Pentagón berie UFO vážne. Vzniká nová skupina, ktorá bude monitorovať a „zmierňovať“ jeho hrozby pre národnú bezpečnosť
- Pentagón oznámil, že vytvorí novú skupinu, ktorá bude skúmať UFO
- Skupina má monitorovať a analyzovať výskyt UFO. Ich výskyt môže predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť
- Novovzniknutá skupina má spolupracovať naprieč ministerstvom, ale aj s inými vládnymi agentúrami
- Objavila sa aj kritika, že v skutočnosti Pentagón nechce riešiť UAP a že ide skôr o snahu na odvrátenie pozornosti
- Pentagón oznámil, že vytvorí novú skupinu, ktorá bude skúmať UFO
- Skupina má monitorovať a analyzovať výskyt UFO. Ich výskyt môže predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť
- Novovzniknutá skupina má spolupracovať naprieč ministerstvom, ale aj s inými vládnymi agentúrami
- Objavila sa aj kritika, že v skutočnosti Pentagón nechce riešiť UAP a že ide skôr o snahu na odvrátenie pozornosti
Americké ministerstvo obrany (DOD) oznámilo, že vytvorí novú skupinu, ktorá bude skúmať UFO. Skupina má monitorovať a analyzovať výskyt UFO, formálne známe ako neidentifikované vzdušné javy (UAP), ktoré môžu predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Skupina má spolupracovať aj s inými vládnymi agentúrami
Skupina má spolupracovať naprieč vojenskými pobočkami a inými vládnymi agentúrami. Námestníčka ministra obrany Kathleen Hicksová oznámila vytvorenie skupiny prostredníctvom oznamu.
Hicksová uviedla, že skupina bude slúžiť na „zhromažďovanie a analýzu operácií, spravodajských informácií a údaje kontrarozviedky; odporúčanie politických, regulačných alebo štatutárnych zmien podľa potreby; identifikácia prístupov na prevenciu alebo zmiernenie akýchkoľvek rizík, ktoré predstavujú vzdušné objekty záujmu; a ďalšie činnosti, ktoré riaditeľ považuje za potrebné“.
Oznámenie prichádza po tom, ako Pentagón cez leto zverejnil dlho očakávanú správu o UAP, ktorá ale nepriniesla takmer žiadne závery. Vyšetrovanie ministerstva obrany nedokázalo identifikovať drvivú väčšinu, až 143 z 144 lietajúcich objektov.
Správa zostavená Pentagónom tvrdí, že existuje päť kategórií možného vysvetlenia javov – tajná technológia vyvinutá nepriateľskými veľmocami, ako Rusko a Čína, tajná americká technológia, prirodzene sa vyskytujúci fenomén, vzdušný odpad (napríklad bludné meteorologické balóny) a napokon „iná“ kategória. Pričom posledná skupina by mohla zahŕňať mimozemskú technológiu.
Nevydaný záujem o UAP vzbudila relácia 60 Minutes, ktorá priniesla svedectvá pilotov námorníctva, ktorí tvrdili, že videli neznáme lietajúce objekty takmer každodenne. Objekty sa pohybovali mimoriadne rýchlo, mali pohyby, ktoré odporovali fyzikálnym zákonom a chýbal im viditeľný motor či krídla.
Senát navrhoval vytvorenie programu, do ktorého by zapojili vedcov
V relácii vystúpil aj Luis Elizondo, bývalý riaditeľ Programu identifikácie pokročilých leteckých hrozieb ministerstva obrany, ktorý tvrdil, že Pentagón sabotoval vyšetrovanie programu.
Elizondo je skeptický aj pri oznámení, že ministerstvo obrany vytvorilo novú skupinu, v sérii tweetov spochybnil, či Pentagón skutočne chce vyšetriť UAP a či nejde skôr o snahu na odvrátenie pozornosti od návrhu Senátu USA.
Senátori z Republikánskej aj Demokratickej strany sa dohodli na vytvorení návrhu programu, ktorý by skúmal UAP v spolupráci s vedcami a Národným úradom pre vesmír a letectvo (NASA), uvádza Politico. Program by mal dospieť k záveru, či objekty pozorované pilotmi, ktoré sú zároveň zachytené na viacerých videách, predstavujú hrozbu alebo sú dôkazom nejakej „inej entity“.
„Ak ide o technológiu, ktorú vlastnia protivníci alebo akýkoľvek iný subjekt, musíme to vedieť,“ povedala demokratka z New Yorku Kirsten Gillibrandová. „Pchať hlavu do piesku nie je ani stratégia, ani prijateľný prístup.“
UAP skúma aj nezávislý tím
Okrem Pentagónu skúma UAP aj nezávislý tím vedcov. Tím vedie významný astronóm z Harvardovej univerzity Avi Loeb.
Projekt vedcov Galileo, pomenovaný po talianskom astronómovi zo 17. storočia, chce vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty. Súkromní darcovia projekt doteraz zafinancovali sumou 1,75 milióna dolárov.
Podľa Loeba sa do projektu zapojilo mnoho uznávaných astronómov, ktorí sa prihlásili ako dobrovoľníci ochotní podeliť sa so svojimi znalosťami.
„Je to výhodný návrh pre všetkých, pretože aj keby sme zistili, že tieto letecké javy sú len zriedkavými atmosférickými javmi, naučíme sa aspoň niečo nové,“ povedal astronóm pre NBC News. „Ak tam niečo je, musíme to zistiť.“
V minulosti sa k AUP vyjadrili aj viacerí odborníci, vrátane riaditeľa NASA, i bývalí riaditelia CIA alebo bývalý prezidenta Obama, každý z nich tiež nevylúčil možnosť, že UFO v skutočnosti môže mať mimozemský pôvod.
Zdroje: DOD, Politico, NBC News