Peter Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona, ktorá reaguje na pripomienky eurokomisie

  • Peter Pellegrini ju podpísal vo štvrtok
  • Zmeny sa týkajú aj premlčacích lehôt
Na snímke prezident Peter Pellegrini
Ilustračné foto TASR/Jaroslav Novák
  • Peter Pellegrini ju podpísal vo štvrtok
  • Zmeny sa týkajú aj premlčacích lehôt

Slovenský prezident Peter Pellegrini podpísal vo štvrtok 25. júla novelu Trestného zákona. Tá úpravami reaguje na pripomienky Európskej komisie (EK). Informuje o tom agentúra TASR.

Do Trestného zákona sa zavádza napríklad úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej lehoty pri trestných činoch poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

Nikto nehlasoval proti

Novelu trestného zákona schválili už minulý týždeň poslanci Národnej rady SR. Úpravy zákona reagujú na pripomienky eurokomisie. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 77 poslancov. Parlament rokoval o novele v skrátenom legislatívnom konaní, dodáva TASR.

Hlasovania sa minulý týždeň zdržalo 44 zákonodarcov, nikto z prítomných 121 poslancov nehlasoval proti. Poslanci predtým odobrili aj koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu.

Odsúhlasením novely politici schválili, aby sa v prípade trestných činov, poškodzujúcich finančné záujmy EÚ, uplatňoval obligatórny trest odňatia slobody, ak horná hranica trestnej sadzby ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov. Viac sme o zmenách informovali v tomto článku.

Parlament odobril i zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ. V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Táto legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Spokojnosť aj kritika

Denník N minulý týždeň informoval o spokojnosti v radoch koalície so schválením novely. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar vtedy povedal, že by na novele Trestného zákona nič nemenil. Opozícii tiež odkázal, že z viac než 400 novelizovaných bodov zákona namietal Ústavný súd len tri. „Sme tu tieto dva dni preto, lebo opozičná politika v Bruseli priviedla Európsku komisiu k pochybnostiam,“ doplnil podpredseda na adresu opozície.

Minister spravodlivosti Boris Susko zas ešte pred hlasovaním podľa portálu tvrdil, že novelizácia Trestného zákona bola v súlade so smernicou EÚ. Dodal, že podľa neho nehrozí žiadna pochybnosť o tom, ako sa má novela aplikovať v praxi.

Zatiaľ, čo koalícia nemala výhrady, opozícia schválenie vnímala kriticky. Na chyby v novele upozorňovala napríklad aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Toto, čo pripravili, nie je to, čo je v smernici, ktorú sa týmto snažia akože rešpektovať,“ povedala na minulotýždňovej tlačovej konferencii. Je podľa nej dobré, že európske peniaze budú mať prísnu právnu úpravu, hovorila však o rezignácii koalície na boj proti korupcii, „ak sa to týka našich peňazí“, doplnil portál Teraz.

Poslankyňa za PS Beáta Jurík zas spochybňovala skrátené legislatívne konanie. Tvrdila, že s návrhom podľa nej nebude Európska komisia spokojná, píše Pravda. „Keby ste vtedy túto novelu nešili horúcou ihlou, ale postupovali riadnym legislatívnym procesom, keby ste od začiatku diskutovali, konzultovali s EK, tak ako sa to má robiť, tak dnes sme tu nemuseli byť,“ citoval portál poslankyňu Jurík.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Denník N, Denník N, Teraz, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá