Ján Popluhár: Najlepší slovenský futbalista 20. storočia. Neprekabátil ho ani futbalový kráľ Pelé

  • Pre futbalové ihrisko sa narodil, patril medzi najlepších v drese belasých
  • Ján Popluhár, prezývaný Bimbo, sa stal futbalistom 20. storočia
Ján Popluhár
Facebook/Ján Popluhár, sportovelegendy.sk
  • Pre futbalové ihrisko sa narodil, patril medzi najlepších v drese belasých
  • Ján Popluhár, prezývaný Bimbo, sa stal futbalistom 20. storočia

Futbalové ihrisko bolo jeho druhým domovom. Kopačky a dres zas najobľúbenejším outfitom. Žiara reflektorov mu nikdy nebola po chuti. Príznačný bol svojou pokorou a nesmiernou skromnosťou. Tréner Slovanu Jim Šťastný mu dal prezývku „Bimbo“. Stal sa dokonca členom siene slávy slovenského futbalu.

Popluhár sa pýši titulom najlepšieho futbalistu 20. storočia. Legendárny stopér sa dostal do vybraného mužstva sveta v roku 1963. Vyskúšal si dres výberu Európy a odohral 62 medzištátnych zápasov.

„Pre mňa každý zápas, aj s treťodivíznym súperom, mal svoje čaro. Futbal ma bavil vždy a na akejkoľvek úrovni,“ vyjadril sa Popluhár pre Pravdu. 

Okrem toho debutoval na majstrovstvách sveta, ktoré sa konali vo Švédsku v roku 1958. Od tej doby v reprezentačnej jedenástke nesmel chýbať. Z Majstrovstiev Európy si v roku 1960 odniesol bronz a o dva roky na to striebro.

Ján Popluhár
zdroj: Facebook/Ján Popluhár

Legendárny stopér z tímu belasých

Popluhár sa narodil 12. septembra 1935 v Bernolákove. Od detstva inklinoval k viacerým športom, no napokon zvíťazil futbal. A dobre spravil, tak ako aj tréner B-tímu Slovana Viliam Vanák. Ten si všimol jeho talent v priateľskom zápase v Bernolákove a bez váhania ho pozval na trávnik Tehelného poľa.

Na tréningu za Slovan mu venoval pozornosť aj spomínaný tréner áčka Jim Šťastný, ktorý mu vymyslel prezývku Bimbo. Ján mu vraj pripomínal niekdajšieho viedenského kanoniera Bindera.

Pre Šťastného bol Ján stelesnením dobráka. „Keď prišiel Janko prvýkrát do kabíny, každému podal ruku a mierne sa uklonil. Potom si sadol a nesmelo načúval. Stelesnenie dobrého človeka.“

Ján Popluhár
zdroj: Facebook/Ján Popluhár

Do áčka sa však v tom čase ešte nedostal. So svojimi kopačkami najprv putoval do Červenej hviezdy v Brne. Dostať od našich českých susedov stálo Slovan poriadne veľa peňazí. No podarilo sa a pod vedením Jima hral stopéra, v Brne hral záložníka.

V drese „belasých“ pôsobil vyše 10 rokov. Počas týchto rokov sa trikrát tešil z triumfu v Československom pohári. V roku 1963 získal pozvánku do výberu sveta, ktoré sa konalo v Anglicku. Išlo o rozlúčkový zápas s kariérou Angličana sira Stanleyho Matthewsa. „Rád privítam futbalových džentlmenov. Verím, že z Československa príde Ján Popluhár, tvrdý obranca, ktorého som tuším nevidel faulovať,“ vyjadril sa na Popluhárovú adresu Stanley. 

Prirovnávali ho k hráčom svetového formátu

„Nomináciu do mužstva sveta považujem za obrovskú poctu. Na Wembley som sa stretol v jednom tíme s takými spoluhráčmi, akými boli Jašin, Puskás či Di Stéfano. Na to sa jednoducho nedá zabudnúť,“ hovoril.

Samotný experti ho ako špičkového hráča prirovnávala k Alfredovi di Stéfanovi, Lev Jašinovi či Ferencovi Puskásovi. Bol inšpiráciou pre parádnych slovenských hráčov ako Alexander Horváth, Vladimír Hrivnák alebo Jozef Bomba z východu. Dopomohol im dostať sa do reprezentačného dresu. V Bratislavskom Slovane a v Brne odohral 306 ligových zápasov a ako obrancovi sa mu podarilo 21-krát skórovať.

„Mať takého hráča je pre mužstvo dar. Bol to pán Spoľahlivý. Mohli sme si v poli trúfnuť aj všelijaké finty, lebo sme vedeli, že Bimbo to zachráni,“ hovoril technik Karol Jokl pre Nový Čas.

Ján Popluhár
zdroj: Facebook/Ján Popluhár

Počas svojho pôsobenia ho obišiel nejeden zaslúžený titul. Nikdy nepoznal radosť zo zisku titulu majstra Československa, aj napriek tomu, že ich Slovan v tej ére získal až osem. Popluhára minul aj jeden najväčší triumf belasých, a to pohár víťazov v roku 1969. V tom čase prestúpil ako 35-ročný profesionál do francúzskeho klubu Olympique Lyon.

Svetová cena fair play na návrh Pelého 

Popluhár sa stal v roku 1965 najlepším československým futbalistom roka. Vládol šestnástke a ani raz nebol dokonca vylúčený. „U mňa to bolo prirodzené. Nielen pre mierumilovnú povahu, ale aj pre logiku hry. Ak obranca fauluje, sú z toho štandardné situácie vrátane penalty. Dobrý obranca nefauluje. Preto som volil pozičný štýl hry, do kĺzačiek som išiel na istotu. Naučil som sa predvídať situácie,“ vyjadril sa pre Sme Popluhár v roku 2009. 

V roku 1967 získal špeciálnu Svetovú cenu fair play, na ktorú ho navrhol samotný Pelé. „Iba jedného obrancu som nedokázal preľstiť tak, aby som cez neho prešiel. Popluhára,“ hovoril Pelé. 

Zaslúžil si ju za svoj džentlmenský prístup k zranenému Pelému v dueli svetového šampionátu v Čile v ére, keď sa ešte vo futbale nesmelo striedať. „Popluhár pristupoval ku mne veľmi citlivo. Akoby sme sa očami dohodli, on sa ma nedotkne, ja loptu prihrám, nebudem sa cez neho hrabať,“ ozrejmil najlepší futbalista histórie.

Ján Popluhár
zdroj: Facebook/ Ján Popluhár

Skromná a pokorná futbalová legenda

Popluhár začal svoju futbalovú kariéru ako 19-ročný a nezanevrel na ňu ani v dôchodku.

„Žil z dôchodku 340 eur a bol slovenským futbalistom storočia. Nikdy nereptal, nesťažoval sa. Neprekážalo mu, že neskôr ako kustód na zväze zberal špinavé ponožky a trenírky, nechal ich oprať a pripravil reprezentantom na ďalší zápas. On, Ján Popluhár, futbalista, ktorého uznával svet. Nedotkla sa ho nijaká sláva a pýcha, zostal prostý a skromný. Veľký človek,“ vyjadril sa pre Pravdu jeho veľký kamarát a spoluhráč z bratislavského Slovana Anton Urban.

Chvíľu pôsobil ako tréner, no zdravie mu už pomaličky prestávalo slúžiť a 6. marca 2011 odišiel do futbalového neba. 

„Jednoducho nemám slov. Po Szikorovi odišiel ďalší velikán československého futbalu, ktorého si dobre pamätám a nesmierne som si ho vážil. Ján Popluhár bol futbalovým rytierom s veľkým umením. Nikdy nezabudnem na náš zápas s Československom na MS 1962 v Čile. Natiahol som si sval a musel som dohrávať zranený. Keď sa ku mne dostala lopta, Popluhár a spol. ma nechali hrať bez toho, aby ma atakovali či faulovali. Takéhoto gesta sú schopní len ozajstní velikáni a on ním bol aj zostane. Na znak našej úcty a uznania určite nebude na jeho hrobe chýbať náš symbolický veniec, veniec brazílskych legiend,“ povedal  futbalový kráľ Pelé, keď sa dozvedel o smrti Popluhára. 

Rešpekt si zaslúžil aj v Brazílii 

Navždy však ostal na futbalovej scéne jedinečnou osobnosť. Krátko po smrti mu prezident Michel Platini udelil Smaragdový rad UEFA, od roku 2010 nesie jeho meno aj cena pre najlepšieho slovenského Futbalistu roka. Okrem toho si v roku 2002 prepožičal aj štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy z rúk vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera.

Ján Popluhár
zdroj: TASR/Miroslava Cibulková

„Je neuveriteľné, akej úcte a rešpektu sa tešil Ján Popluhár v Brazílii. Pred tromi týždňami na slávnostnom odovzdávaní futbalových Oscarov vo svetoznámom klube FC Santos debatovali o jeho futbalovej výnimočnosti veľké brazílske legendy ako Zito, Pepe, Coutinho, Edú, Everaldo, Clodoaldo, Lima a ďalší. Pripadal som si medzi nimi ako vo futbalovej rozprávke a zároveň som žasol, akým neuveriteľným spôsobom zapísal Popluhár svoju vlasť do pamäti najväčšej futbalovej veľmoci na svete. Žiaľ, doma zostal nedocenený. V tomto smere môžu legendy z bývalej slávnej éry československého futbalu svojim brazílskym kolegom len tíško závidieť,“ uviedol pre agentúru SITA rodák zo Slovenska Joe Borbély.

Zdroje: sport.aktuality.sk, sportnet.sk, bratislava.sme.sk, futbal.pravda.sk, teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá