Pentagon hlási stovky nových hlásení o UFO. Záhadných prípadov pribúda, Američania zverejnili detaily
- UFO mali zahliadnuť stovky pozorovateľov
- Počet hlásení narastá
- Pentagon prezradil, o čo ide
- UFO mali zahliadnuť stovky pozorovateľov
- Počet hlásení narastá
- Pentagon prezradil, o čo ide
Čo je to vlastne UFO? Iste vieš, že v doslovnom preklade je to „neidentifikovateľný lietajúci objekt“ z anglického „unidentified flying object“. To však nachvíľu bola aj teta Harryho Pottera v tretej časti série o svetoznámom fiktívnom čarodejníkovi. Zoberme si to teda viac vedecky.
Ako píše portál Britannica pojmom UFO označujeme vzdušné objekty alebo optické javy, ktoré vyzerajú ako vzdušné objekty, ktoré divák nedokáže identifikovať. UFO sa prvýkrát stalo hlavným predmetom verejného záujmu po druhej svetovej vojne, pravdepodobne vyvolanej rozvojom raketovej technológie. Niektorí interpretujú pozorovanie neznámych predmetov ako dôkaz, že mimozemský život existuje a navštívil Zem.
Napriek tomu, že mnohí označujú existenciu mimozemského života za konšpirácie, stále existujú tisíce priaznivcov, ktorí dokonca pozorujú oblohu s nádejou, že uvidia nejaký lietajúci objekt. Podľa poslednej verejnej správy Pentagonu, bolo takýchto pozorovateľov viac než dosť.
Záhadné objekty na oblohe
Stovky nových pozorovaní, no mimozemšťania to nie sú, tvrdia z Pentagonu. Americké úrady zaznamenávajú dramatický nárast hlásení o záhadných javoch na oblohe. V období od mája 2023 do júna 2024 pribudlo až 757 nových pozorovaní neidentifikovaných anomálnych javov (UAP), čím celkový počet hlásení dosiahol 1 652 prípadov. Citovalo CNN údaje zo správy amerického úradu.
Tieto pozorovania sa koncentrujú najmä v okolí vojenských základní a zariadení národnej bezpečnosti, čo viedlo americkú vládu k zintenzívneniu svojho vyšetrovacieho úsilia. Riaditeľ Úradu pre riešenie anomálií vo všetkých doménach (AARO) Jon Kosloski zdôrazňuje význam vedeckého prístupu k tejto problematike. „Správy o neidentifikovanom anomálnom jave, najmä v blízkosti miest národnej bezpečnosti, musí vláda USA posudzovať vážne a musí ich vedecky dôsledne vyšetriť,“ uvádza Kosloski.
Z nedávno zaznamenaných prípadov už vyšetrovatelia dokázali objasniť približne 50 hlásení, ktoré sa ukázali ako bežné javy, nie UFO. Prevažne išlo o balóny, vtáky či drony. Ďalších 243 podobných prípadov momentálne čaká na svoje finálne prešetrenie. Značnú časť hlásení, konkrétne 444 prípadov, museli pre nedostatok dôkazového materiálu presunúť do archívu.
UFO či planý poplach?
Osobitnú pozornosť si zasluhuje 21 nevysvetlených prípadov, ktoré si vyžadujú hlbšiu analýzu, a nie je vylúčené, že to naozaj bolo UFO. Medzi pozorovanými objektmi sa vyskytli rôzne geometrické tvary – od gulí cez valce až po trojuholníky. Kosloski otvorene priznáva, že niektorým prípadom nerozumie ani on napriek svojmu fyzikálnemu a inžinierskemu vzdelaniu, a dodáva, že nepozná nikoho, kto by ich vedel uspokojivo vysvetliť.
Napriek intenzívnemu záujmu verejnosti a rôznym špekuláciám o mimozemskom živote, Kosloski jasne uvádza: „Je tiež dôležité zdôrazniť, že do dnešného dňa AARO neobjavila žiadne overiteľné dôkazy o mimozemských bytostiach, aktivite alebo technológii.“
Tieto zistenia poukazujú na to, že počet hlásení o záhadných javoch na oblohe narastá. Avšak väčšinu z nich je možné vysvetliť prirodzenými alebo ľudskými faktormi. Zostáva však malá, ale významná skupina prípadov, ktoré naďalej vzdorujú vedeckému vysvetleniu a motivujú úrady k ďalšiemu skúmaniu.
Zdroje: Britannica, Pentagon, CNN