezačali pracovať. Tendencia je, žiaľ, stúpajúca a doteraz to málokoho zaujímalo. Preto som prijal ponuku konzultanta Sveta zdravia s cieľom prinavrátiť aspoň časť lekárov naspäť do vlasti. Verím, že práve nemocnica novej generácie v Bratislave môže byť projektom, ktorý umožní kariérny a osobnostný rast jednotlivca i pracovných kolektívov,“ hovorí MUDr. Roman Hunák, ktorý dnes pôsobí ako zástupca primára na klinike ortopédie a úrazovej chirurgie v nemeckom meste Greiz.
Zamestnancom investor sľubuje konkurencieschopné ohodnotenie nielen vrámci Slovenska, ale aj nášho hlavného mesta.
O futuristickú budovu v bratislavskej mestskej časti Lamač bude mať rozlohu 53-tisíc metrov štvorcových a autorom projektu je holandské štúdio Dutch Health Architects, ktoré vyhralo medzinárodné výberové konanie a má za sebou bohatú históriu. Pracovalo na viac ako 80 projektoch nemocníc po celom svete. Bude mať efektívne zoradených päť podlaží, pričom na streche nebude chýbať potrebný heliport a nemocnica sa nebude môcť sťažovať na nedostatok lôžok. Tých bude mať viac ako 400. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.
Zdroj: dobrezdravotnictvo.sk, TS, TASR
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska