Pes zo Spišskej Soboty utekal pred ohňostrojom, našli ho až v Lotyšsku

  • Po niekoľkých dňoch sa psík našiel
  • Majitelia ho budú musieť z Lotyšska dostať naspäť
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/František Iván, TASR/Dano Veselský
  • Po niekoľkých dňoch sa psík našiel
  • Majitelia ho budú musieť z Lotyšska dostať naspäť

Portál TV Noviny prišiel s nezvyčajným príbehom strateného psa, ktorý precestoval zo Slovenska, zo Spišskej Soboty, až do Lotyšska. Na Silvestra mal psa vyplašiť ohňostroj a tak utiekol.

Psa hľadali po celom meste, keď ho nenašli, povešali plagáty a rozposlali to všetkým aj cez sociálne siete.

Po niekoľkých dňoch sa psík našiel, avšak nie na Slovensku, ale rovno v Lotyšsku. Majiteľovi psa prišla SMS správa od ľudí z Lotyšska, ktorí momentálne psa „opatrovali“. Pes precestoval cez tri hranice, ale nie sám. Cestoval 1 300 kilometrov v autobuse s turistami.

Neskôr vyšlo najavo, že už v Poprade si ho pri supermarkete „privlastnila“ žena z Lotyšska, ktorá tam cestovala autobusom, a psíka sa ujala.

Ako povedal majiteľ psa, ktorý je veterinárom, žena musela ísť so psom v Lotyšsku z nejakého dôvodu k veterinárovi, ktorý zistil číslo čipu a neskôr si len dohľadali cez slovenský register skutočného majiteľa, Slováka.

Rodina by chcela dostať tohto psa naspäť domov na Slovensko, no nie je to také jednoduché, ako bola jeho cesta do Lotyšska. Veterinár a majiteľ psa pre portál povedal, že hľadali aj letenky, iné cestné spojenia či kamionistov, no ani jeden z nápadov nevyšiel. Napokon sa podarilo nájsť „dobrovoľníka“, ktorý sa za psom vydá a privezie ho naspäť do Spišskej Soboty.

Najhorší čas pre zvieratá

Zábavná pyrotechnika vyvoláva u zvierat silný strach. Preto je nutné v čo najväčšej miere odstrániť ich dosah na štvornohých miláčikov. Pre TASR to uviedol prezident Komory veterinárnych lekárov (KVL) SR Ľubomír Kráľ. Ľudia tak mali vykonať nielen počas Silvestra a celých vianočných sviatkov, ale aj inokedy, kedy sú v dosahu ohňostroje a delobuchy.

Jednou z možností je vytvoriť najvhodnejšie prostredie počas najhoršieho času. Pes či mačka by sa mali dať dovnútra domu. V izbe by sa malo zapáliť svetlo a zatiahnuť rolety alebo závesy. Pustiť sa môže aj rádio, poukazuje Kráľ.

Zvieratám možno podľa veterinárneho lekára podať aj prípravky na upokojenie. Tie je však nutné zabezpečiť s dostatočným predstihom. „Existuje viacero foriem preparátov (gély, tablety, kvapky, difuzéry, obojky) s rôznymi účinnými látkami a odlišnými mechanizmami pôsobenia,“ poukázal Kráľ. Dodal, že výber lieku treba riešiť s veterinárom, aby sa prihliadlo na konkrétne zviera, jeho stav a potreby.

„Jeho zabezpečenie si netreba nechávať na poslednú chvíľu, keďže nástup účinku nie je okamžitý, ale vyžaduje svoj čas, v niektorých prípadoch aj niekoľko dní,“ poznamenal Kráľ. Použitie liekov na liečbu úzkostí u ľudí je podľa neho nevhodné a pri určitých molekulách kontraindikované.

Zdroje: TV Noviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá