Z maséra na akreditovaného pražiara kávy. Peter pre Slovákov mesačne upraží až 6 ton zŕn, jeho značku ľudia zbožňujú

  • Značka Coffeein mesačne upraží až 6 ton kávy
  • Pred samotným predajom prebieha proces spracovania, ktorý trvá niekedy až 9 mesiacov
  • Podľa Petra je kávová kultúra na Slovensku na svetovej úrovni
muž s kávou
Ilustračná fotografia archív/Coffeein
  • Značka Coffeein mesačne upraží až 6 ton kávy
  • Pred samotným predajom prebieha proces spracovania, ktorý trvá niekedy až 9 mesiacov
  • Podľa Petra je kávová kultúra na Slovensku na svetovej úrovni

Peter Szabó začínal ako masér vo vlastnom salóne v Bratislave. S priateľkou pracovali denno-denne 4 roky, až kým nezačali pociťovať známky vyhorenia. „Mal som pocit, že moja kreativita by potrebovala väčšie ihrisko, než je masážny salón,“ dodáva Peter. Po menšom prieskume kávového trhu prišla myšlienka otvoriť e-shop a priniesť Slovensku výberovú kávu.

Od roku 2011, keď začal s predajom, sa jeho podnikanie postupne rozrastalo. V roku 2015 otvoril plnohodnotnú pražiareň kávy v Šahách, v jeho rodnom meste. Vtedy tam pracoval ešte len so svojím bratrancom a mesačne upražili približne 500 kg kávy. Dnes ich tam pracuje 10 a mesačne sa im podarí upražiť aj 6 ton kávy. 

V čom spočíva kvalita a výber kávy?

V Coffeeine pracujú len s výberovou kávou, čo znamená, že káva je ručne zbieraná aj spracovaná. Ročne ochutnajú aj niekoľko stoviek káv z celého sveta a následne vyberú len tie najlepšie, ktoré predávajú. 

triedenie kávových zŕn
zdroj: archív/Coffeein

Za kvalitnou a chutnou kávou sa skrýva dlhý proces zberu a spracovania. Prvým dôležitým faktorom je výber správnej odrody kávovníka pre dané podnebie, v ktorom sa pestuje. Na prvú úrodu sa následne čaká až 4 roky. Pri zbere je dôležité, aby sa zbierali len dozreté (červené) čerešne bez poškodenia. 

Následne sa čerešne ručne triedia a spracovávajú. Pri spracovaní je dôležité sušenie na priamom slnku, kedy sa čerešne musia denne aj 10- až 15-krát prehrabávať hrabľami, aby sa vysušili rovnomerne. Celý tento proces je zdĺhavejší, ako sa zdá na prvý pohľad. Od začiatku zberov až po doručenie kávy do pražiarne prejde niekedy až 9 mesiacov.

žena s kávovými zrnami
zdroj: archív/Coffeein

Dbajú aj na ekológiu 

Ich etikety na kávu aj tlačoviny sú vyrobené z recyklovaného papiera vyrobeného z kávového odpadu. Dokonca aj pri balení objednávok používajú len prírodné materiály.

Používajú aj optickú sušičku na praženú kávu, ktorá praží teplým vzduchom, čo znamená, že množstvo tepla recykluje a spaľuje aj svoje vlastné splodiny. Má teda o 80 % nižšie emisie a nevzniká takmer žiadny dym pri pražení. 

Kávová kultúra na Slovensku je naozaj na vysokej úrovni a to platí aj pre slovenských pražiarov. Sme na svetovej úrovni,“ tvrdí Peter. 

Spolupracujú aj s vietnamskou farmou, kde pracuje Marián Takáč zo Slovenska

Marián prišiel na farmu, keď tam neexistovala žiadna spracovateľská stanica. Rodina, v ktorej býval, nemala vodu ani elektrinu. Za 6 rokov usilovnej práce sa mu tam podarilo vybudovať spracovateľskú stanicu najvyšších kvalít.

Nielenže majú vodu, ale dokonca aj WIFI a sprchu. Vďaka výberovej káve posunul životnú úroveň rodiny o niekoľko levelov vyššie,“ priblížil nám Peter.

dvaja muži na kávovej farme
zdroj: archív/Coffeein

Marián má na starosti všetky procesy od dohody predaja až po samotný export kávy. „Treba ale dodať, že mu pomáha jeho šikovná žena Lim a celá rodina dáva obrovské množstvo energie do pestovania a spracovania kávy,“ dodal Peter.

Táto káva rastie v pohorí Lang Biang, čo je vyhasnutá sopka. Pôda je tam veľmi bohatá na minerály a je sýto oranžová, čo kávovníky milujú. Takéto prostredie sa nedá napodobniť a je unikátne pre každú kávu. Práve preto je táto káva taká zaujímavá.

Plány do budúcna

V roku 2024 plánuje Peter vydať pokračovanie knihy „Cesta kávy“ po ôsmich rokoch. V pláne má navštíviť aj nové farmy v Sumatre a Kolumbii a spoznať sa s novými farmármi. Čo sa týka kávy, smerovať chce viac k ovocným chutiam, pretože tie sa osvedčili u slovenského zákazníka, ale aj u samotného Petra. 

dvaja muži spracovávajú kávu
zdroj: archív/Coffeein

Peter sa snaží edukovať trh nielen prostredníctvom knihy, ktorú vydal, ale aj na svojom blogu, ktorý píše. Praženie kávy je remeslo, ktoré sa snaží rozvíjať a v ktorom sa sám zdokonaľuje. Pred rokom sa dokonca stal akreditovaným pražiarom SCA roasting professional. 

Zatiaľ sme na Slovensku odkázaní na zahraničných farmárov, pretože káva sa tu, žiaľ, pestovať ešte nedá. Kávovník potrebuje stabilné teploty a neznáša mínusy.

Peter však na túto tému zažartoval: „Uvidíme, možno o 200 – 300 rokov budú Nízke Tatry pokropené kávovníkmi a môj pravnuk bude prvým slovenským farmárom kávy.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá