Petícia za odvolanie Martiny Šimkovičovej sa blíži k historickému rekordu. Slovensko niečo také ešte nezažilo

  • Martinu Šimkovičovú chce odvolať viac ako 180-tisíc ľudí
  • Petícia za jej odstúpenie je historicky druhá najúspešnejšia, pokiaľ ide o počet podpisov
Na snímke ministerka kultúry - Známe osobnosti žiadajú odvolanie Šimkovičovej
Na fotografii ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) TASR/Jaroslav Novák
  • Martinu Šimkovičovú chce odvolať viac ako 180-tisíc ľudí
  • Petícia za jej odstúpenie je historicky druhá najúspešnejšia, pokiaľ ide o počet podpisov

Petícia s názvom „Na obranu kultúry“, v ktorej signatári žiadajú okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej (nominantky SNS) z postu ministerky kultúry, je druhou najúspešnejšou v histórii Slovenska, pokiaľ ide o počet podpisov.

Dlho sa na prvom mieste v počte podpisov držala online Petícia Za klímu, za budúcnosť, ktorú podpísalo v roku 2020 niečo okolo viac ako 128-tisíc ľudí. Tú však prekonala prvá otvorená výzva na odstúpenie Šimkovičovej, ktorú podpísalo viac ako 189-tisíc ľudí, a je rekordná. Ďalšia výzva na odstúpenie Šimkovičovej, ktorú spustili umelci 6. 8., získala viac ako 184-tisíc podpisov. 

Kto stojí za výzvou

„Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku. Za takmer rok vo funkcii nedokázala ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu,“ uvádza sa v petícii Za obranu kultúry.

Petíciu iniciovali výtvarník Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, spisovateľ Michal Hvorecký a herec Richard Stanke. Argumentujú tým, že ministerka bojuje nielen s kritikmi, ale aj s odborníkmi, ktorí robia svoju prácu. Podľa slov iniciátorov nedokázala za takmer rok vo funkcii ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu.

„Svoju nekompetentnosť a absolútny nedostatok rešpektu v umeleckej obci sa od začiatku svojho pôsobenia usiluje prekryť len šikanovaním, dehonestáciou a prenasledovaním pracovníkov v oblasti kultúry. Vedie otvorenú vojnu nielen voči svojim kritikom, ale aj proti odborníkom, ktorí robia svoju prácu, ako najlepšie vedia,“ píše sa ďalej v petícii.

Petícia vznikla po tom, ako Šimkovičová odvolala z postu riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú a riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku. Zároveň za odstúpenie Šimkovičovej protestovalo približne 18-tisíc ľudí.

„Nikto z nás nemá stoličku až do svojej smrti,“ reagovala Šimkovičová

Začiatkom augusta (8. 8.) sa Šimkovičová vyjadrila, že ide o bežnú prax. „Je bežná prax, že ak príde nová vláda, tak sa riešia inštitúcie, ktoré spadajú pod ministerstvá. Je to v súlade so zákonom,“ uviedla Šimkovičová s tým, že manažérske činnosti niektorých riaditeľov zlyhali a poškodzujú majetok Slovenskej republiky.

„Nikto z nás nemá stoličku až do svojej smrti. Je bežné, že je človek vo svojej funkcii a potom v tej funkcii nie je,“ povedala Šimkovičová. Zopakovala pri tom, že ide o demokratické rozhodnutie vymeniť ľudí na niektorých postoch. 

Zároveň v januári podal rezort kultúry na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti s ešte prvou petíciou na odstúpenie Šimkovičovej. Dôvodom je podozrenie z manipulácie, falšovania identity i počtu signatárov elektronickej petície.

Ministerstvo, zastúpené generálnym tajomníkom služobného úradu MK Lukášom Machalom, má podozrenie na podvodné konanie rôznymi spôsobmi.

„Čísla a podpisy v petícii nereprezentujú vo všetkých prípadoch skutočne overené fyzické osoby. Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch,“ uviedol rezort ako argument na podanie trestného oznámenia pre podozrenie na „poškodzovanie cudzích práv, na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, neoprávnený prístup do počítačového systému, manipuláciu s hlasovaním, marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu“.

Zdroje: Peticie.com, Peticie.com, Peticie.com, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá