Pentagón predstavil nový „neviditeľný“ bombardér ako zo sci-fi za 750 miliónov dolárov

  • Pentagón predstavil svoj nový bombardér B-21 Raider
  • Verejnosti ho ukázali po rokoch tajného vývoja
B-21 Raider
B-21 Raider TASR/U.S. Air Force via AP
  • Pentagón predstavil svoj nový bombardér B-21 Raider
  • Verejnosti ho ukázali po rokoch tajného vývoja

Američania predstavili svetu počas piatku svoj najnovší „neviditeľný“ bombardér B-21 Raider. Po rokoch tajného vývoja v rámci programu Pentagónu, ktorý je zameraný proti novým hrozbám, sa ho rozhodli ukázať verejnosti. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Nové bombardéry môžu niesť jadrové i konvenčné zbrane a dajú sa použiť aj bez ľudskej posádky. Vo výrobe je v súčasnosti šesť týchto lietadiel. Vzdušné sily USA (USAF) ich plánujú skonštruovať 100. Podľa agentúry Reuters má jeden kus hodnotu 750 miliónov amerických dolárov.

Bombardér 21. storočia

„Nie je to len ďalšie lietadlo,“ povedal americký minister obrany Lloyd Austin. „Je to stelesnenie odhodlania Ameriky brániť republiku, ktorú všetci milujeme,“ vyhlásil na ceremónii v závode USAF v kalifornskom Palmdale.

B-21 Raider je súčasťou modernizácie jadrových síl USA i reakcie Pentagónu na zvyšujúce sa znepokojenie v spojitosti s možným budúcim konfliktom s Čínou. Má nahradiť starší bombardér B-2 Spirit. Prvý let je plánovaný na rok 2023.

„Pre 21. storočie potrebujeme nový bombardér, ktorý nám umožní čeliť oveľa zložitejším výzvam,“ uviedli predstavitelia vzdušných síl USA v roku 2015, keď oznámili uzavretie kontraktu na výrobu nových strojov so spoločnosťou Northrop Grumman.

B-21 Raider podľa tejto firmy obsahuje v porovnaní s B-2 pokročilejší softvér. Ďalšie zmeny zahŕňajú použitie pokročilejších materiálov s cieľom ešte viac znemožniť zachytenie tohto lietadla radarmi i ďalšie technológie utajenia.

Pentagón sa usiluje modernizovať všetky tri zložky svojej jadrovej triády, ktorá zahŕňa tiež nukleárne balistické strely odpaľované zo zeme a bojové hlavice odpaľované z ponoriek. Pozornosť amerického ministerstva obrany sa presúva od protiteroristického ťaženia posledných desaťročí ku konfrontácii s rýchlou vojenskou modernizáciou Číny, konštatuje AP.

Oprava ukrajinských zbraní

Americká armáda okrem toho nedávno zriadila v Poľsku zariadenie, v ktorom sa opravujú delá ukrajinskej armády poškodené počas bojov. Informovala o tom v sobotu poľská agentúra PAP s odvolaním sa na správy amerického denníka The New York Times (NYT).

V opravovni zriadenej na území Poľska sa vymieňajú hlavne húfnic západnej výroby, ktoré sú opotrebované v dôsledku intenzívneho nasadenia do bojov na Ukrajine. „Proces opravy zbraní v Poľsku, o ktorom sa doposiaľ neinformovalo, začal v uplynulých mesiacoch,“ napísal v piatok NYT.

Americký denník v tejto súvislosti pripomenul, že hlavne niektorých húfnic, ktoré dodali západné krajiny Ukrajine, sú až šesť metrov dlhé a vážia tisíce kilogramov. To prakticky znemožňuje ich výmenu priamo na bojovom poli.

Výmenu opotrebovaných delových hlavní považuje Velenie americkej armády v Európe (US EUCOM) za svoju „prioritu“, a preto zriadilo spomínanú opravovňu na území Poľska, ktoré hraničí s Ukrajinou.

„Ukrajinskí vojaci každý deň vypália na ruské ciele tisíce kusov delostreleckej munície, pričom využívajú moderné kanóny, ktoré im dodali USA a ich spojenci. Ale tieto zbrane sa po mesiacoch nadmerného používania zničia alebo sú poškodené či zničené v priebehu bojov,“ napísal The New York Times.

S odvolaním sa na správy amerických a ukrajinských predstaviteľov denník uviedol, že už desiatky diel ukrajinskej armády museli byť z toho dôvodu stiahnuté z boja za účelom opráv, napísala agentúra PAP.

Zdroje: TASR, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá